Dune (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dunegra komputerowa będąca połączeniem przygodówki i strategii wyprodukowana przez francuskie studio Cryo Interactive i wydana w 1992 roku przez Virgin Interactive. Jest to pierwsza gra rozgrywająca się w świecie na podstawie powieści o tym samym tytule Franka Herberta. Wygląd scenerii i postaci został zaczerpnięty z filmu Davida Lyncha również pod tym samym tytułem.

Fremeni (Wolanie) – w powieści Franka Herberta pt. Diuna wolna ludność zamieszkująca planetę Arrakis (tytułową Diunę), potomkowie Zensunnitów, którzy przybyli na nią 10 tys. lat wcześniej (w czasie trwania tzw. Dżihadu Butleriańskiego) podczas ucieczki z planety Poritrin, na której byli niewolnikami. Termin ukuty przez ich ówczesnego przywódcę, Izmaela.Paul Atryda to postać literacka stworzona przez Franka Herberta, występująca w trzech pierwszych powieściach jego sześcioksięgu Diuna.

Gracz wciela się w rolę młodego Paula Atrydy syna księcia Leto i Jessiki. Głównym zadaniem jest zjednoczenie Fremenów z planety Arrakis i pokonanie rodu Harkonnenów.

Jessika (ang. Lady Jessica; 10 154 – 10 256) – fikcyjna postać z powieści Diuna Franka Herberta. Konkubina księcia Leto Atrydy, miała z nim dwoje dzieci: Paula i Alię, oboje o zdolnościach parapsychicznych. Córka barona Vladimira Harkonnena, nieświadoma swego pochodzenia. Wychowana na planecie Kaladan przez zgromadzenie Bene Gesserit w ramach praktyk genetycznych mających na celu stworzenie Kwisatz Haderach. Matka Wielebna (sajjadina) u Fremenów na Arrakis.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
Virgin Interactive (w latach 1981–1994 pod nazwą Virgin Games) – brytyjski wydawca gier komputerowych, działający w latach 1981–2003.Diuna (tytuł oryg. Dune) – powieść science fiction napisana przez Franka Herberta, uhonorowana nagrodą Nebula w 1965 i nagrodą Hugo w 1966. Powieść odniosła olbrzymi sukces komercyjny, sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. Diuna to również początek sagi zatytułowanej Kroniki Diuny, uważanej przez wielu fanów za największe osiągnięcie literatury science fiction wszech czasów.
Warto wiedzieć że... beta

Frank Herbert (ur. 8 października 1920 w Tacoma, zm. 11 lutego 1986 w Madison) – jeden z ważniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science fiction.
Komputerowa gra strategiczna jest to program służący jako jedno, bądź wieloosobowa gra, w której wygrana zależy nie tylko od losu, ale przede wszystkim od strategii, wiedzy i planowania. Takie gry mogą wymagać od użytkownika np. umiejętności dowodzenia oddziałami wojska lub zarządzania kapitałem przedsiębiorstwa.
Cryo Interactive Entertainment – francuska firma komputerowa produkująca gry PC. Powstała w 1992 roku, ale nieoficjalnie działała już od 1989 roku pod nazwą Cryo. Upadła w 2002 roku.
David Keith Lynch (ur. 20 stycznia 1946 w Missoula w stanie Montana) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy oraz muzyk.
Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1992 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

Reklama