Duran Duran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warren Cuccurullo (w DD 1989-2001), 2009
Sterling Campbell (w DD 1989-1991), 2009
Duran Duran podczas koncertu, 2005

Duran Duranbrytyjski zespół rockowy utworzony w 1978 w Birmingham przez basistę Johna Taylora i klawiszowca Nicka Rhodesa. Zespół zaczynał swoją działalność w momencie, gdy na brytyjskiej scenie pojawił się styl new romantic i z tym stylem jest zazwyczaj kojarzony. Od 2007 działa jako kwartet.

"Planet Earth" to pierwszy singel angielskiego zespołu Duran Duran, z debiutanckiej płyty Duran Duran. Ukazał się 2 lutego 1981 roku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

Na początku zespół przyjął nazwę RAF (skrót od Royal Air Force), dopiero potem Johnowi przypomniał się niezwykły naukowiec z filmu „Barbarella”, Durand Durand, którego imię i nazwisko (po odjęciu „d” z ostatnich sylab) posłużyły za nową nazwę dla zespołu. Menedżerami zespołu stali się bracia Paul i Michael Berrow. W skład zespołu wchodzili: John Taylor, Nick Rhodes, Simon Colley i Stephen Duffy. Z czasem członkowie grupy zaczęli się zmieniać. W skład zespołu wchodzili m.in.: Andy Wickett, Alan Curtis, Geoff Thomas oraz Oliver Guy Watts. Oficjalnie zaś członkami zespołu stali się: Simon Le Bon, Nick Rhodes, John Taylor, Roger Taylor i Andy Taylor (trzej ostatni niespokrewnieni). Pod koniec lat 70. z powodu małego zainteresowania ich muzyką grywali tylko w klubach nocnych.

Save A Prayer - singel brytyjskiej grupy popowej Duran Duran z 1982, który okazał się przebojem (2. miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii). Był to 6. singel grupy i 3. z albumu Rio, który zyskał status platynowej płyty.Nigel John Taylor (ur. 20 czerwca 1960 w Birmingham) – brytyjski gitarzysta basowy, współzałożyciel grupy Duran Duran.

W 1981 roku wydali pierwszy album zatytułowany po prostu Duran Duran. Debiutancki album osiągnął 3. pozycję na brytyjskiej liście TOP 75. Szczególną popularnością cieszyły się utwory: „Planet Earth” i „Girls On Film”.

Nadchodzący drugi album promował utwór „My Own Way”, który 19 grudnia 1981 roku znalazł się na 14. miejscu angielskiej listy. Album Rio ukazał się w 1982 roku. Zdobył nagrodę Grammy w kategorii „najlepszy video album” za teledyski nakręcone na egzotycznych wyspach: Antigua i Sri Lanka. W 1983 i 1984 roku piosenka z pierwszego albumu „Is There Something I Should Know” dotarła na 1. miejsce angielskiej listy przebojów, a cały album Seven & The Ragged Tiger zdobył ogromną popularność.

Stadion Wembley (lub Nowy Wembley, wym. [ˈwɛmbli]) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, dzięki czemu stanowi on największy stadion w Europie po Camp Nou w Barcelonie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1985 roku w Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskał utwór „A View To A Kill” nagrany do filmu Zabójczy widok o brytyjskim agencie Jamesie Bondzie. W lipcu zespół zagrał na koncercie charytatywnym Live Aid, zorganizowanym w celu zebrania funduszy na głodujące dzieci w Afryce. Był to ostatni w ówczesnym składzie wspólny występ Duran Duran. John Taylor i Andy Taylor stworzyli razem z Robertem Palmerem zespół „The Power Station”, natomiast Simon, Nick i Roger stworzyli „Arcadię”.

Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Roger Taylor (ur. 26 kwietnia 1960 w Birmingham) – perkusista zespołu Duran Duran. Rozpoczął naukę grania na perkusji około 12. roku życia wzorując się na swoich ulubionych wykonawcach Paul Thompson z Roxy Music, Charlie Watts z The Rolling Stones i Tony Tompson z Chic. Grał razem z lokalnymi zespołami, ale dopiero w 1979 roku przystąpił do profesjonalnego zespołu Duran Duran.

W 1986 roku zespół powrócił na scenę z albumem Notorious, kompletnie nie przypominającym ich dawnego stylu. Według wielbicieli cały duch dawnych Duranów zniknął. Podobnie było z dwoma kolejnymi albumami Big Thing (1988) (na płycie znalazł się utwór „Do You Believe In Shame?” zadedykowany zmarłemu w 1987 Andy'emu Warholowi) i „Liberty” (1990). Do zespołu przyjęto dwóch nowych członków: Warrena Cuccurullo (gitara) i Sterlinga Campbella (perkusja). Po odejściu Sterlinga, grupa zaprezentowała piosenkę „Ordinary World” z albumu The Wedding Album (1993), która odniosła światowy sukces. Dużą popularnością cieszył się również utwór „Come Undone”. W 1995 roku powstała płyta z coverami ulubionych piosenek zespołu zatytułowana Thank You. W tym samym czasie nieoficjalnie dołączył dawny perkusista - Roger Taylor. Po Thank You zespół wydał dwie Medazzaland (1997) i Pop Trash (2000) z takimi utworami jak: „Out Of My Mind” nagrana do filmu „Święty”, i „Someone Else Not Me”. Podczas nagrywania płyty Medazzaland odszedł jeden z założycieli zespołu John Taylor, a następnie gitarzysta Warren Cuccurullo. Nick i Simon.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.

W maju 2001 roku wszyscy dawni oficjalni członkowie zespołu spotkali się na lotnisku w Los Angeles z zamiarem przywrócenia grupy. A w październiku 2004 wydali album Astronaut, którego promowały utwory „Reach Up For The Sunrise” i „What Happens Tomorrow". Wcześniej zespół zagrał koncerty, na które bilety wyprzedano w przeciągu dwóch minut. Po ukazaniu się albumu zespół udał się na roczne tournée. W zespół zagrał na koncercie w Turynie po czym przystąpił do nagrywanie kolejnego albumu w londyńskim studiu.

All You Need Is Now – jest to trzynasty album studyjny brytyjskiego zespołu pop/rockowego Duran Duran. Longplay ma być wydany nakładem wytwórni Tapemodern 21 grudnia 2010r. w wersji cyfrowej na stronach iTunes Store. Limitowane wydanie na płycie CD oraz płycie winylowej będzie dostępne wraz z trzema dodatkowymi utworami w lutym 2011 r. LP pojawi się zatem na rynku w 30. rocznicę pierwszego wydawnictwa zespołu.Barbarella lub Barbarella: królowa galaktyki – film fantastyczny produkcji francusko-włoskiej z 1968 roku w reżyserii Rogera Vadima. Obraz powstał na podstawie komiksu Jean-Claude’a Foresta.

Wkrótce potem zespół oficjalnie ogłosił odejście Andy’ego Taylora z zespołu. Zarówno na scenie, jak i w studiu podczas nagrywania nowej płyty zastąpił go Dominic Brown. Pieczę nad nową płytą sprawował Timbaland, zaś dwa nowe utwory napisano wspólnie z Justinem Timberlakiem.

Zespół powrócił na scenę w 17 czerwca 2007 roku grając dla wąskiego grona fanów w Nowym Jorku. Przed występem fani mogli usłyszeć kilka nowych utworów („The Valley”, „Box Full O' Honey”, „Red Carpet Massacre” i „Skin Divers”) oraz wykonywany na bis „Nite Runner” (na płycie jest to duet z Justinem Timberlakiem). W międzyczasie potwierdzono także tytuł nowej płyty – „Red Carpet Massacre” (Epic) – która ukazała się jesienią 2007 roku. Potwierdzono również informację, że na płycie znajdzie się drugi utwór w duecie z Timberlakiem – „Falling Down”.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

