Dukla (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dukla (do 1954 m. Dukla + gminy: Nadole i Tylawa) – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Siedzibą gminy jest Dukla.

Tylawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, przy DK9 i DW897.Chyrowa (do 1968 Hyrowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, w dolinie rzeki Iwielki (prawy dopływ Wisłoki), kilka kilometrów na południowy zachód od Dukli.

Według danych z 31 grudnia 2020 gminę zamieszkiwało 14 388 osób.

1 stycznia 2010 z gminy Dukla wydzielono gminę Jaśliska, obejmującą miejscowości Czeremcha, Daliowa, Jaśliska, Lipowiec, Posada Jaśliska, Szklary, Wola Niżna i Wola Wyżna.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Dukla ma obszar 332,5 km², w tym:

 • użytki rolne: 41%
 • użytki leśne: 52%
 • Gmina stanowi 36,05% powierzchni powiatu.

  Olchowiec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. Wieś składa się z 16 posesji i ok. 60 mieszkańców. Położona jest nad potokiem Wilszyna, na zachód od Przełęczy Dukielskiej.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Jaśliska – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1976 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Siedzibą gminy są Jaśliska.
  Gmina Krempna – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
  Powiat krośnieński – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno.
  Gmina Rymanów – – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
  Smereczne (w latach 1977-1981 Świerkowa) – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla.
  Powiat krośnieński - powiat województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Krosno. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .
  Posada Jaśliska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska nad rzeką Jasiołką.

  Reklama