E105 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

E105trasa europejska bezpośrednia północ-południe, biegnąca z Kirkenes w Norwegii przez Murmańsk, Petersburg i Moskwę w Rosji oraz Charków, Dnipro do Jałty na Krymie. Długość trasy to 3770 km, w tym: Norwegia 15 km, Rosja 2970 km, Ukraina 780 km.

Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).Jałta ukr. Ялта, ros. Ялта, tat. Yalta, orm. Յալտա – miasto na Ukrainie w południowej części Półwyspu Krymskiego, na brzegu Morza Czarnego. Liczy 77,1 tys. mieszkańców (2004). Z Jałty do Symferopola prowadzi najdłuższa w Europie linia trolejbusowa długości około 86 km.

Stary system numeracji[ | edytuj kod]

Do 1983 roku obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E105 wprowadzone w 1968 r. dotyczyło trasy: LondynSwanseaFishguard.

Drogi w ciągu dawnej E105[ | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego

Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Dnipro (ukr. Дніпро; w latach 1926-2016 Dniepropetrowsk, ukr. Дніпропетровськ (Dnipropetrowśk); w latach 1787-1796 oraz 1802-1926 ros. Екатеринослав (Jekatierinosław), ukr. Катеринослав (Katerynosław), 1796-1802 ros. Новороссийск (Noworosyjsk), ukr. Новоросійськ (Noworosijśk)) – miasto w pd.-środk. części Ukrainy, nad Dnieprem, vis-à-vis ujścia Samary. Położone na obu brzegach Dniepru, 1,038 mln mieszkańców (w 2008 roku), trzecie pod względem wielkości miasto Ukrainy (po Kijowie i Charkowie), stolica obwodu dniepropetrowskiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
United Nations Treaty Series, UNTS (pol. Seria Traktatów Organizacji Narodów Zjednoczonych) - oficjalny zbiór umów międzynarodowych publikowany przez Sekretariat ONZ zgodnie z artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych.
Fishguard (wal. Abergwaun) – miejscowość portowa w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Liczy ok. 3300 (2006) mieszkańców.
Kirkenes - miasto i ośrodek administracyjny gminy (kommune) Sør-Varanger w prowincji (fylke) Finnmark w północnej Norwegii, kilka kilometrów od granicy z Rosją, nad Bøkfjorden, częścią Morza Barentsa. Punkt końcowy międzynarodowej transskandynawskiej trasy E 6, łączącej je z miastem Trelleborg na południowym krańcu Szwecji. W pobliżu znajduje się jedyne norwesko-rosyjskie drogowe przejście graniczne (większe miasto po rosyjskiej stronie granicy to Nikel (Никель), z którego prowadzi międzynarodowa droga E 105 przez Murmańsk, Petersburg, Moskwę i Charków do Jałty. Kirkenes jest także od 1908 roku końcowym portem linii żeglugowej Hurtigruten, kursującej od 1893 pomiędzy ważniejszymi portami wzdłuż wybrzeża północnej Norwegii, aż do Bergen. Kirkenes stanowi ważny węzeł komunikacyjny, transportowy a także ośrodek rybacki i przemysłowy. Współrzędne geograficzne: 69°43′N 30°03′E/69,716667 30,050000, daleko za kołem podbiegunowym północnym, Słońce nie zachodzi tu pomiędzy 17 maja a 21 lipca, a nie wschodzi między 21 listopada a 21 stycznia.
Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
Republika Autonomiczna Krymu (ukr. Автономна Республіка Крим, ros. Автономная Республика Крым, kr-tat. Къырым Мухтар Джумхуриети) jest autonomiczną republiką znajdującą się na terenie Ukrainy. Znajduje się na leżącym na północnym wybrzeżu Morza Czarnego półwyspie Krym. Stolicą republiki jest Symferopol.

Reklama