• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzianina  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Maszyna do szycia – urządzenie do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez utworzenie szwu (do szycia). Zwykle maszyna do szycia to elektryczne urządzenie wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Używane także do szycia tkanin technicznych, zaszywania worków, szycia obuwia. Najpopularniejsze maszyny do szycia tworzą szew używając dwóch nitek. Wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów (np. krepowanie).Pończochy – obcisła, elastyczna część garderoby, okrywająca stopę i część nogi (zwykle do górnej części uda). Tym różnią się od rajstop, które zakrywają całe nogi do pasa. Tak, jak i rajstopy, oprócz waloru praktycznego (ochrony przed zimnem) poprawiają optycznie wygląd damskiej nogi.
  Maszyny[ | edytuj kod]
  Strefa robocza maszyny dziewiarskiej
  Domowa maszyna dziewiarska

  Ogół maszyn stosowanych w dziewiarstwie dzieli się na:

  1. maszyny przygotowujące do dziania.
  2. przewijarki,
  3. cewiarki,
  4. skręcarki, łączarki,
  5. teksturarki (maszyny do teksturowania),
  6. snowarki (snowadła),
  7. maszyny dziewiarskie
  8. falowarki
  9. szydełkarki
  10. osnowarki
  11. maszyny i urządzenia wykończalnicze
  12. pralnicze
  13. autoklawy bielące
  14. farbiarskie
  15. urządzenia do sitodruku
  16. suszarki
  17. wygładzarki (prasowalnice)
  18. przeglądarki
  19. maszyny szwalnicze (konfekcyjne)
  20. maszyny krojące – tarczowe, taśmowe, prasy, nożyce elektryczne
  21. maszyny do szyciaowerloki, stebnówki, obrębiarki, guzikarki, dziurkarki, haftujące itp.

  Wszystkie maszyny (z grup 1, 3, 4), poza maszynami dziewiarskimi (grupa 2), są maszynami pomocniczymi i często nie różnią się od stosowanych w pozostałych działach przemysłu włókienniczego czy odzieżowego.

  Oczko - najmniejszy element w splocie dzianiny. Oczka składają się na kolejne rządki. Oczka mogą być tzw. "prawe" i "lewe". Podział ten jest umowny: oczka "prawe" to te, których nitka w pętlach położonych wyżej przewleczona jest ponad nitką tych położonych niżej - jak na rysunku obok. Odwrócenie dzianiny na drugą stronę (tzw. "lewą") spowoduje, że nitki znajdujące na wierzchu, znajdą się pod spodem i odwrotnie, co spowoduje, że oczka "prawe" zamienią się w "lewe" i na odwrót.Rajstopy (przestarzałe rajtuzy) to rodzaj garderoby noszonej - głównie przez kobiety - na nogach i dolnej części tułowia. Tym różnią się od pończoch, które okrywają tylko część nogi (zwykle do górnej części uda). Podobnie jak pończochy, są produkowane z nylonu lub podobnych włókien sztucznych. Współczesną wersję rajstop wynaleziono około 1960 roku.

  Zastosowanie dzianin[ | edytuj kod]

  Dzianiny mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym:

 • swetry
 • bluzki damskie
 • pończochy
 • rajstopy
 • skarpety
 • rękawiczki
 • szaliki
 • czapki
 • bielizna osobista
 • różnego rodzaju koszulki
 • watoliny dziane
 • Ponadto z dzianin wytwarza się materiały tapicerskie, dekoracyjne, techniczne, medyczne i inne.

  Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.Sweter, pulower - rodzaj ciepłej bluzy z dzianiny, najczęściej wełnianej (lub - współcześnie - z dodatkiem włókien sztucznych). Najcieplejsze, z długimi rękawami, nierozpinane (wkładane przez głowę - ang. pull - "ciągnąć", over - "przez"; tu: "wciągać przez głowę"), często z golfem, dziane są z grubej wełny.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
  Hafciarstwo – metoda ozdabiania tkanin, filcu lub skóry polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Haftuje się ręcznie, czasem przy pomocy krosienek, od połowy XVIII wieku przy użyciu tamborka, a od 1828 również maszynowo.
  Skarpetki, skarpety – element codziennego ubioru, zakładany na stopy. Zastąpiły powszechnie niegdyś używane onuce. Skarpetki są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w wielu kręgach kulturowych świata. Mają one kształt rury wyprofilowanej do kształtu stopy.
  Czapka – nakrycie głowy, wykonane przeważnie z miękkiego materiału (czasami z twardymi wstawkami takimi jak denko lub daszek), noszone przez ludzi, którego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: zimnem, gorącem, deszczem, śniegiem, wiatrem, promieniami słonecznymi itp. Czapka różni się od innych nakryć głowy tym, że zwykle posiada daszek.
  Odzież – okrycie ludzkiego ciała. Istnieją takie typy odzieży jak: służbowa (np. mundur, kitel), wizytowa (garnitur, suknia wieczorowa), sportowa (dres), ochronna (np. fartuch ochronny, rękawice ochronne), zwykła (domowa, np. szlafrok). Istnieje także odzież dla zwierząt.
  Rękawiczka - zaliczane do galanterii okrycie na dłonie, czasem także przedramiona, noszone dla ozdoby lub ochrony przed chłodem. Rękawiczki najczęściej zakrywają dłoń, rzadziej sięgają wyżej. Chronią przed chłodem oraz brudzącymi lub szkodliwymi substancjami.
  Szalik, również szal - część garderoby, pas wyrabiany z różnych materiałów (najczęściej z wełny), w różnych kolorach, owijany wokół szyi najczęściej w celu ocieplenia, estetyki, z powodów religijnych a także jest on noszony przez kibiców sportowych. Najczęściej jest noszony zimą bądź jesienią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.