• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dymitr Zwonimir Chorwacki

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Tomasz Archidiakon (łac. Thomas Archidiaconus, chorw. Toma Arhiđakon, w polskiej literaturze również Tomasz ze Splitu, Tomasz ze Spalato) (1200-1268) – trzynastowieczny chorwacki historyk i archidiakon Splitu, znany za sprawą dzieła Historia Salonitana, kroniki biskupów i archidiakonów Splitu od 1266 r. Kształcił się we Włoszech a następnie zajmował się kopiowaniem i upowszechnianiem włoskich wzorców w instytucjach średniowiecznego Splitu.
  Stefan II (zm. 1091) – król Chorwacji w latach 1089–1091 z dynastii Trpimirowiczów. Był ostatnim chorwackim królem z dynastii Trpimirowiczów. Jego ojcem był Czastomir, młodszy brat króla Piotra Krzesimira IV.

  Dymitr Zwonimir (zm. 20 kwietnia 1089) – król Chorwacji w latach 1075–1089 z dynastii Trpimirowiczów.

  W latach 1064–1074 pełnił funkcję bana Slawonii na dworze króla Piotra Krzesimira IV. Następnie uzyskał tytuł księcia Chorwacji nadany przez Piotra Krzesimira IV, który następnie mianował go swoim następcą. W 1075 roku objął tron chorwacki.

  Jego panowanie upłynęło pod znakiem pokoju, bez poważnych kampanii wojennych. Ponadto nastąpił rozwój chorwackiej gospodarki i kultury. Był ostatnim władcą, który w pełni panował nad całym terytorium ówczesnej Chorwacji.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Dymitr Zwonimir zmarł 20 kwietnia 1089 roku w Kninie. Z powodu przedwczesnej śmierci jedynego syna, Radovana, tron objął bratanek Piotra Krzesimira IV, Stefan II.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Istnieje kilka wersji dotyczących okoliczności jego śmierci. Powszechnie w historiografii chorwackiej przyjmuje się, za kronikarzem Tomaszem Archidiakonem, że Zwonimir zmarł z przyczyn naturalnych. Jednak według prezbitera Dukli, król Zwonimir został zamordowany przez szlachtę niezadowoloną ze zwołania pospolitego ruszenia celem militarnego wsparcia dla cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnena przeciwko Seldżukom. Rzekome ostatnie słowa monarchy miały przekląć Chorwację, w której nie miał zapanować już żaden władca z rodzimej dynastii. W późniejszych czasach w oparciu o tę wersję śmierci, powstała legenda o „klątwie króla Zwonimira”.

  Seldżukidzi (albo Seldżucy, od: Seldżuk – arab.: السلاجقة, tur: Selçuk) – dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku.Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. D. Mandić, Rasprave i prilozi iz stare hrvatske povijesti, Institute of Croatian history, Rome, 1963, s. 315, 438. (hr.)
  2. Archidiakon Tomasz ze Splitu, Historia Salonitana, XVII, s. 93. (łac.)
  3. M. Tanner, Croatia – a nation forged in war, Yale University Press, New Haven, 1997 ​ISBN 0-300-06933-2​ (ang.)
  4. K. Damir, The Šubići and the Good King Zvonimir. A Contribution to the Research on Use of Legends as a Means of Politics of Croatian Aristocratic Families, Zagreb 2000 (ang.)
  Piotr Krzesimir IV Wielki, chor. Petar Krešimir IV Veliki (zm. 1074) – król Chorwacji w latach 1058–1074 z dynastii Trpimirowiczów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Trpimirowicze (chor. Trpimirovići) − narodowa dynastia chorwacka, która rządziła tym krajem, z przerwami, w latach 845-1091.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  20 kwietnia jest 110. (w latach przestępnych 111.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 255 dni.
  Aleksy I Komnen (ur. 1048, zm. 15 sierpnia 1118) – cesarz bizantyjski od 4 kwietnia 1081, syn Jana Komnena i Anny Dalasseny.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Knin miasto w Chorwacji (żupania szybenicko-knińska), położone w pobliżu źródeł rzeki Krka, przy linii kolejowej Zagrzeb – Split (pierwsze połączenie kolejowe w latach 80. XIX w., ze Splitem i Szybenikiem), średniowieczna stolica Królestwa Chorwacji, w latach 1991 - 1995 stolica Republiki Serbskiej Krajiny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.946 sek.