Dulwich College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynki Dulwich College

Dulwich College to prywatna, męska szkoła (do poziomu szkoły średniej) położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez elżbietańskiego aktora Edwarda Alleyna. Uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.Harry Potter – seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy powstałych na podstawie cyklu powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling również zatytułowanej Harry Potter. Filmy stworzono w wytwórni Warner Bros. i wydano w latach 2001–2011. Wszystkie osiem wyprodukował David Heyman, za to reżyserów było w sumie czterech: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates. W główne role wcieliła się trójka (z początkiem produkcji pierwszego filmu) nastolatków: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Zagrali oni Harry’ego Pottera oraz jego dwóch przyjaciół, Rona Weasleya i Hermionę Granger – uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wielowątkowa fabuła filmów skupia się przede wszystkim na walce z największym czarnoksiężnikiem na świecie, Lordem Voldemortem.

Dulwich College ma osiągnięcia akademickie i jest wymieniana w dziesiątce najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii. Corocznie, na 200 zdających egzaminy A-levels, 120 uczniów ma wszystkie oceny powyżej B. Co roku od 30 do 40 absolwentów kontynuuje naukę na Cambridge oraz Oksfordzie.

Internat (łac. internus – wewnętrzny) – prowadzony przez szkołę zakład opiekuńczy dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania.Nigel Paul Farage (ur. 3 kwietnia 1964 w Farnborough w Londynie) – brytyjski polityk, przewodniczący Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Od 1999 eurodeputowany V, VI i VII kadencji, współprzewodniczący frakcji Europa Wolności i Demokracji.

W skład szkoły wchodzą trzy biblioteki, 17 laboratoriów, teatr, liczne warsztaty artystyczne oraz galeria sztuki Dulwich Picture Gallery, zawierająca kolekcję obrazów, m.in. Rembrandta i Murilla, zebranych w okresie rozbiorów dla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Szkoła przykłada też dużą wagę do sportu. Posiada 12 boisk do gry w rugby, 10 boisk do piłki nożnej, 10 placów do gry w krykieta i 9 zadaszonych kortów tenisowych, sztuczną bieżnię, basen, siłownię i przystań wioślarską na Tamizie.

Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.Tomb Raider – pierwsza gra z serii komputerowych przygodowych gier akcji. Została stworzona przez studio Core Design i wydana na świecie przez Eidos Interactive w 1996 roku.

Absolwentami Dulwich są m.in. malarz Stanhope Alexander Forbes, podróżnik Ernest Shackleton, aktorzy Chiwetel Ejiofor, Rupert Penry-Jones, pisarze Raymond Chandler, Michael Ondaatje, Graham Swift, P.G. Wodehouse, politycy i filozofowie Nigel Farage, George Edward Moore, John Lewis i W.K.C. Guthrie

Sir Ernest Henry Shackleton (ur. 15 lutego 1874 w Ballitore w hrabstwie Kildare w Irlandii, zm. 5 stycznia 1922 w Grytviken na Georgii Południowej), irlandzki podróżnik i odkrywca, badacz Antarktydy. Ukończył Dulwich College, żonaty z Emily Dorman (córka bogatego angielskiego prawnika), ojciec trójki dzieci Raymonda, Edwarda i Cecily. Otrzymał Medal Polarny. Jego nazwiskiem ochrzczono samolot Avro Shackleton.John Lewis (ur. 6 lutego 1889, zm. 12 lutego 1976) – brytyjski pastor unitariański, filozof marksistowski i autor wielu prac z dziedziny filozofii, antropologii i religii.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Dulwich College.

Ze względu na stare budownictwo, na terenie Dulwich College kręcono filmy fabularne, m.in. Harry Potter, Tomb Raider czy Legalna blondynka.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Dulwich College Public School Fees, Results & Alumni - 2017 Tatler Schools Guide | Tatler Magazine, www.tatler.com [dostęp 2017-11-15].
 2. Leavers' Destinations - Dulwich College, www.dulwich.org.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 3. Subjects - Dulwich College, www.dulwich.org.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 4. Dulwich Picture Gallery - elondyn.co.uk - Portal Polaków w Londynie. [dostęp 2012-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-10)].
 5. Dulwich College Life Sport Facilities. [dostęp 2012-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-16)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna Strona Dulwich College
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  William Keith Chambers Guthrie (ur. 1 sierpnia 1906 w Londynie, zm. 17 maja 1981) – szkocki historyk filozofii i badacz kultury starożytnej. Znany przede wszystkim dzięki 6-tomowemu dziełu History of Greek Philosophy.
  Rupert Penry-Jones (ur. 22 września 1970 w Londynie) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i głosowy, najbardziej znany z roli Adama Cartera w serialu Tajniacy (Spooks).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Graham Swift (ur. 4 maja 1949 w Londynie) – brytyjski prozaik. Studiował w Queens’ College na Uniwersytecie Cambridge oraz na uniwersytecie w Yorku. W latach 1974-1983 pracował jako nauczyciel. Jest członkiem Królewskiej Akademii Literatury.

  Reklama