Dundee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dundee (wym. [dʌnˈdiː]; gael. Dùn Dèagh) – miasto i jednostka administracyjna (council area) w Szkocji. Leży na północnym brzegu ujścia rzeki Tay (zatoka Firth of Tay, na wschodnim wybrzeżu Szkocji, nad Morzem Północnym).

Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.ASDA – sieć brytyjskich supermarketów, oferujących artykuły spożywcze, odzież, produkty gospodarstwa domowego, od roku 1999 podległa amerykańskiej sieci Wal-Mart. Obecnie jest drugą pod względem wielkości siecią supermarketów po TESCO.

Początki historii miejsca, w którym obecnie stoi miasto, sięgają epoki żelaza i wiążą się z ludem Piktów. W średniowieczu w tym miejscu miało miejsce wiele wydarzeń o znaczeniu historycznym. Podczas rewolucji przemysłowej rozwinął się tu przemysł jutowy, Dundee zasłynęło wtedy również z dziennikarstwa oraz z narodowego przysmaku - dżemu pomarańczowego. Dzięki temu zyskało przydomek „miasta juty, dżemu i dziennikarstwa”.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rangers Football Club (błędnie nazywany Glasgow Rangers, wymowa: /ˈɹeɪndʒə(ɹ)s/) – klub piłkarski z siedzibą w Glasgow w Szkocji, w sezonie 2013/2014 występujący w Scottish League One, rozgrywający domowe spotkania na posiadającym zadaszone i wyposażone w 51 082 krzesełek trybuny Ibrox Stadium (znanym również jako Ibrox Park), położonym w południowo-zachodniej części miasta.

Dundee liczy 148 270 mieszkańców (2016). Wraz z przedmieściami Monifieth, Birkhill i Invergordon tworzy aglomerację liczącą około 170 000 mieszkańców. Największą liczbę mieszkańców odnotowano na początku 1970 r. (prawie 200 000). Później populacja miasta malała, głównie z powodu migracji ludności oraz zmiany granic administracyjnych w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy utraciło część przedmieść na rzecz otaczających je jednostek terytorialnych.

Rosamunde Pilcher, z domu Scott (ur. 22 września 1924 w Lelant w Kornwalii, zm. 6 lutego 2019 w Dundee) – angielska pisarka, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego. Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

Dundee znane jest również jako „miasto odkryć” (City of Discovery), gdyż to właśnie stąd wyruszyło wiele wypraw badawczych, m.in. na statku RRS Discovery Roberta Scotta, który eksponowany jest obecnie w tamtejszym muzeum. W latach 80 rozwinął się tu przemysł biomedyczny i technologiczny. W Dundee znajdują się dwa uniwersytety: University of Dundee i University of Abertay Dundee. Swoją siedzibę ma tutaj Szkocki Teatr Tańca, mieszczący się w miejskim Dundee Repertory Theatre. W Caird Hall regularnie koncertuje Królewska Szkocka Orkiestra Narodowa.

Monifieth jest małym miastem położonym na wschodnim wybrzeżu Szkocji w pobliżu miasta Dundee. Chociaż nie ma między tymi miastami fizycznej odległości, Monifieth przynależy administracyjnie do jednostki terytorialnej Angus.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.

5 marca 2004 Dundee otrzymało status Fairtrade City.

Historia[ | edytuj kod]

Wishart Arch – jedyna ocalała do dziś część murów miasta

Nie jest znana data założenia pierwszej osady na miejscu obecnego Dundee. Najprawdopodobniej jednak osada istniała tu na długo przed XII w., z tego okresu pochodzą również pierwsze wzmianki historyczne.

Tesco (LSE: TSCO ) – największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

Gaelicka nazwa Dundee – Dùn Dèagh – włącza w nazwę miasta człon dùn – fort – odnosząc się najprawdopodobniej do fortu, którego ślady przetrwały na wzgórzu Dundee Law. Dokładne znaczenie słowa Dundee jest nieznane, chociaż sugerowano, że może oznaczać fort ognia, nawiązując do ognisk na wzgórzu, zapalanych jako ostrzeżenie dla żeglarzy. Inne znaczenia to Fort Boga oraz Fort Tay.

Szkocka Partia Narodowa, ang. Scottish National Party (SNP), gael. Pàrtaidh Nàiseanta na h-Alba – centrolewicowa partia polityczna, największa w Szkocji. Jedyna licząca się partia postulująca całkowitą odrębność Szkocji.Halal lub halaal (arab. حلال, to, co nakazane) – w islamie określenie wszystkiego, co jest dozwolone w świetle szariatu. Przeciwieństwo haram – czynów zabronionych. Słowo to jest zazwyczaj znane jako nazwa muzułmańskiej diety.

W 1191 miastu nadano prawa i tytuł miasta królewskiego (royal burgh), z czego można wnioskować, że już wtedy istniała tu duża osada o większym znaczeniu. Prawa miejskie odebrał Dundee Edward I Długonogi, lecz już w 1327 Robert Bruce przywrócił je i nadał miastu nowe prawa. W 1545 Dundee otoczono murem i ufortyfikowano z powodu działań wojennych znanych jako rough wooing. W lipcu 1547 znaczna część miasta została zniszczona przez ciężki ostrzał artyleryjski Anglików. W 1645 podczas I angielskiej wojny domowej, Dundee było oblężone przez rojalistę Jamesa Grahama, 1 Markiza Montrose. W 1651, w trakcie III angielskiej wojny domowej, zostało najechane przez generała Moncka, dowódcę sił Olivera Cromwella w Szkocji. Podczas najazdu żołnierze angielscy zniszczyli dużą część miasta oraz zabili wielu jego mieszkańców. Później Dundee było miejscem wczesnego powstania Jakobitów. Gdy przywódca powstańców, John Graham, 1 Wicehrabia Dundee, po swym zwycięstwie wzniósł sztandar Stuartów na wzgórzu Dundee Law na znak poparcia dla Jakuba VII (Jakuba II Stuarta), zyskał sobie przydomek Bonnie Dundee.

Kasa rejestrująca – urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej.Robert I, Robert VIII de Bruce, (średniowieczny gael. Roibert a Briuis; współczesny gael. Raibeart Bruis (ur. 11 lipca 1274, zm. 7 czerwca 1329) – król Szkocji 1306 – 1329.

Dundee bardzo rozwinęło się (także powierzchniowo) w czasie rewolucji przemysłowej, głównie dzięki przemysłowi jutowemu. Pod koniec XIX wieku większość robotników zatrudniona była w zakładach przemysłu jutowego oraz jemu pokrewnych. Położenie Dundee przy dużym ujściu rzeki pozwoliło na łatwy import juty z subkontynentu indyjskiego oraz rozwój przetwórstwa tłuszczu wielorybiego – potrzebnego w procesie przetwarzania juty – pozyskiwanego przez miejski przemysł wielorybniczy. Przemysł jutowy zaczął tracić na znaczeniu w XX wieku, gdy produkcja tkanin stała się tańsza na subkontynencie Indyjskim. W latach siedemdziesiątych zamknięto ostatni zakład przemysłu jutowego w mieście.

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) – wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach, tj. przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.Przeciwciała, immunoglobuliny – rodzaj białek wydzielanych przez komórki plazmatyczne (czyli pobudzone limfocyty B) w przebiegu odpowiedzi odpornościowej typu humoralnego. Charakteryzują się one zdolnością do swoistego rozpoznawania antygenów.

Oprócz juty Dundee znane jest z dżemu i dziennikarstwa. Stworzenie receptury marmolady z owoców cytrusowych (głównie z pomarańczy) przypisuje się Janet Keiller w 1797 (chociaż znaleziono podobne przepisy pochodzące już z XVI wieku. Dzięki masowej produkcji i światowemu eksportowi dżem Keiller stał się znaną marką. W produkcji dżemu nie zatrudniano jednak tak wielu ludzi jak w przemyśle jutowym. Od tego czasu dżem pomarańczowy zaczęły wytwarzać większe przedsiębiorstwa, lecz słoiczki z oryginalnym dżemem Keiller są nadal szeroko dostępne na rynku. „Dziennikarstwo” odnosi się do wydawcy – firmy DC Thomson & Co. – założonej w mieście w 1905, która po służbie zdrowia i przemyśle wypoczynkowym pozostaje największym pracodawcą. Firma wydaje różnego rodzaju gazety, komiksy dziecięce i magazyny. Wśród nich są m.in. The Sunday Post, The Courier, Shout oraz publikacje dla dzieci: The Beano i The Dandy.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:

W XIX wieku w Dundee rozwinął się przemysł morski i stoczniowy. W latach 1871–1981 wybudowano tu 2000 statków, w tym antarktyczny statek badawczy wykorzystany przez Roberta Falcona ScottaRRS Discovery. Statek ten można zobaczyć w Discovery Point, a w wiktoriańskim zakładzie konstrukcji stalowo-ramowych, gdzie zbudowano silnik RRS Discovery, mieści się obecnie największa księgarnia w mieście. Zapotrzebowanie zakładów jutowych na olej wielorybi stymulowało istnienie dość dużego przemysłu wielorybniczego. Dundee Island na Antarktyce zawdzięcza nazwę wyprawie wielorybniczej Dundee, podczas której w 1892 została odkryta. Wypraw wielorybniczych zaprzestano w 1912, a budowy statków w 1981. Pierwszy most kolejowy na rzece Tay zbudował u jej ujścia Thomas Bouch. Otwarto go w 1879 i stanowił wtedy najdłuższy most kolejowy na świecie. Niecały rok później, w czasie sztormu, most zawalił się pod ciężarem pociągu pełnego pasażerów. Zdarzenie to zwane jest katastrofą mostu na rzece Tay. Żaden z pasażerów nie przeżył.

