Dystrykty w Indiach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dystrykty (ang. district, hindi ज़िला, trb. zila) – jednostki administracyjne II rzędu w Indiach. Obecnie w Indiach jest 626 dystryktów - w poszczególnych stanach znajduje się ich od 2 (stan Goa) do 70 (stan Uttar Pradesh), a w terytoriach od jednego do 9.

Nagaland (hindi नागालैंड, trb.: Nagalaind, trl.: Nāgālaiṁḍ; ang. Nagaland) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu jest Kohima, a największym miastem Dimapur. Stan został utworzony 1 grudnia 1963 roku.Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.

Dystrykty dzielą się na jednostki administracyjne posiadające w poszczególnych stanach i terytoriach różne nazwy (np. tehsil, tahsil, tahasil, taluka, taluk, taluq, mandal). W 2001 roku w Indiach było 5564 tych jednostek administracyjnych III rzędu. W polskiej literaturze przedmiotu dla indyjskich jednostek administracyjnych III rzędu przyjęta została nazwa taluk.

Andamany i Nikobary (hindi अंडमान और निकोबार द्वीप, trb.: Andaman aur Nikobar Dwip, trl.: Aṁdamān aur Nikobār Dvīp; ang. Andaman and Nicobar Islands) - jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na wyspach leżących we wschodniej części Zatoki Bengalskiej na pograniczu z Morzem Andamańskim. Stolicą terytorium, a zarazem największym miastem jest Port Blair. Terytorium zostało utworzone 1 listopada 1956 roku. Jego powierzchnia to 8249 km², a zamieszkane jest przez około 0,4 mln osób. W skład terytorium wchodzą dwa archipelagi: Andamany i Nikobary.Bihar (hindi बिहार, trb.: Bihar, trl.: Bihār; ang. Bihar) – stan w północno-wschodnich Indiach ze stolicą w Patnie. Bihar graniczy na północy z Nepalem. Na zachodzie ze stanem Uttar Pradesh, Jharkhand na południu i z Bengalem Zachodnim na wschodzie. Stan jest położony na żyznej równinie Gangesu. Jest to trzeci pod względem liczby ludności stan indyjski.

Dystrykty w większości przypadków noszą nazwy takie same jak ich stolice, jednak 115 dystryktów ma nazwy różne od nazw ich stolic.

Wielkość dystryktów[ | edytuj kod]

Dystrykty są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem powierzchni jaką zajmują, jak i pod względem zamieszkującej je ludności.

Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.Puducherry (do września 2006 Pondicherry; hindi पांडिचेरी (trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri), tamilski பாண்டிச்சேரி (Putuccēri), fr. Pondichéry) – jeden z dystryktów wchodzących w skład indyjskiego terytorium związkowego Puducherry. Dystrykt znajduje się na Wybrzeżu Koromandelskim. Leży w odległości 175 km od Madrasu stolicy stanu Tamil Nadu. Dystrykt w całości znajduje się na terytorium tego stanu. Dystrykt składa się z 12 enklaw o łącznej powierzchni 293 km², w których żyje ponad 750000 mieszkańców. Tu znajduje się stolica całego terytorium – ponad dwustutysięczne miasto Puducherry.

Liczba ludności[ | edytuj kod]

Najludniejszym dystryktem jest Delhi zamieszkane przez ok. 14 mln osób. Równie ludne są dystrykty sąsiadujące z największymi miastami Indii jak 24 Parganas North (z Kolkatą czy Mumbai Suburban (z Mumbajem). Najmniej ludnym dystryktem jest natomiast Janam, w którym żyje niewiele ponad 30 000 osób.

Ahmednagar (marathi अहमदनगर, ang. Ahmednagar district) – największy wśród trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 17 048 km².Ladakh (tyb.: ལ་དྭགས་ La dwags, hindi: लद्दाख़ [ləd̪.d̪ɑːx], urdu: لدّاخ ) jest największym dystryktem indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir, zajmującym prawie połowę powierzchni tego stanu. Stolicą dystryktu jest Leh.

