Eagles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eagles – amerykańska grupa countryrockowa i folkrockowa, założona z początkiem lat 70. XX wieku w Kalifornii. Znana głównie dzięki łagodnym, akustycznym utworom utrzymanym w stylu Americana, wzbogaconym głębokimi harmoniami wokalnymi.

Eagles Live – pierwszy album koncertowy amerykańskiej grupy rockowej Eagles, wydany w listopadzie 1980 roku. Płytę wydała wytwórnia płytowa Asylum Records pod numerem katalogowym BB-705 i w wersji winylowej jest albumem dwupłytowym. Nieoficjalnie grupa rozwiązała się 31 lipca 1980 po ich koncercie w Long Beach. Jednakże zespół miał zobowiązania względem wytwórni Elektra/Asylum do wydania albumu koncertowego. Glenn Frey i Don Henley miksowali nagrania na przeciwnych wybrzeżach USA decydując, że żaden z nich nie będzie w tym samym czasie w jednym stanie, nie mówiąc już o tym samym studio. Z płyty ukazał się singel "Seven Bridges Road" będący coverem nagrania Steve’a Younga z roku 1969. Utwór dotarł do pozycji #21 amerykańskiej Billboard Hot 100, będąc przez 14 tygodni na liście.Hotel California – tytuł piosenki zespołu The Eagles z albumu o tej samej nazwie. Premiera albumu odbyła się 22 lutego 1977. W 1978 roku piosenka zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii najlepszego nagrania roku.

Wśród największych przebojów grupy można wymienić Hotel California, Take It Easy, Tequila Sunrise, Desperado i Witchy Woman. W 1998 grupa Eagles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W 2004 roku utwór Hotel California został sklasyfikowany na 49. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Niektóre z późniejszych nagrań Eagles należą do gatunku hard rocka (Out Of Control, Teenage Jail) i disco (One Of These Nights). Grupa zdefiniowała również brzmienie soft rocka.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Glenn Frey (ur. 6 listopada 1948, Detroit, Michigan, USA) – członek i współzałożyciel amerykańskiej grupy The Eagles. Jest wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów oraz producentem nagrań.

Historia[ | edytuj kod]

Grupa Eagles została założona latem 1971 roku w Los Angeles. Pierwszy skład zespołu tworzyli Don Henley i Glenn Frey (jedyni muzycy, którzy związani są z zespołem przez cały okres jego działalności), Bernie Leadon i Randy Meisner. W późniejszych latach przez zespół przewinęli się także Don Felder, Joe Walsh i Timothy B. Schmit. W chwili przystępowania do Eagles, wszyscy z wymienionych muzyków, mieli już za sobą wieloletni staż estradowy (współpraca z zespołem Lindy Ronstadt i z grupami Poco, Flying Burrito Brothers, The James Gang). Grupa zdobyła popularność charakterystycznymi, łagodnymi piosenkami i porywającymi utworami rockowymi. Nagrania Eagles zawsze były doskonale zaaranżowane, z wybijającą się melodyjnie grającą gitarą elektryczną i delikatnymi wokalizami (śpiewali wszyscy członkowie zespołu). Niestety konflikt między Henleyem i Freyem doprowadził w 1981 roku do rozwiązania grupy. W tym okresie zespół zdążył wydać sześć studyjnych albumów. Po rozwiązaniu Eagles wszyscy jego członkowie kontynuowali z powodzeniem kariery solowe, a największe sukcesy odnieśli założyciele grupy i główni twórcy jej repertuaru Glenn Frey i Don Henley. Nieoczekiwanie w roku 1994 Eagles wyruszyli na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych (po raz pierwszy od 1981 roku), a światło dzienne ujrzała płyta Hell Freezes Over, zawierająca zapis tej trasy i cztery nowe nagrania. Rozpoczęły się spekulacje na temat reaktywacji Eagles. Początkowo muzycy twierdzili, że ich spotkanie ma charakter okazjonalny i na jednej trasie ich współpraca się zakończy. Grupa mimo tych zapewnień koncertowała dalej. Na początku 2007 roku muzycy zapowiedzieli wydanie nowego albumu. 30 października 2007 roku ukazał się pierwszy od 28. lat, dwupłytowy album, Long Road Out of Eden. W listopadzie Don Henley wydał oświadczenie, że nowy krążek będzie ostatnim w historii zespołu. W 2016 roku zespół został rozwiązany. W 2017 wznowił działalność w nowym składzie.

Long Road Out of Eden – ostatni, siódmy studyjny album rockowego zespołu Eagles, wydany w 2007 roku. Album ten jest wydaniem dwupłytowym.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.
Joe Walsh, właśc. Joseph Fidler Walsh (ur. 20 listopada 1947, Wichita, Kansas, USA) – amerykański gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor, piosenkarz.Karierę muzyczną rozpoczął w roku 1969. Początkowo występował w trio The James Gang (1969–1971) i grupie Barnstorm (1971–1974). W latach 1975–1980 i 1994–2016 był związany z amerykańską supergrupą countryrockową The Eagles. Od lat 70. prowadzi solową działalność artystyczną. Wspomagał również wielu znanych muzyków w ich muzycznych przedsięwzięciach, m.in. grupę REO Speedwagon, Ringo Starra, Andy’ego Gibba, Frankiego Millera, Dana Fogelberga, Boba Segera, Steve’a Winwooda oraz swoich kolegów z zespołu.W roli więźnia wystąpił w drobnym epizodzie filmu The Blues Brothers (1980, reż. John Landis), gdzie zagrał ze swoim przyjacielem – aktorem Johnem Belushim.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
The Best of Eagles – album kompilacyjny country rockowej grupy Eagles, wydany w 1985 roku. Płytę wydała wytwórnia płytowa Asylum Records w kilku krajach europejskich m.in. w Wielkiej Brytanii (EKT 5), Niemczech Zachodnich (960 342-1), Francji (WE 381), Włoszech (96 0342-1), Grecji (960342-1)) jak również krajach pozaeuropejskich jak Australia (60342-1), Nowa Zelandia (603421), Japonia (P-13600). W krajach Europy Wschodniej album ukazał się nakładem enerdowskiej Amigi (8 56 441) i węgierskiego Gongu (SLPXL 37268). Nie ukazał się natomiast w samych Stanach Zjednoczonych. Olbrzymim powodzeniem cieszył się w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał status poczwórnej Platynowej Płyty za sprzedaż 1,2 mln egzemplarzy. Na liście UK Albums Chart przebywał przez 74 tygodnie i najwyższą pozycją jaką zajmował było miejsce 8.

Reklama