EUFOR Althea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojazd EUFOR-u w Sarajewie

EUFOR Althea (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) – operacja pokojowa prowadzona przez Unię Europejską w Bośni i Hercegowinie. Rozpoczęta 2 XII 2004 roku zastąpiła wycofujące się wojska NATO (misja SFOR). Misja ma dwa podstawowe cele: zapewnienie bezpieczeństwa ludności BiH oraz wypełnianie zadań określonych w aneksach 1A i 2 Porozumienia z Dayton/Paryża (Dayton/Paris Agreement) z 1995 roku, czyli m.in. ochrona granic BiH. Jednym z pobocznych celów jest wspieranie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) w poszukiwaniu serbskich zbrodniarzy wojennych.

Tuzla – miasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie, u zachodniego podnóża gór Majevica, na wysokości 239 m n.p.m. Miasto górnicze, znane z eksploatacji węgla brunatnego i soli kamiennej. Około 165 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Port lotniczy Tuzla oraz filia uniwersytetu w Sarajewie.Mostar – miasto w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, stolica kantonu hercegowińsko-neretwiańskiego, siedziba miasta Mostar. Jest położony nad Neretwą. Stanowi jeden z największych ośrodków miejskich w kraju. W 2013 roku liczyło 60 195 mieszkańców, z czego większość stanowili Chorwaci.
 • Znak EUFOR
  (do 2014)
 • Znak EUFOR Althea
  (2014-17)
 • Znak EUFOR Althea
  (od 2017)
 • Baretka medalu
  za EUFOR Althea
 • Misją kierują aktualnie Hiszpanie (dowódcą od 4 grudnia 2007 jest generał major Ignacio Martin Villalain). Siły UE są podzielone na kilka dowództw. Składają się na nie:

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
 • Międzynarodowa Grupa Bojowa (Multinational Task Force – MNTF) Północ. HQ w mieście Tuzla, ok. 1300 żołnierzy, dowodzi Austria (gen. brygady Striedinger).
 • MGB Południowy Wschód. HQ w Mostarze, ok. 1400 żołnierzy, dowodzą Niemcy (gen. brygady Fugger).
 • MGB Północny Zachód. HQ w mieście Banja Luka, ok. 1000 żołnierzy, dowodzi Wielka Brytania (brygadier Sharpe).
 • Zintegrowany Oddział Policyjny (Integrated Police Unit – IPU). HQ w Sarajewie, obejmuje cały obszar BiH, ok. 500 policjantów, dowodzą Włochy (płk. Bardi).
 • Wojska teatru działań wojennych (Theatre Troops). Około 2000 żołnierzy, rozmieszczonych po całej BiH, tworzy „rezerwę” dla misji EUFOR i zajmuje się wspieraniem w boju ww. oddziałów.
 • W misji EUFOR uczestniczą 22 państwa UE i 11 państw spoza UE. Według stanu na listopad 2005 r. wystawili oni 6270 żołnierzy (5502 z UE i 768 spoza UE).

  Polska Jednostka Wojskowa w Siłach Implementacyjnych w Bośni i Hercegowinie (PJW IFOR), od 1996 Polska Jednostka Wojskowa w Siłach Stabilizacyjnych w Bośni i Hercegowinie (PJW SFOR), od 2000 Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Stabilizacyjnych w Republice Bośni i Hercegowiny (PKW SFOR), od 2004 Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (PKW EUFOR, PKW EUFOR/MTT, PKW Bośnia i Hercegowina) – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do działań operacyjnych w ramach sił NATO IFOR i SFOR, od 2004 EUFOR Althea Unii Europejskiej, na terenie Bośni i Hercegowiny.Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • PKW Bośnia i Hercegowina
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona EUFOR
 • Warto wiedzieć że... beta

  Banja Luka (serbski Бања Лука) – miasto w zachodniej części Bośni i Hercegowiny, faktyczna stolica Republiki Serbskiej, nad rzeką Vrbas (dopływ Sawy), drugie pod względem liczby mieszkańców w kraju, liczy ok. 237 tys. mieszkańców (2005).

  Reklama