• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • East Sussex

  Przeczytaj także...
  Bexhill-on-Sea (potocznie Bexhill) – miasto w Anglii, w hrabstwie East Sussex, położone nad Kanałem La Manche. W 2001 roku liczyło 39 451 mieszkańców.South Downs – pasmo kredowych wzgórz w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwach Hampshire, West Sussex i East Sussex, rozciągające się wzdłuż wybrzeża Kanału La Manche, od okolic miasta Winchester na zachodzie po Eastbourne na wschodzie. Najwyższy szczyt – Butser Hill liczy 270 m n.p.m.
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.

  East Sussexhrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche, we wschodniej części historycznego hrabstwa Sussex.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 1792 km², a administracyjnego – 1709 km². Jako hrabstwo ceremonialne East Sussex liczy 800 100 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 526 700. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest miasto Lewes. Największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Brighton, które administracyjnie należy do osobnej jednostki (unitary authority) Brighton and Hove, posiadającej status city. Na terenie hrabstwa niemetropolitalnego największym miastem jest Eastbourne. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Hastings, Hove oraz Bexhill-on-Sea.

  Eastbourne - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie East Sussex, nad cieśniną La Manche. Około 92,1 tys. mieszkańców.Brighton and Hove – dystrykt o statusie city i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym East Sussex w Anglii. Utworzony w 2000 przez połączenie miast Brighton i Hove.

  Turystyka odgrywa znaczącą rolę w gospodarce, szczególnie w południowej, nadmorskiej części hrabstwa.

  Przez hrabstwo przebiega pasmo wzgórz South Downs.

  Na zachodzie East Sussex graniczy z hrabstwem West Sussex, na północnym zachodzie z Surrey a na północy i wschodzie z hrabstwem Kent.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne East Sussex obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  West Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, w zachodniej części historycznego hrabstwa Sussex.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  1. Hastings
  2. Rother
  3. Wealden
  4. Eastbourne
  5. Lewes
  6. Brighton and Hove (unitary authority)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • East Sussex (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-03-03].
 • Lewes – miasto w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa East Sussex i dystryktu Lewes. Ok. 16 000 mieszkańców. Położone nad rzeką Ouse. Miasto o bogatej historii, sięgajacej początków państwowości Anglii. Dominującą nad miastem budowlą jest zamek. Miasto posiada własny środek płatniczy, jakim jest funt miasta Lewes.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rother – dystrykt w Anglii, we wschodniej części hrabstwa East Sussex. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Bexhill.
  Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.
  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Hastings – miasto portowe o statusie Borough w hrabstwie East Sussex, w południowo-wschodniej Anglii. Ma powierzchnię 29,72 km, leży nad kanałem La Manche i graniczy z dystryktem Rother w hrabstwie East Sussex. Zamieszkuję go 90 254 osób.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.951 sek.