Dwutygodnik (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dwutygodnik.com – internetowy magazyn o kulturze założony w 2009 roku w Warszawie. Do grudnia 2018 wydawany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (wcześniej Narodowy Instytut Audiowizualny), a od kwietnia 2019 przez Dom Spotkań z Historią. W latach 2009–2013 funkcję redaktora naczelnego pełnił Tomasz Cyz. W czerwcu 2013 stanowisko to objęła Zofia Król.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z siedzibą w Warszawie. Powstała w kwietniu 1955. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.

„Dwutygodnik.com” powstał jako magazyn internetowy (born-digital), który oprócz tradycyjnych artykułów, recenzji i wywiadów wykorzystuje również nowoczesne środki audiowizualne: felietony interaktywne, wideo-rozmowy, wideo-ilustracje do artykułów, wiersze czytane przez autorów, animacje, nagrania spektakli i koncertów.

Magazyn ma charakter informacyjno-opiniotwórczy. Publikuje recenzje nowości wydawniczych (literatura piękna, poezja, filozofia), filmów, koncertów, albumów muzycznych, spektakli teatralnych i operowych, bieżących wystaw i wernisaży, a także omówienia nowych zjawisk kultury współczesnej. Obok recenzji w „dwutygodnik.com” ukazują się wypowiedzi o charakterze opiniotwórczym: eseje, polemiki, teksty krytycznoliterackie, a także debaty i rozmowy z artystami. Stałymi elementami periodyku są także: dział „Wiersze”, w którym publikowana jest poezja, dział „Obyczaje”, w którym prezentowane są artykuły dotyczące życia społecznego, oraz dział „Korespondencja z sieci”, w którym komentowane są zjawiska z zakresu kultury internetowej. Czasopismo prezentuje również numery tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom z szeroko pojętej dziedziny kultury.

W grudniu 2018 wydawca magazynu, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, ogłosił zakończenie realizacji projektu. W kwietniu 2019 magazyn został przeniesiony do nowego wydawcy, Domu Spotkań z Historią. Po okresie zawieszenia, trwającym od 31 grudnia 2018, pierwszy numer magazynu ukazał się 27 kwietnia 2019.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paweł Dembowski, Dom Spotkań z Historią nowym wydawcą Dwutygodnik.com, Press.pl, 29 marca 2019 [dostęp 2019-06-03] (pol.).
  2. Zofia Zaleska, www.dwutygodnik.com, wyborcza.pl, 28 kwietnia 2009 [dostęp 2019-06-03].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • http://dwutygodnik.com/
  • http://katalog.czasopism.pl/index.php/Dwutygodnik
  • Dom Spotkań z Historią https://dsh.waw.pl/
  • Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny http://nina.gov.pl/
  • Blog Mirka Filiciaka i Alka Tarkowskiego http://kultura20.blog.polityka.pl/
  • Reklama