Dymitr Zwonimir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dymitr Zwonimir (zm. 20 kwietnia 1089) – król Chorwacji w latach 1075–1089 z dynastii Trpimirowiczów.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W latach 1064–1074 pełnił funkcję bana Slawonii na dworze króla Piotra Krzesimira IV. Następnie uzyskał tytuł księcia Chorwacji nadany przez Piotra Krzesimira IV, który następnie mianował go swoim następcą. W 1075 roku objął tron chorwacki.

Jego panowanie upłynęło pod znakiem pokoju, bez poważnych kampanii wojennych. Ponadto nastąpił rozwój chorwackiej gospodarki i kultury. Był ostatnim władcą, który w pełni panował nad całym terytorium ówczesnej Chorwacji.

Dymitr Zwonimir zmarł 20 kwietnia 1089 roku w Kninie. Z powodu przedwczesnej śmierci jedynego syna, Radovana, tron objął bratanek Piotra Krzesimira IV, Stefan II.

Seldżukidzi (albo Seldżucy, od: Seldżuk – arab.: السلاجقة, tur: Selçuk) – dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku.Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.

Śmierć[ | edytuj kod]

Istnieje kilka wersji dotyczących okoliczności jego śmierci. Powszechnie w historiografii chorwackiej przyjmuje się, za kronikarzem Tomaszem Archidiakonem, że Zwonimir zmarł z przyczyn naturalnych. Jednak według prezbitera Dukli, król Zwonimir został zamordowany przez szlachtę niezadowoloną ze zwołania pospolitego ruszenia celem militarnego wsparcia dla cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnena przeciwko Seldżukom. Rzekome ostatnie słowa monarchy miały przekląć Chorwację, w której nie miał zapanować już żaden władca z rodzimej dynastii. W późniejszych czasach w oparciu o tę wersję śmierci, powstała legenda o „klątwie króla Zwonimira”.

Piotr Krzesimir IV Wielki, chor. Petar Krešimir IV Veliki (zm. 1074) – król Chorwacji w latach 1058–1074 z dynastii Trpimirowiczów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. D. Mandić, Rasprave i prilozi iz stare hrvatske povijesti, Institute of Croatian history, Rome, 1963, s. 315, 438. (hr.)
  2. Archidiakon Tomasz ze Splitu, Historia Salonitana, XVII, s. 93. (łac.)
  3. M. Tanner, Croatia – a nation forged in war, Yale University Press, New Haven, 1997 ​ISBN 0-300-06933-2​ (ang.)
  4. K. Damir, The Šubići and the Good King Zvonimir. A Contribution to the Research on Use of Legends as a Means of Politics of Croatian Aristocratic Families, Zagreb 2000 (ang.)
Warto wiedzieć że... beta

20 kwietnia jest 110. (w latach przestępnych 111.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 255 dni.
W 1102, Koloman Uczony zakończył podbój Chorwacji i Dalmacji. Od tej pory władzę w kraju sprawował w imieniu władcy węgierskiego Ban (wicekról).
Aleksy I Komnen (ur. 1048, zm. 15 sierpnia 1118) – cesarz bizantyjski od 4 kwietnia 1081, syn Jana Komnena i Anny Dalasseny.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Knin miasto w Chorwacji (żupania szybenicko-knińska), położone w pobliżu źródeł rzeki Krka, przy linii kolejowej Zagrzeb – Split (pierwsze połączenie kolejowe w latach 80. XIX w., ze Splitem i Szybenikiem), średniowieczna stolica Królestwa Chorwacji, w latach 1991 - 1995 stolica Republiki Serbskiej Krajiny.
Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Reklama