Dywilan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dywilan S.A. – polska firma z siedzibą w Łodzi, zajmująca się produkcją dywanów oraz chodników

Handel detaliczny – polegający na realizacji sprzedaży detalicznej w niewielkich ilościach, odbywającej się w punktach sprzedaży detalicznej, w sklepach, kioskach, na straganach i kramach, przez dostawę do mieszkań jest ostatnim najważniejszym ogniwem obrotu towarowego.Parafia pw. Bożego Ciała w Poznaniu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji poznańskiej w dekanacie Poznań-Stare Miasto. Erygowana w 1899. Mieści się przy ulicy Strzeleckiej.

Historia[ | edytuj kod]

od XIX w., do II WŚ[ | edytuj kod]

Historia przedsiębiorstwa sięga drugiej połowy XIX w. W 1881 przy ul. Kilińskiego Juliusz Fial i Wilhelm Lucker założyli niewielką fabrykę pluszu. Kilka lat później do spółki przystąpił Ferdynand Finster, a wkrótce, po śmierci Ferdynanda, jego brat Teodor. Po krótkim czasie Teodor spłacił wszystkich wspólników i objął kierownictwo nad Łódzką Manufakturą Pluszową. W tym czasie zwiększeniu uległa produkcja zakładu, jak i załoga, która liczyła wówczas  275 osób. Początkowo manufaktura produkowała tkaniny obiciowe i imitacje futer. Dzięki talentowi Teodora do prowadzenia interesów manufaktura stała się największą w Królestwie Polskim, a sam właściciel stworzył nowe przedsiębiorstwo o nazwie Dywan Wschodni. W czasie II wojny światowej, wówczas już w Łódzkiej Manufakturze Pluszu i Dywanów Teodora Finstera produkowano głównie koce i sukno mundurowe dla potrzeb armii niemieckiej, a także tkaniny obiciowe, dywany i chodniki dywanowe na papierowych spodach. Załoga liczyła około 900 osób - głównie Niemców.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – organ pomocniczy zapewniający realizację konstytucyjnych uprawnień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Działa na podstawie art. 143 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997. Prezydent RP nadaje Kancelarii statut oraz powołuje i odwołuje jej szefa.Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze (duń. Den Polske Ambassade) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Danii. W rzeczywistości mieści się podstołecznym Hellerup. Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Danii jest Henryka Mościcka-Dendys. Pełni ona tę funkcję od 8 listopada 2015.

Po II WŚ[ | edytuj kod]

W styczniu 1945 r. fabryka została znacjonalizowana i zaczęła funkcjonować jako Zakłady Przemysłu Jedwabniczo - Galanteryjnego nr 1. W roku 1951 fabryka ponownie zmieniła nazwę na Fabryka Pluszu i Dywanów im. Tadka Ajzena. Przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 1000 osób.

Lata gierkowskie przyniosły decyzję o przeprofilowaniu firmy i ukierunkowaniu produkcji przede wszystkim na dywany wełniane. Uchwałą rządu z 1972 przystąpiono do budowy nowej fabryki przy ul. Dąbrowskiego 247. Lokalizacja na tzw. Dąbrowie Przemysłowej była wyrazem koncepcji likwidacji obiektów przemysłowych z centrum miasta i stworzenia pierścienia przemysłowego na obrzeżach Łodzi, oddzielonego od dzielnic mieszkalnych ochronnym pasem terenów zadrzewionych. Budowę ukończono po 24 miesiącach. Producent dywanów był w stanie wyprodukować samodzielnie dywany i chodniki z wełny od początku do końca, ponieważ był w stanie przeprowadzić cały cykl technologiczny, począwszy od farbiarni i skończywszy na wykończalni.

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, powstała na początku XX wieku jako Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej skupiające grono pedagogów i muzyków.Ulica generała Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi – istotna dla ruchu miejskiego ulica, która rozpoczyna się skrzyżowaniem z ulicą Rzgowską, a kończy tuż za skrzyżowaniem z ulicą Puszkina, która prowadzi do dzielnicy Widzew.

W 1975 osiągnięto pełną zdolność produkcyjną, wytwarzając 1,5 mln m² dywanów, a także 0,5 mln m² tkanin obiciowych i wyrobów igłowych. Szczególnie istotnym osiągnięciem było skuteczne wejście na zagraniczne rynki zbytu, m.in. rynki krajów arabskich. Tradycyjne dywany z Dywilanu chętnie kupowali nawet arabscy szejkowie. W latach 1975-976 na tamtejszy rynek eksportowano 40% produkcji, a w 1979 już 60%.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

W 1974 w drodze konkursu ogłoszonego wśród pracowników fabryka zyskała nową nazwę Fabryka Dywanów Dywilan.

III Rzeczpospolita[ | edytuj kod]

Początek lat 90. przeszedł do historii firmy jako okres typowych problemów dla większości przedsiębiorstw przemysłu lekkiego w kraju. Na problemy finansowe duży wpływ miała wojna w Zatoce Perskiej, która przerwała znaczne dostawy na tamtejszy rynek. Z dnia na dzień fabryka pozostała z nie wysłanymi dywanami, za co z kolei budżet państwa obciążył fabrykę karą za ponadnormatywne zapasy.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie (ukr. Посольство Республіки Польща в Україні) – polska placówka dyplomatyczna w stolicy Ukrainy, Kijowie. Syndyk to pod zarządami starych regulacji prawnych – osoba zarządzająca majątkiem przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości oraz dokonująca podziału funduszy między wierzycieli zgodnie z zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Była to funkcja likwidatora majątku w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną. Syndyk licencjonowany - jest specjalistą zarządzania kryzysowego, menadżerem rewitalizacji podmiotu w kłopotach finansowych.