Timex Corporation - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące zegarki. Jego główna siedziba znajduje się w Middlebury w stanie Connecticut.Minister – dawne, obecnie rzadziej używane określenie duchownych kościołów protestanckich, zwłaszcza kalwińskich.

Władze i polityka[ | edytuj kod]

Tayside House – siedziba Urzędu Miasta Dundee do sierpnia 2011
Dundee House – obecna siedziba Urzędu Miasta Dundee

W roku 1191 Dundee po raz pierwszy otrzymało tytuł miasta królewskiego (royal burgh). W 1996 zostało za to jednolitą jednostką administracyjną na mocy Local Government etc. (Scotland) Act 1994, który nadał mu jednostopniową władzę samorządową, sprawowaną przez Urząd Miasta Dundee.

Port lotniczy Edynburg (Edinburgh Airport) - port lotniczy położony 13 km na zachód od centrum Edynburga, w Szkocji. W 2006 obsłużył 8 608 800 pasażerów.Grand Theft Auto – pierwsza część serii Grand Theft Auto, wyprodukowana przez firmę DMA Design w 1997 roku. Pierwotnie została wydana na komputery osobiste, później została wydana wersja dla PlayStation. Tarantula Studios wykonała konwersję Game Boy Color, która została wydana 22 grudnia 1999 roku.

Miasto ma dwa motta: Dei Donum (łac.: Dar Boga) i Prudentia et Candore (Z rozwagą i czystością), chociaż zwykle tylko ostatnia jest używana do celów reprezentacyjnych miasta. Dundee ma swoich przedstawicieli zarówno w Izbie Gmin jak i w szkockim parlamencie.

Władze lokalne[ | edytuj kod]

Dundee jest jedną z 32 jednostek administracyjnych Szkocji, reprezentowaną przez Radę Miasta Dundee (Urząd Miasta), składającą się z 29 wybieranych radnych. Poprzednio miasto było hrabstwem miejskim, jednak obecnie stanowi dystrykt w regionie Tayside. Sesje Rady Miasta odbywają się w City Chambers, otwartych w 1933 przy City Square. Reprezentujący miasto i przewodniczący Rady ma tytuł Lord Provost, a jego funkcja jest podobna do funkcji burmistrza w innych miastach. Do sierpnia 2011 Zarząd Rady miał siedzibę w Tayside House na brzegu rzeki Tay, jednak po decyzji o rozbiórce budynku rada przeniosła swą siedzibę do Dundee House na ulicy North Lindsay. Rada była kierowana przez koalicję mniejszościową partii laburzystów i liberalnych demokratów – 12 radnych, z pomocą Partii Konserwatywnej mającej 5 radnych. Chociaż Szkocka Partia Narodowa miała najwięcej radnych – 11. Wybory do Rady odbywają się co cztery lata (ostatnie 3 maja 2007). Poprzednio radni byli wybierani w jednomandatowych okręgach według ordynacji większościowej. Tę sytuację zmienił Local Governance (Scotland) Act 2004 przed ostatnimi wyborami w 2007. Wprowadził on 8 nowych wielomandatowych okręgów, w których wybierano 3–4 radnych pojedynczym głosem przechodnim, w celu uzyskania formy ordynacji proporcjonalnej. W wyniku wyborów, żadna partia nie uzyskała większości bezwzględnej, 13 mandatów zdobyła Szkocka Partia Narodowa, 10 – laburzyści, 3 – Partia Konserwatywna, 2 – liberalni demokraci, oraz 1 – radny niezależny.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Invergordon (gaelicki: Inbhir Ghòrdain or An Rubha) – miasto portowe w Szkocji w regionie Highland nad zatoką Cromarty Firth.

Westminster i Holyrood[ | edytuj kod]

Rynek miejski w Dundee. Budynek z tyłu placu to Caird Hall, natomiast po prawej – Dundee City Chambers, miejsce zebrań Rady Miasta

W wyborach do Izby Gmin mającej siedzibę w Pałacu Westminsterskim obszar miasta i część okręgu Angus podzielono na dwa brytyjskie obszary wyborcze. Okręgi Dundee Wschód i Dundee Zachód reprezentowane są odpowiednio przez Stewart Hosie ze Szkockiej Partii Narodowej i Jamesa McGoverna – laburzystę.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.

W wyborach do Szkockiego Parlamentu, mieszczącego się w budynku zwanym potocznie Holyrood, obszar miasta podzielony jest na 3 okręgi wyborcze. Okręgi Dundee Wschód i Dundee Zachód do Parlamentu Szkockiego mieszczą się całkowicie w granicach miasta. Północno-wschodnie i północno-zachodnie części miasta należą do okręgu Angus w wyborach do Holyrood. Wszystkie trzy okręgi są w północno-wschodnim szkockim regionie wyborczym (oczywiście w ramach wyborów do Szkockiego Parlamentu). Obecnie Shona Robison (SPN) jest parlamentarzystą z okręgu Dundee Wschód; Joe Fitzpatrick (SPN) – z okręgu Dundee Zachód, a Andrew Welsh (SPN) – z okręgu Angus.

Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.The Royal Bank of Scotland Plc (LSE: RBS ) (szk. Banca Rìoghail na h-Alba) – jedna z filii grupy bankowej Royal Bank of Scotland Group, która wraz z bankiem NatWest obsługuje bankowość detaliczną w Wielkiej Brytanii. RBS ma około 700 oddziałów, głównie w Szkocji jak również w większych miastach Anglii i Walii. The Royal Bank of Scotland został powołany do pozyskiwania funduszy dla unionistów w czasach powstań szkockich.

Współpraca międzynarodowa[ | edytuj kod]

Dundee utrzymuje kulturalne, ekonomiczne i naukowe kontakty z sześcioma miastami partnerskimi:

 • Francja Orlean, Francja (1946)
 • Chorwacja Zadar, Chorwacja (1959)
 • Niemcy Würzburg, Niemcy (1962)
 • Stany Zjednoczone Alexandria, USA (1974)
 • Nablus, Palestyna (1980)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie (2004)
 • Stany Zjednoczone West Dundee, Illinois, USA (2013)
 • Dodatkowo, Szkocka Episkopalna Diecezja Brechin (której ośrodkiem jest katedra św. Pawła w Dundee) prowadzi współpracę z diecezją Iowa w Stanach Zjednoczonych oraz z diecezją Eswatini.

  Christian Dailly (ur. 23 października 1973 w Dundee), piłkarz szkocki grający na pozycji środkowego obrońcy lub defensywnego pomocnika w Portsmouth. Mierzy 183 cm wzrostu, waży 80 kg.Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Supermarket – w ścisłym znaczeniu: sklep o bardzo dużej powierzchni, sprzedający szeroki asortyment towarów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, kosmetyki, środki czyszczące itp.
  Gospodarka mieszana składa się zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Większość gospodarek na świecie funkcjonuje w tym systemie.
  Status miasta city w Wielkiej Brytanii jest przyznawany przez monarchę brytyjskiego pewnej określonej grupie miast. Miasta nieposiadające tego statusu noszą nazwę town. Prawo używania nazwy city łącznie z nazwą miasta jest sprawą wyłącznie prestiżu i nie daje żadnych dodatkowych przywilejów. Niemniej tytuł city jest dla miast cenny, stąd też wiele z nich stara się o jego zdobycie. Statusu tego nie uzyskuje się automatycznie po spełnieniu określonych kryteriów. W Anglii i Walii tytuł ten przyznawano tradycyjnie miastom posiadającym katedrę i będącym siedzibami diecezji. Zasadę tę złamano dopiero w roku 1888, przyznając status Belfastowi z przyczyn pozareligijnych. Obecnie o przyznaniu statusu miasta decydują przede wszystkim czynniki geograficzno-historyczne, w tym wielkość populacji. W XX wieku status przyznano tylko 14 miastom. W roku 2000 na 39 miast ubiegających się o status, przyznano go trzem: Brighton, Wolverhampton i Inverness. Ostatnie nadanie tytułu nastąpiło w 2012 roku z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II. Status city otrzymały wówczas miasta: Chelmsford, St Asaph oraz Perth.
  George Monck, pierwszy diuk Albemarle (ur. 6 grudnia 1608 w Potheridge, Devon, zm. 3 stycznia 1670 w Londynie) – polityk angielski.
  Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.
  Juta − włókno produkowane z łodyg rośliny juty oraz wytwarzana z niego tkanina o splocie płóciennym. Występuje w kolorze szarym lub naturalno złotym, w gramaturach od 125 g/m² do 350 g/m².
  Studia stacjonarne (dawniej: dzienne) – forma studiów wyższych, w której co najmniej połowa programu kształcenia realizowana jest w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów.

  Reklama