Dziennikarstwo naukowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie Radosława Brzózki z 2012 roku
Radosław Brzózka – polski dziennikarz naukowy, prowadzący program TVP1 Jak to działa?

Dziennikarstwo naukowe – specjalność dziennikarska wyróżniana ze względu na zainteresowania naukowe dziennikarza.

Adam Leszczyński (ur. 26 listopada 1975) − polski historyk, dziennikarz i publicysta. Adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członek zespołu "Krytyki Politycznej", stały współpracownik "Gazety Wyborczej".Andrzej Sowa (ur. 1945) – polski historyk i popularyzator historii, dziennikarz naukowy Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce historycznej, autor audycji (w tym słuchowisk) radiowych oraz książek o tematyce historycznej. Wykładowca szkół dziennikarskich.

Jest wykładane na uniwersytetach, jednak działalność w tym zakresie może być też wynikiem posiadania wykształcenia zarówno naukowego, jak i dziennikarskiego. Dziennikarz naukowy ma za zadanie popularyzować naukę oraz przekazywać nowości z dziedzin naukowych, dlatego też powinien stosować pojęcia naukowe, pamiętając jednocześnie, że mogą być one niezrozumiałe dla odbiorców.

Krytyka Polityczna – lewicowe pismo społeczno-polityczne ukazujące się od 2002. Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest Sławomir Sierakowski.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dziennikarstwo naukowe może mieć różne formy. Dziennikarze udzielają się w czasopismach popularnonaukowych i w specjalistycznej literaturze (na przykład kwartalniki i roczniki naukowe) czytanej głównie przez osoby ze stopniem naukowym w danej kategorii. Różnica polega na tym, że w czasopismach popularnonaukowych zasób słownictwa jest ograniczony do takiego, jakie zrozumie większość czytelników, a jeśli pojawia się nowe słowo z języka specjalistycznego, przeważnie jest ono wyjaśnione. Natomiast w piśmie naukowym używa się pełni języka specjalistycznego.

Dziennikarstwo – działalność polegająca na zbieraniu i upublicznianiu za pomocą środków masowej komunikacji informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach.Radosław Brzózka (ur. 16 czerwca 1980 w Płocku) – polski dziennikarz telewizyjny, reporter, prezenter TVP 1, związany także z TV Polonia, były dziennikarz Radia Bis (obecnie Polskie Radio Program IV). Marszałek V sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W XXI wieku do grupy telewizyjnych dziennikarzy naukowych dołączyły osoby publikujące treści popularyzacyjne w mediach społecznościowych, m.in. poprzez serwis YouTube.

W 2007 roku zostało założone Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl”.

Znani dziennikarze naukowi[ | edytuj kod]

 • Jerzy Woźniak
 • Bob McDonald, prowadzący popularnego programu radiowego CBC, Quirks & Quarks
 • Andrzej Sowa, prowadzący kilku słuchowisk naukowych Polskiego Radia o tematyce historycznej
 • Radosław Brzózka, prowadzący programu TVP1 Jak to działa?
 • Adam Leszczyński, historyk, członek „Krytyki Politycznej” i współpracownik „Gazety Wyborczej
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kategoria:Polscy dziennikarze naukowi
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. uchwały senatu akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - 2011 Uchwała 80/2011. 2011-06-22. [dostęp 2011-12-04].
  2. Studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Uniwersytet Jagielloński. [dostęp 2011-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-20)].
  3. Dziennikarstwo Naukowe – definicja. naukowi.pl, 2009-11-26. [dostęp 2011-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-20)].
  Publikacja popularnonaukowa – publikacja dotycząca zagadnienia naukowego o charakterze przeglądowym, który zwykle nie przechodzi procesu recenzji naukowej. Służą popularyzacji poruszanego tematu wśród czytelników niebędących fachowcami w danej dziedzinie.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jak to działa? – program naukowy w telewizji TVP1, którego autorem i prowadzącym jest Radosław Brzózka. Pierwszy odcinek wyemitowano 10 września 2011 roku. W kolejnych odcinkach prowadzący wyjaśnia zasady działania popularnych urządzeń, np. lodówki, kuchenki mikrofalowej czy aparatu fotograficznego. Pojawiają się także bardziej ogólne zjawiska: dźwięk, prąd czy burze.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Popularyzacja nauki (popularyzacja wiedzy) – działania mające na celu uprzystępnienie wyników badań naukowych oraz przedstawienie problemów nauki szerokiej publiczności, podejmowane poza systemem szkolnictwa, jako jego uzupełnienie i wzbogacenie. Głównymi formami popularyzacji nauki są publikacje popularnonaukowe w postaci książek oraz publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Bob McDonald (ur. 25 stycznia 1951) – kanadyjski dziennikarz naukowy. Jest korespondentem naukowym stacji CBC Radio oraz CBC Television oraz gospodarzem cotygodniowego programu Quirks and Quarks. W przeszłości prowadził również program naukowy dla dzieci o nazwie Wonderstruck i programy z cyklu The Greatest Canadian Invention (Największy Kanadyjski Wynalazek).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama