Drupal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drupalsystem zarządzania treścią i framework (ang. CMF content management framework) napisany w języku PHP, używany jest przez ponad milion stron internetowych, czyli około 2% ze wszystkich stron internetowych na świecie i ponad 5% stron posiadających system CMS, są to zarówno blogi, portale informacyjne, aplikacje edukacyjne, strony korporacyjne oraz rządowe, m.in. strona whitehouse.gov, data.gov.uk czy premier.gov.pl.

PHP – obiektowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.PostgreSQL (/poːst ɡɹɛs kjuː ɛl/) często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011.

Wyposażony jest w funkcje, które oferują między innymi obsługę blogów, środowiska przeznaczone do wspólnej pracy nad projektem, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików, a także rozbudowane API umożliwiające tworzenie zaawansowanych rozwiązań. Wersja 8 została zbudowana od podstaw przy użyciu komponentów frameworka Symfony wraz z implementacją serwisów i wzorca Dependency Injection.

Replikacja danych – proces powielania informacji pomiędzy różnymi serwerami baz danych. Można rozróżnić następujące rodzaje replikacji:SQLite – to system zarządzania bazą danych oraz biblioteka C implementująca taki system, obsługująca język SQL (ang. Structured Query Language). Została stworzona przez Richarda Hippa i jest dostępna na licencji public domain. Projekt został rozpoczęty w roku 2000.

Cechami wyróżniającymi Drupala jest system encji wspólny dla segmentów (ang. node), taksonomii, użytkowników, od wersji 8 także bloków i linków menu. Taksonomia to rozbudowany moduł służący głównie do porządkowania treści wedle kategorii. Jego zastosowania są jednak znacznie szersze. Dzięki wsparciu dla zaawansowanych rozwiązań optymalizacyjnych, takich jak Big pipe, Varnish, APC, Memcache i replikacji baz danych dlatego nadaje się do stron posiadających duże obciążenie.

Microsoft SQL Server (MS SQL) to system zarządzania bazą danych, wspierany i rozpowszechniany przez korporację Microsoft. Jest to główny produkt bazodanowy tej firmy, który charakteryzuje się tym, iż jako język zapytań używany jest przede wszystkim Transact-SQL, który stanowi rozwinięcie standardu ANSI/ISO.Apache – otwarty serwer HTTP dostępny dla wielu systemów operacyjnych (m.in. UNIX, GNU/Linux, BSD, OS X, Microsoft Windows).

Drupal automatycznie tworzy kanały informacyjne RSS zarówno dla całej strony, jak i dla kategorii zamieszczanych na niej artykułów oraz forów. Umożliwia także proste ustalanie aliasów sprawiając, że adresy stron są łatwiejsze do zapamiętania przez odwiedzających. Wyposażony jest również w system tzw. „skórek” PHPTemplate, ułatwiający zmianę wyglądu strony, od wersji 8 do zarządzania markupem wykorzystywany jest Twig.

System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Drupal jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, udostępnianym na zasadach licencji GPL. Można go wzbogacać o nowe funkcje za pomocą tzw. modułów, z których to również zbudowany jest system. Niektóre z nich (tzw. moduły Core’owe) są dostępne od razu po instalacji, a inne trzeba dodatkowo pobrać.

nginx (wymawiany jako engine x) – serwer WWW (HTTP) oraz serwer proxy dla HTTP i IMAP/POP3 stworzony przez Igora Sysojewa a rozwijany i wspierany przez założoną przez niego firmę Nginx, Inc.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Od wersji 7 oprogramowania z jądrem systemu zintegrowano moduły CCK oraz ImageCache, które w poprzednich wersjach były modułami zewnętrznymi. Najczęściej instalowanym modułem zewnętrznym jest moduł Views, który pozwala na budowę zapytań SQL poprzez interface użytkownika.

System wykorzystuje język PHP, współpracuje z bazami danych takimi jak: MySQL, PostgreSQL, SQLite, MariaDB, MongoDB czy Microsoft SQL Server za pośrednictwem biblioteki PDO oraz serwerami, na których można uruchomić PHP: Apache, IIS, Lighttpd, Hiawatha, Cherokee lub Nginx.

MariaDB – baza danych stworzona przez grupę (głównie) byłych pracowników MySQL AB, pod przewodnictwem Michaela Wideniusa, współtwórcy MySQL. Celem głównym projektu jest współpraca ze społecznością wolnego oprogramowania i udostępnianie jej na licencji GPL, w przeciwieństwie do niepewnego statusu licencji MySQL, która zależy teraz od firmy Oracle.PHP Data Objects (w skrócie PDO) – rozszerzenie języka PHP udostępniające jednolity interfejs baz danych w postaci pojedynczej klasy z metodami wspólnymi dla różnych silników zarządzania bazą danych. Eliminuje to konieczność korzystania przez twórców oprogramowania z własnych lub zewnętrznych rozwiązań unifikujących sposób operowania na bazie danych.

W oparciu o Drupal powstają też inne niezależne, niszowe rozwiązania, np. system do zarządzania projektami Open Atrium.

Historia[ | edytuj kod]

Początkowo stworzony przez Dries Buytaert jako forum dyskusyjne, Drupal stał się projektem open source w styczniu 2001 roku. Nazwa Drupal pochodzi od holenderskiego słowa druppel, które oznacza kroplę wody (po angielsku "drop"). Wybór nazwy wynikał z nie działającej już strony Drop.org. Buytaert tworząc stronę chciał ją nazwać "dorp" (po holendersku "wioska") ze względu na jej społeczny aspekt, ale pomylił się sprawdzając dostępność domeny i uznał że błędna ("drop") brzmi lepiej.

Symfony – framework dla aplikacji internetowych napisany w języku PHP bazujący na wzorcu projektowym MVC. Wydany na licencji X11, zaliczany jest do wolnego oprogramowania.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.

Zainteresowanie Drupalem znacząco wzrosło w 2003 roku, kiedy na jego bazie zbudowano "DeanSpace" dla Howarda Deana, jednego z kandydatów z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach prezydenta USA w 2004 roku. DeanSpace wykorzystał Drupala do stworzenia zdecentralizowanej sieci około 50 nieoficjalnych stron wpierających kandydata, które pomagały użytkownikom komunikować się bezpośrednio oraz z centralą kampanii. Po zakończeniu kampanii członkowie zespołu odpowiedzialnego za strony kontynuowali rozwój platformy, która mogła wspierać aktywizm polityczny. W lipcu 2004 roku założyli CivicSpace, pierwszą firmę z pełnoetatowymi pracownikami, która tworzyła i rozpowszechniała Drupala.

Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.SQL (ang. Structured Query Language wym. /ɛskjuːˈɛl/) – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.

Obecnie Drupal jest rozwijany przez społeczność i używa go ponad milion stron internetowych. Oficjalna strona Drupal.org wymienia ponad 1100 firm świadczących usługi związane z Drupalem.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. System requirements, drupal.org.
 2. Usage statistics for Drupal core | Drupal.org, drupal.org [dostęp 2020-07-08] (ang.).
 3. Usage Statistics and Market Share of Content Management Systems for Websites, November 2017
 4. Drupal Usage Statistics, trends.builtwith.com [dostęp 2020-07-08] (ang.).
 5. Wappalyzer, wappalyzer.com [dostęp 2020-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-05].
 6. