Dustin the Turkey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dustin the Turkey – lalka irlandzkiej telewizji RTÉ występująca w dziecięcym programie The Den od grudnia 1989 do 2010 roku, była gospodarzem talk-show The Once a Week Show oraz reprezentowała Irlandię w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku. Lalką kieruje John Morrison.

The Late Late Show – irlandzki talk-show. Jest to najdłużej emitowany talk-show na świecie przez tego samego nadawcę, jest również flagowym programem stacji Raidió Teilifís Éireann.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Kariera[ | edytuj kod]

Postać sceniczną Dustina the Turkey powołano w grudniu 1989 roku, kiedy to dołączono ją do obsady programu dla dzieci The Den emitowanego w telewizji Raidió Teilifís Éireann. W 1994 roku wydano sygnowany pseudonimem artystycznym postaci debiutancki album studyjny zatytułowany Not Just a Pretty Face, na którym znalazł się m.in. singiel „Spanish Lady” nagrany z Ronniem Drew. W 1996 roku premierę miała druga płyta długogrająca zatytułowana Unplucked, która promowana była przez singel „Rat Trap” nagrany przy współpracy z Bobem Geldofem. W kolejnym roku ukazał się trzeci album Faith of Our Feathers, z którego pochodzi między innymi utwór „Good Looking Woman” wykonany z gościnnym udziałem Joego Dolana.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

W 1999 roku ukazał się czwarty sygnowany pseudonimem artystycznym postaci album studyjny zatytułowany Poultry in Motion, na którym znalazł się między innymi singel „32 Countries”. Dwa lata później wydano płytę kompilacyjną Greatest Hits, na której znalazły się najpopularniejsze piosenki z wcześniejszych albumów oraz nowy singel – „Sweet Caroline”. W 2002 roku z udziałem lalki nakręcono film Dustin in Fowl Play, w którym postać sceniczna zagrała główną rolę.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.Chris de Burgh, właśc. Christopher John de Burgh Davison (ur. 15 października 1948 w Buenos Aires) – irlandzki piosenkarz i kompozytor.
Dustin the Turkey podczas występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku

W grudniu 2005 roku wydano piątą płytę studyjną postaci zatytułowaną Bling When You’re Mingin’'', którą promował singel „Patricia the Stripper” nagrany wraz z Chrisem de Burghem.

Pod koniec stycznia 2008 roku pojawiły się doniesienia, jakoby postać Dustina the Turkey miała wziąć udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych Eurosong 2008. W lutym potwierdzono uczestnictwo lalki w selekcjach z utworem „Irelande douze pointe”, a pod koniec miesiąca zorganizowano finał, który Dustin ostatecznie wygrał dzięki zdobyciu największego poparcia telewidzów, dzięki czemu został reprezentantem Irlandii w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji. 20 maja lalka wystąpiła w pierwszym półfinale widowiska organizowanego w Belgradzie i zajął ostatecznie 16. miejsce z 22 punktami na koncie, przez co nie awansował do finału.

UNICEF (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od roku 1953 United Nations Children’s Fund, pol. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ. Główna siedziba UNICEF znajduje się w Nowym Jorku. Polski Komitet Narodowy UNICEF mieści się w Warszawie.

W 2009 roku postać została tematem filmu dokumentalnego Dustin: 20 Years a Pluckin’.

Na początku czerwca 2012 roku lalka pojawiła się gościnnie podczas specjalnego odcinka programu The Late Late Show przygotowanego z okazji 50-lecia talk-show.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama