Dziemiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziemiany (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Dzemiónë; niem. Dzimianen) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Dziemiany na obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Rzuno. Przez Dziemiany prowadzą trasy drogi wojewódzkiej nr 235 i linii kolejowej Kościerzyna-Lipusz-Brusy-Chojnice (przystanek kolejowy Dziemiany Kaszubskie). W skład sołectwa Dziemiany wchodzą również miejscowości Dunajki i Zarośle.

Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

Miejscowość jest siedzibą gminy Dziemiany i posiada kilka połączeń kolejowych z Kościerzyną i Chojnicami poprzez Brusy.

Podczas okupacji w 1942 roku niemiecka nazwa Dzimianen została przemianowana na Sophienwalde. Od sierpnia 1944 do lutego 1945 znajdował się tutaj podobóz KL Stutthof Sophienwalde.

Znajduje się tutaj hodowla koni rasy achał-tekińskiej.

Dunajki (kaszb. Dunajczi, niem. Dunaiken) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Dziemiany, wchodzi w skład sołectwa Dziemiany.Zarośle (kaszb. Zôròslé) – mała osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Dziemiany, wchodzi w skład sołectwa Dziemiany.

Nad jeziorem Rzuno kąpielisko z bezpłatną zjeżdżalnią o długości 30 m.

Pomnik upamiętniający ofiary obozu Westpreussen Sophienwalde
kościół w Dziemianach
wnętrze kościoła

Przynależność administracyjna[ | edytuj kod]

 • 1878-1920 – prowincja Prusy Zachodnie
 • 1920-1939 – województwo pomorskie
 • 1939-1945 – Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie
 • 1945-1975 – województwo gdańskie (1945–1975)
 • 1975-1998 – województwo gdańskie (1975–1998).
 • W latach 1976-1983 miejscowość była siedzibą gminy Dziemiany-Lipusz.

  Dziemiany Kaszubskie – przystanek kolejowy oraz ładownia publiczna w Dziemianach, w gminie Dziemiany, w województwie pomorskim.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Dziemiany – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Wiele (kaszb. Wielé) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Wielewskim. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gdańskiego.
  Powiat kościerski (kasz. Kòscersczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kościerzyna.
  Okręg Rzeszy, Okręg cesarstwa (niem. Reichkreize, l.mn. Reichskreise, łac. Circulus imperii, l.mn. Circuli imperii) – jednostka administracyjna występująca w Świętym Cesarstwie Rzymskim, grupująca feudalne państwa składowe Rzeszy, powstała jako element szerszej refory Rzeszy.

  Reklama