E77 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

E77trasa europejska pośrednia północ-południe, biegnąca przez Europę Środkową.

E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.

Przebieg E77:

 Rosja – 70 km

 • droga A212 z Pskowa (tu odbija od E95) do przejścia granicznego Sumilkino – Luhamaa
 •  Estonia – 21 km

 • droga nr 7 do granicy państwowej Murati – Veclaicene
 •  Łotwa – 274 km

 • droga A2 do Rygi (skrzyżowanie z E22 i z E67)
 • droga A8 do granicy państwowej Meitene – Kalviai
 •  Litwa – km

 • droga A12 przez Szawle (skrzyżowanie z E272) i wieś Stulgiai (skrzyżowanie z E85) do przejścia granicznego Panemunė – Sowieck
 •  Rosja

  Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.E95 - oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Petersburga w Rosji przez Białoruś, Ukrainę do Merzifon w Turcji.
 • droga A216 do wsi Tołpaki
 • droga A229 (autostrada) do Kaliningradu (odcinek wspólny z E28)
 • przeprawa promowa przez Morze Bałtyckie
 •  Polska – 720 km

 • droga krajowa nr 91 (Gdańsk-Nowy PortGdańsk-Orunia) (Odcinek wspólny z E75)
 • droga ekspresowa S7 (GdańskElbląg) (Odcinek wspólny z E28)
 • droga krajowa nr 7 (ElblągWarszawaRadomSkarżysko-KamiennaKielceKrakówChyżne)
 •  Słowacja – 205 km

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
 • droga krajowa nr 59 (R3) przez Trstenę i Ružomberok (skrzyżowanie z E50) do Banskiej Bystricy
 • droga krajowa nr 66 (R1, od ZwoleniaR1) przez Zvolen (skrzyżowanie z E571) do granicy państwowej Šahy – Parassapuszta
 •  Węgry – 70 km

 • droga nr 2 do Vác
 • autostrada M2 do Budapesztu
 • Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Droga krajowa nr 91 – droga krajowa łącząca Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową. Przebiega przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Przed wybudowaniem autostrady A1 oznaczona numerem 1 i stąd przez kierowców bywa nazywana starą jedynką.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Droga krajowa nr 2 (węg. 2-es főút) - droga krajowa na Węgrzech w ciągu trasy europejskiej E77. Łączy Węgry ze środkową Słowacją (Budapeszt z Bańską Bystrzycą). Jest drogą jednojezdniową z wyjątkiem odcinka przebiegającego przez Budapeszt. Droga jest zdublowana przez drogę krajową 2/A - przyszłą autostradę M2. Długość - 79 km. Przebieg:
  Zwolen (słow. Zvolen, niem. Altsohl, węg. Zólyom, łac. Vetusolium) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w tradycyjnym regionie Podpoľanie.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Reklama