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem liczby ludności

Powierzchnia[ | edytuj kod]

Największymi powierzchniowo dystryktami są dystrykty obejmujące obszary górskie i pustynne, najmniejsze dystrykty obejmują z reguły tylko obszar jednego miasta lub jego części.

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem powierzchni

Lakszadiwy (hindi लक्षद्वीप, trb.: Lakszadwip, trl.: Lakṣadvīp; malajalam ലക്ഷദ്വീപ്; ang. Lakshadweep) – archipelag i jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na Morzu Lakkadiwskim u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Dawniej było znane w Polsce pod nazwą Lakkadiwy, od niej przyjęła się obowiązująca obecnie nazwa morza. Stolicą terytorium, a zarazem jedynym miastem (miejscowością) jest Kavaratti. Powierzchnia terytorium wynosi zaledwie 32 km², a zamieszkane jest przez około 65 000 osób.Radżastan (hindi राजस्थान, trb. Radźasthan, trl.: Rājasthān; ang. Rajasthan) – stan w północno-zachodnich Indiach, położony w ich zachodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Jaipur. Stan został utworzony 1 listopada 1956 roku. Jest to obecnie największy pod względem powierzchni stan Indii. Radżastan graniczy z Pakistanem, oraz z następującymi stanami Indii: Gujarat, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab.

Gęstość zaludnienia[ | edytuj kod]

Największa gęstość zaludnienia występuje w dystryktach stanowiących duże miasta, takie jak Mumbaj, Kolkata czy Ćennaj. Najmniejszą gęstość zaludnienia mają natomiast rozległe i słabo zaludnione dystrykty górskie stanów Dżammu i Kaszmir, Himachal Pradesh i Arunachal Pradesh.

Dystrykt Mysore (Kannada ಮೈಸೂರು) jest okręgiem administracyjnym zlokalizowanym w stanie Karnataka w Indiach. Od północnego wschodu graniczy z rejonem Mandya, od południowego wschodu z rejonem Chamrajnagar, od południa ze stanem Kerala, od zachodu z rejonem Kodagu i rejonem Hassan od północy. Powierzchnia wynosi 6,268 km², przy średniej populacji 2,641,027 (rok 2001), wzrost 15.04% od roku 1991. Administracyjnym ośrodkiem dystryktu jest miasto Mysore.Sindhudurg ( marathi सिंधुदुर्ग जिल्हा , ang. Sindhudurg district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów zachodnioindyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 5 207 km².

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem gęstości zaludnienia

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Prowincja Amritsar (j. pendż. ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ) – jeden z 22 dystryktów znajdujących się w regionie Majha w stanie Pendżab w północnych Indiach. Stolicą prowincji jest Amritsar.
Ratnagiri ( marathi रत्नागिरी जिल्हा, ang. Ratnagiri district ) – jeden z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 8208 km².
Taluk (zwany także jako tehsil, tahsil, tahasil, taluka, taluq, mandal, mudigere ) (hindi: तहसील, urdu: تحصیل tahsīl) - jednostka podziału administracyjnego w Indiach.
Arunachal Pradesh (hindi अरुणाचल प्रदेश, trb.: Arunaćal Pradeś, trl.: Aruṇācal Pradeś; ang. Arunachal Pradesh) – region administrowany przez Indie (w ich północno-wschodniej części) jako stan. Graniczy ze stanami Asam i Nagaland na południowym wschodzie. Na wschodzie graniczy z Birmą, na zachodzie z Bhutanem, a na północy z Chinami. W stanie Arunachal Pradesh odkryto język koro.
Meghalaya (hindi मेघालय, trb.: Meghalaja, trl.: Meghālaya; ang. Meghalaya) — stan w północno-wschodnich Indii. Stolicą stanu i zarazem jego największym miastem jest Shillong. Stan został utworzony 25 stycznia 1971 roku.
Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.
Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

Reklama