eBay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główna siedziba firmy

eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące serwis aukcji internetowych. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.

Aukcja internetowa – rodzaj aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internetu. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę.Pierre Omidyar, pers. پیر امیدیار (ur. 21 czerwca 1967 w Paryżu) – amerykański przedsiębiorca irańskiego pochodzenia, założyciel internetowego serwisu aukcyjnego eBay i właściciel grupy eBay. On i jego żona Pam, są znanymi filantropami, założycielami fundacji Omidyar Network.

W skład koncernu wchodzi m.in. PayPal. Wcześniej w skład wchodził także Skype, który został kupiony 10 maja 2011 r. przez Microsoft.

Historia[ | edytuj kod]

Pierre Omidyar założył założył AuctionWeb 3 września 1995 roku w Kalifornii jako część większej strony osobistej. Jednym z pierwszych przedmiotów sprzedanych na AuctionWeb był uszkodzony wskaźnik laserowy za 14,83 dolara. Omidyar skontaktował się ze zwycięskim oferentem, aby zapytać, czy rozumie, że wskaźnik laserowy jest uszkodzony. Kupujący wyjaśnił: „Jestem kolekcjonerem uszkodzonych wskaźników laserowych”. Wkrótce AuctionWeb stał się pierwszym internetowym serwisem aukcyjnym umożliwiającym transakcje między osobami, a jego popularność wzrosła.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Na początku 1996 Jeffrey Skoll został zatrudniony jako pierwszy nowy prezes firmy. W listopadzie 1996 platforma e-commerce zawarła swoją pierwszą umowę licencyjną z firmą Electronic Travel Auction, aby wykorzystać technologię SmartMarket do sprzedaży biletów lotniczych i innych produktów turystycznych. Ilość aukcji wzrosła z 250 tys. w całym 1996, do 200 tys. w styczniu 1997.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.

We wrześniu 1997 serwis zmienił nazwę z AuctionWeb na eBay, od Echo Bay Technology Group. Domena echobay.com była już zajęta przez firmę wydobywającą złoto, więc Omidyar skrócił nazwę do ebay.com.

Meg Whitman została zatrudniona przez zarząd jako prezes i dyrektor generalny eBay w marcu 1998 roku. W tym czasie firma zatrudniała 30 pracowników, miała pół miliona użytkowników i generowała przychody 4,7 mln dolarów. 21 września 1998 eBay wszedł na giełdę.

W 2000 roku serwis eBay miał 12 milionów zarejestrowanych użytkowników sprzedających 4,5 miliona produktów dziennie. W 2001 roku eBay miał największą bazę użytkowników spośród wszystkich platform e-commerce.

Prowizja - to wynagrodzenie za pośrednictwo w zawieraniu umów na rzecz dającego polecenie lub zawieranie ich w jego imieniu; ustalane w procentach od wartości transakcji.PayPal Inc. – amerykańska firma oferująca usługi płatnicze umożliwiające firmom i klientom indywidualnym posiadającym adres e-mail wysyłanie oraz odbieranie płatności przez Internet. PayPal działa na zasadzie wirtualnej portmonetki (Cyfrowy portfel). W systemie PayPal klienci mogą płacić przy użyciu karty kredytowej bądź salda konta PayPal, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal.

W lutym 2002 eBay kupił iBazar, europejską platformę e-commerce, a 3 października PayPal.

Na początku 2008 roku firma rozszerzyła działalność na całym świecie, licząc setki milionów zarejestrowanych użytkowników, a także 15 000 pracowników i przychody w wysokości prawie 7,7 miliarda dolarów. Po prawie dziesięciu latach w serwisie eBay, Whitman postanowiła wejść do polityki. 23 stycznia 2008 roku firma ogłosiła, że Whitman ustąpi 31 marca 2008 roku, a jej miejsce zajmie John Donahoe.

National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Pod koniec 2009 roku eBay zakończył sprzedaż Skype'a za 2,75 miliarda dolarów, ale nadal posiadał 30% udziałów w firmie.

31 stycznia 2018 r. serwis eBay ogłosił, że zastąpi PayPal jako głównego dostawcę płatności holenderskim start-upem Adyen. Przejście miało zostać zakończone do 2021 roku, ale PayPal pozostanie akceptowalną opcją płatności na stronie do odwołania.

Laserowy wskaźnik celu – rodzaj lasera niewielkiej mocy. Laserowe wskaźniki celu używane są jako wyposażenie broni palnej, pneumatycznej a nawet kusz - używa się ich do wskazywania (i czasami oświetlania celu). Zwykle są to niewielkie urządzenia montowane na szynach akcesoryjnych broni: Picatinny, Weaver lub RIS.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Margaret Cushing Whitman (ur. 4 sierpnia 1956) – amerykańska bizneswoman i działaczka Partii Republikańskiej. Jej majątek jest szacowany na 1,3 miliarda dolarów czyniąc ją od 2010 roku czwartą najbogatszą kobietą w stanie Kalifornia. Od 1998 do 2008 pełniła funkcję dyrektora generalnego i członka zarządu w serwisie eBay. Od 2011 roku jest dyrektorem generalnym firmy Hewlett-Packard.

Reklama