29 czerwca 2007 zespół ponownie wystąpił w Europie, w irlandzkiej miejscowości Cork w ramach „Live at the Marquee”. Podczas bisu zapowiedziano utwór „Nite Runner” jako europejską premierę. Dwa dni później, 1 lipca, w 46 rocznicę urodzin zmarłej tragicznie 10 lat wcześniej księżnej Diany na stadionie Wembley Duran Duran zagrali „Concert for Diana”. Uczestnictwo Duran Duran w tym koncercie nie było przypadkowe. W 1983 roku księżna Diana publicznie wyznała, że Duran Duran jest jej ulubionym zespołem muzycznym. Na prośbę jej synów, księcia Williama i księcia Harry’ego, zespół zagrał swój przebój „Rio” (pozostałe utwory to: „Sunrise” i „Wild Boys”). Kolejnym koncertem z udziałem Duran Duran był „Live Earth – The Concert for a Climate in Crisis”, który odbył się 7 lipca także na Wembley (w tym samym czasie na wszystkich kontynentach odbyły się koncerty z tej serii). Następnie zespół zagrał aż dziewięć koncertów w Ethel Barrymore Theatre na Broadwayu, aby promować album Red Carpet Massacre. Kolejne koncerty promocyjne odbyły się w Londynie 3 grudnia oraz w Dublinie 5 grudnia 2007.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ludwik XV, zw. Ukochanym (ur. 15 lutego 1710 w Wersalu, zm. 10 maja 1774 w Wersalu) – król Francji i Nawarry od 1715, gdy zmarł jego pradziadek Ludwik XIV, z dynastii Burbonów.

W maju 2008 zespół rozpoczął kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, grupa była wspierana przez zaprzyjaźniony brytyjski kwintet Your Vegas.

W czerwcu 2008 zagrali w paryskim Luwrze. Koncert ten był związany ze zbieraniem funduszy na renowację jednego z zabytkowych pokoi w stylu Ludwika XV. Goście uczestniczyli w obiedzie, następnie w zamkniętej specjalnie z tego powodu części muzeum podziwiali zbiory, by na końcu uczestniczyć w koncercie zespołu, który odbył się w piramidzie na dziedzińcu Luwru. Takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w historii Luwru.

Warren Bruce Cuccurullo (ur. 8 grudnia 1956 r. w Brooklynie, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykański muzyk rockowy, który współpracował z Frankiem Zappą (1979-81), członek współzałożyciel grupy Missing Persons (1980-86) i wieloletni członek zespołu Duran Duran (1986-2001)."Out of My Mind" to dwudziesty ósmy singel angielskiego zespołu Duran Duran, z albumu "Medazzaland", ale ukazał się jako jedna z piosenek ze ścieżki dźwiękowej filmu Święty z 1997 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Wilhelm, książę Cambridge, właśc., ang. William Arthur Philip Louis; potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II, brat księcia Henryka (potocznie zwanego księciem Harrym). Jest drugą osobą, po swoim ojcu, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Timbaland, właściwie Timothy Mosley (ur. 10 marca 1971 w Norfolk, Wirginia) – amerykański producent hip-hopowy i R&B.
Zabójczy widok (A View to a Kill) – czternasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, wbrew tytułowi nie nawiązujący fabułą do opowiadania W perspektywie mordu (From a View to a Kill) autorstwa Iana Fleminga, zamieszczonego w zbiorze Tylko dla twoich oczu. Po raz siódmy i ostatni w tę rolę wcielił się Roger Moore. Słynny agent brytyjskiego wywiadu ma za przeciwnika niespotykanie inteligentnego Maxa Zorina, owoc modyfikacji genetycznych wprowadzonych za sprawą eksperymentów pseudonaukowych niemieckich narodowych socjalistów. Partnerkę Zorina gra piosenkarka Grace Jones. W filmie niezapomniane sceny pojedynków na Wieży Eiffla i na moście Golden Gate w San Francisco.

Reklama