EPOC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EPOC jest rodziną systemów operacyjnych opracowanych przez firmę Psion przeznaczonych dla urządzeń przenośnych, przede wszystkim PDA.

Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.
Osaris PDA firmy Oregon Scientific z systemem EPOC

EPOC16[ | edytuj kod]

EPOC16, początkowo nazywany po prostu EPOC, jest systemem operacyjnym opracowanym przez Psion w późnych latach 80. i wczesnych 90. dla urządzeń „SIBO” (SIxteen Bit Organisers). Wszystkie urządzenia z EPOC16 cechował procesor Intel 8086 i 16-bitowa architektura. EPOC16 jest systemem operacyjnym przeznaczonym dla pojedynczego użytkownika, mogącym pracować w trybie wielozadaniowości z wywłaszczaniem, napisanym w asemblerze oraz języku C i zaprojektowanym tak, aby był przenoszony w pamięci ROM. Urządzenia SIBO to: MC200, MC400, Series 3, Series 3a, Series 3c, Series 3mx, Siena, Workabout and Workabout mx. MC400 i MC200, pierwsze urządzenia pod kontrolą EPOC16, zostały wypuszczone na rynek w 1989, a we wrześniu 2007 Workabout mx ciągle znajdował się w produkcji.

Asembler (z ang. assembler) – termin informatyczny związany z programowaniem i tworzeniem kodu maszynowego dla procesorów. W języku polskim oznacza on program tworzący kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego (tzw. asemblacja) wykonanego w niskopoziomowym języku programowania bazującym na podstawowych operacjach procesora zwanym językiem asemblera, popularnie nazywanym również asemblerem. W tym artykule język programowania nazywany będzie językiem asemblera, a program tłumaczący – asemblerem.Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.

W późnych latach 90. do tego systemu operacyjnego przypisano nazwę EPOC16, aby odróżnić go od nowego systemu operacyjnego jakim był EPOC32.

EPOC32, Symbian OS[ | edytuj kod]

Pierwsze wydanie EPOC32 (Release 1) pojawiło się w Series 5 ROM v1.0 w 1997. Następnie ROM v1.1 w wersji Release 3 (Release 2 nigdy nie było publicznie dostępne). Ta została z kolei zastąpiona przez Series 5mx, Revo / Revo plus, Series 7 / netBook i netPad (wszystkie z wersją Release 5).

Psion PLC - to brytyjska korporacja znana z tworzenia Psion Organiser, jak również z serii bardziej zaawansowanych urządzeń PDA:8086 – 16-bitowy mikroprocesor wprowadzony na rynek 8 czerwca 1978 roku. Posiadał także oznaczenia: 8086-1, 8086-2, 8086-4, iAPX 86/10, a dla wykonywanych w technologii CMOS: 80C86, 80C86-2, 80C86A.

System operacyjny EPOC32, o którym mówiono po prostu EPOC, został później przemianowany na Symbian. By zrobić jeszcze większe zamieszanie z nazwami, przed zmianą w Symbiana, EPOC16 był często utożsamiany z SIBO aby odróżnić go od „nowego” systemu EPOC. Pomimo podobieństw w nazwach, EPOC32 i EPOC16 były zupełnie odmiennymi systemami operacyjnymi. EPOC32 napisany w języku C++, który był rozwijany w połowie lat 90.

Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

EPOC32 jest systemem operacyjnym przeznaczonym dla pojedynczego użytkownika, mogącym pracować w trybie wielozadaniowości z wywłaszczaniem, posiadającym zabezpieczenie pamięci, co zmuszało programistów do rozdzielania ich aplikacji na silnik i interfejs użytkownika. Linia urządzeń PDA firmy Psion wyposażona była w graficzny interfejs użytkownika nazywany EIKON, który był specjalnie zaprojektowany do przenośnych urządzeń z klawiaturą (te prawdopodobnie wyglądały bardziej jak GUI komputerów stacjonarnych niż palmtopów). Jednakże jedną z rzeczy charakterystycznych EPOC jest łatwość z jaką nowy GUI może być rozwijany bazując na bazowym zespole klas GUI, cesze, która była szeroko eksplorowana począwszy od Ericssona R380.

C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.16-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 16 bitach pamięci, co jest równe dokładnie dwóm oktetom. 16-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.

EPOC32 był początkowo przeznaczony dla rodziny procesorów ARM, włączając w to: ARM7, ARM9, StrongARM i XScale Intela, ale może być kompilowany w odniesieniu do urządzeń korzystających z innych typów procesorów.

W czasie rozwoju EPOC32, Psion planowało udostępnić licencję na EPOC postronnemu producentowi urządzeń, i prowadzić dalej swój dział oprogramowania jako osobna spółka Psion Software. Jedną z pierwszych licencji był krótko produkowany Geofox, którego produkcja zatrzymała się na poziomie mniej niż 1000 sprzedanych sztuk. Ericsson wypuścił Psion Series 5mx pod nową marką zwaną MC218, a później stworzył smartphone bazujący na EPOC Release 5.1, R380. Oregon Scientific także wypuściło urządzenie z systemem EPOC w przystępnej cenie, Osaris (jedyne urządzenie z EPOC w wersji Release 4).

Symbian Ltd. - spółka produkująca system operacyjny Symbian przeznaczony do urządzeń typu smartphone. Została zalożona w czerwcu 1998, a jej siedziba znajduje się w Southwark, w Londynie.

W czerwcu 1998, Psion Software stała się firmą Symbian Ltd., spółką joint venture pomiędzy Psion i producentami telefonów: Ericsson, Motorola i Nokia. Jako wydanie szóste (Release 6), EPOC był już nazywany po prostu Symbian.

Reklama