Dworzec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dworzec – miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów podróżujących pociągiem, autobusem, promem, samolotem, statkiem.

Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).

W Ustawie regulującej zasady publicznego transportu publicznego z 2018 roku stosuje się określenie "dworzec - miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych".

Sopot – główna stacja kolejowa w Sopocie, w województwie pomorskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego. Pociąg – w transporcie kolejowym skład sprzęgniętych ze sobą wagonów lub innych pojazdów kolejowych (w odpowiedniej konfiguracji mogą to być wagon, człony zestawu trakcyjnego, zespół trakcyjny, wagon silnikowy albo sama lokomotywa) połączonych z co najmniej jedną czynną lokomotywą albo mających samodzielny napęd, osygnalizowany zgodnie z przepisami, odpowiednio wyposażony (obsługa, materiały eksploatacyjne), przygotowany do drogi albo będący w drodze. Podstawowym przeznaczeniem pociągu jest zaspokajanie potrzeb przewozowych polegających na przemieszczaniu osób i towarów.

Na dworcu znajdują się punkt sprzedaży biletów, poczekalnia, bagażownia, punkty gastronomiczne i punkt informacji dla podróżnych. Duże dworce dysponują miejscami noclegowymi dla pasażerów czekających na przesiadkę, np. przy Dworcu Zachodnim PKS w Warszawie.

Dworce udostępniają często część swej powierzchni sklepom, galeriom handlowym oraz innym punktom usługowym dla podróżnych. Dworce skomunikowane z galeriami handlowymi istnieją m.in. w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Sopocie.

Terminal pasażerski – budynek lub zespół budynków, będących wydzieloną częścią portu lotniczego lub morskiego przeznaczoną do obsługi ruchu pasażerskiego i świadczącą usługi na rzecz przybywających i opuszczających port pasażerów.Bilet (franc. billet) – dokument potwierdzający uprawnienie do skorzystania z określonej usługi (np. wejścia na mecz, przejazdu autobusem), za którą uiściło się opłatę przy jego nabyciu.

W bliskiej odległości od dworca znajdują się przystanki komunikacyjne i postoje taksówek, parkingi dla samochodów oraz rowerów.

 • Dworzec autobusowy

 • Dworzec kolejowy

 • Dworzec morski

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dworzec kolejowy
 • dworzec autobusowy
 • terminal pasażerski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2020 r. poz. 1944
  2. Informacje. dawz.pl. [dostęp 2019-10-04].
  3. Handel w niedzielę. Czym się różni dworzec od centrum handlowego. trojmiasto.pl, 2018-03-04. [dostęp 2019-10-04].
  Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.
  Warto wiedzieć że... beta

  Statek - każde urządzenie transportowe, które jest zdolne do pokonywania przestrzeni w sposób dla niego charakterystyczny, ale inny niż w oparciu o stały ląd. W szczególności może pływać pod powierzchnią wody, na jej powierzchni, unosić się w atmosferze lub w przestrzeni kosmicznej. Może mieć własny napęd i urządzenia sterujące, lub być uzależniony od innej jednostki.
  Pasażer – osoba korzystająca ze środka transportu, która nie kieruje pojazdem. Pasażerem jest zarówno osoba, która jedzie publicznym środkiem transportu (np. metra), jak i np. samochodu.
  Warszawa Zachodnia – trzecia co do wielkości stacja kolejowa Warszawy, znajduje się na warszawskiej linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna, w pobliżu ronda Zesłańców Syberyjskich.

  Reklama