Producent dywanów Dywilan nie sprostał tym wyzwaniom i narastające zadłużenie doprowadziło do ogłoszenia w czerwcu 1999 r. upadłości przedsiębiorstwa. Budynki i maszyny kupiło kilkunastu prywatnych przedsiębiorców, dokumenty przekazano do archiwum i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a dywany propagandowe i okolicznościowe do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Chodnik – rodzaj dywanu, wyrób włókienniczy w postaci pasa tkaniny wykonanej najczęściej z okrywą runową lub pętelkową, służący do przykrywania fragmentów podłogi. Pełni funkcję dekoracyjną i zabezpieczającą podłogę w miejscach najbardziej narażonych na zużycie. Chodniki produkuje się w szerokościach od 50 do 140 cm. Długość chodnika jest wielokrotnie większa od szerokości, co jest jedną z cech odróżniających je od dywanów.Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.

Zawieszenie działalności Dywilanu nie trwało długo. W październiku 2000 syndyk masy upadłościowej FD Dywilan wystawił na sprzedaż poszczególne części majątku upadłego przedsiębiorstwa. Prywatna łódzka firma J. Jakubiak S.A. chcąc nadal produkować polskie dywany z wełny kupiła ok. 12% nieruchomości wraz z parkiem maszynowym, znakiem towarowym Dywilan oraz prawem do wykorzystania dotychczasowego wzornictwa. I tak Dywilan rozpoczął nowy czas rozwoju i dążenia do utworzenia samodzielnej firmy pod nazwą Dywilan Polskie Dywany Wełniane, skoncentrowanej na produkcji i sprzedaży dywanów wełnianych.

Masa upadłościowa – w rozumieniu prawa cały majątek (mienie) będący w posiadaniu przedsiębiorcy w momencie wszczęcia postępowania upadłościowego oraz uzyskany przed jego zakończeniem. Masa upadłościowa jest przekazywana pod kontrolę syndyka wyznaczanego przez sąd.Dywan – tkanina dekoracyjna przeznaczona do pokrycia pewnych płaszczyzn (najczęściej podłóg, czasem także ścian).

Bardzo ważnym rokiem w historii firmy był 2008, kiedy dzięki wsparciu z funduszy europejskich zainstalowane zostało nowe, ośmiokolorowe, najnowocześniejsze wówczas w Polsce krosno dywanowe. Nowe krosno znacznie zwiększyło zdolności produkcyjne oraz korzystnie wpłynęło na możliwości projektowania nowych wzorów oraz kolekcji dywanów i chodników.

Tapicerstwo - rodzaj rzemiosła lub dział przemysłu zajmujący się wyścielaniem i obijaniem tkaniną, skórą lub innym materiałem: mebli, siedzeń, wnętrz pojazdów itp.Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.

W sierpniu 2009 nastąpiła zmiana nazwy firmy z J.Jakubiak S.A. na Dywilan S.A. Zmiana miała na celu pełną identyfikację z funkcjonującą marką handlową, ułatwienie klientom zasad komunikacji, a przede wszystkim doprowadzenie do wzrostu rozpoznawalności marki wśród klientów na rynku polskim i rynkach zagranicznych.

Wykorzystując bogate doświadczenia w produkcji dywanów oraz nowoczesny park maszynowy w 2010 firma rozpoczęła produkcję tkanej sztucznej trawy do zastosowań sportowych i dekoracyjnych. Projekt został uruchomiony przy współpracy z Instytutem Badawczym Nawierzchni Sportowych w Gandawie oraz belgijskim producentem maszyn. W 2012 przedsiębiorstwo zaczęło natomiast produkcję tkanej maty pod murawy hybrydowe.

Sukno – tkanina wełniana, zgrzebna, powierzchniowo spilśniana, drapana i strzyżona, przeznaczona na płaszcze służb mundurowych.Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), potocznie Królestwo Kongresowe, Kongresówka – kadłubowe państwo polskie istniejące w latach 1815-1832, a później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. Zostało utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego. Wbrew obiegowym opiniom Królestwo Polskie było państwem suwerennym i niepodległym (do 1832 r.), posiadającym własną konstytucję, Sejm, wojsko, monetę i szkolnictwo z Uniwersytetem Warszawskim, a czynności urzędowe odbywały się w języku polskim. Polskę łączyły z Rosją - osoba Monarchy (każdorazowy Imperator Rosji był jednocześnie Królem Polski i pod takim tytułem występował w Królestwie) oraz polityka zagraniczna, należąca do prerogatyw królewskich. Koroną królestwa była Polska Korona Cesarska. 26 lutego 1832 roku król Mikołaj I Romanow zniósł konstytucję Królestwa zastępując ją Statutem Organicznym, który likwidował Sejm i samodzielną armię, znosił unię międzypaństwową i włączał Królestwo do cesarstwa na zasadzie autonomii administracyjnej, przywrócił urząd namiestnika sprawującego władzę cywilną i wojskową.
Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.
Plusz (z fr. peluche) – rodzaj miękkiej tkaniny z okrywą runową. Inne określenia używane zamiennie to okrywa włosowa lub okrywa włókienna. Jest kilka technik uzyskiwania okrywy włókiennej:
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Edward Gierek (ur. 6 stycznia 1913 w Porąbce – ob. dzielnica Sosnowca, zm. 29 lipca 2001 w Cieszynie) – polski polityk, działacz komunistyczny, w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR, poseł na Sejm PRL I, II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Członek Rady Państwa.
Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego, 9 km na zachód od Lubartowa oraz ok. 2 km od dużej wsi Kamionka. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. Na południu miejscowości znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy. 16 maja 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników historii.
Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53.

Reklama