Dzieje grzechu (film 1911)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzieje grzechu – polski melodramat z 1911 roku, uznawany za pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny. Jest to uproszczona ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem. Obecnie obraz ten uważa się za zaginiony.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Dzieje grzechu - polski film dramatyczny z 1975 roku. Film jest trzecią z kolei ekranizacją powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem.

Zarys fabuły[ | edytuj kod]

Z notatek prasowych wynika, iż film był dość wierną adaptacją, przedstawiającą na ekranie istotne wątki powieści. Prezentował on skrótowo szereg scen rozgrywających się na tle warszawskich ulic i parków. Następnie, w wyniku zawiązanego w takiej scenerii dramatu, zdaniem recenzentów „bohaterów los rzuca jak pionki po szachownicy niedoli”. Na ekranie przewijały się rozmaite sceny przedstawiające wybrzeże Adriatyku, Paryż, Jezioro Genewskie i Wiedeń. W finałowej scenie Ewa Pobratyńska ginie zastrzelona przez Pochronia.

Dzieje grzechu – film włoski Giulio Rufini i wytwórni Corso z 1918 roku; uproszczona ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pod tytułem (La storia di un peccato) w reżyserii Carmine Gallone. Główną rolę Ewy Pobratymskiej zagrała Soava Gallone.Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aniela Bogusławska (właśc. Aniela Dąbrowska) (ur. 24 sierpnia 1874 w Warszawie, zm. 19 września 1931 tamże) – warszawska aktorka, poetka i pisarka.
Teodor Aleksander Roland, pierwotnie Konopka (ur. 7 lipca 1862 w Siedlcach, zm. 10 października 1928 w Warszawie) - aktor polski.
Maria Mirska, de domo Laskowska, primo voto Kicińska (ur. 30 maja 1888, zm. w styczniu 1945) – polska aktorka teatralna i filmowa. Imię Maria było jej prawdziwym imieniem, natomiast Mirska był to jej pseudonim artystyczny. Grała na scenach teatrów w wielu miastach Polski (ówczesnego zaboru rosyjskiego) i Rosji. Po odzyskaniu niepodległości, w czasie dwudziestolecia międzywojennego, występowała w Warszawie i w innych polskich miastach. Podczas II wojny światowej występowała w teatrach okupowanej Warszawy.
Dzieje grzechu - powieść Stefana Żeromskiego, która ukazała się w 1908 r. w wersji książkowej. Wcześniej powieść ukazywała się w „Nowej Gazecie” w odcinkach. Było to w latach 1906-1908. Dzieło jest określane mianem „powieści seksualnej” lub „kolejowego romansu”. Powieść ze względu na swoją tematykę wzbudzała wiele kontrowersji zarówno wśród czytelników jak i krytyków literackich. Dzieje grzechu to historia człowieka zniewolonego, którego grzech prowadzi do totalnego upadku, bez możliwości ponownego powstania. Żeromski skupia się na portrecie psychologicznym. Opisuje wewnętrzne przeżycia głównej bohaterki - Ewy Pobratyńskiej. Żeromski ukazuje zawikłane losy kobiety, która poprzez porzucenie przez ukochanego popada w depresję i stacza się. Od tej pory jej życie zmierza w niewłaściwym kierunku. Morduje swoje dopiero co narodzone dziecko, spotyka się z podejrzanymi mężczyznami, a potem zostaje prostytutką. Na końcu ginie, zamordowana przez kochanka. Powieść była ekranizowana trzy razy - w 1911, 1933 i 1975 roku.
Wojciech Brydziński (ur. 28 stycznia 1877 w Stanisławowie, zm. 4 maja 1966 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i radiowy, reżyser.
Dzieje grzechu – polski film fabularny z 1933, ekranizacja powieści Dzieje grzechu (1908) Stefana Żeromskiego w reżyserii Henryka Szaro.

Reklama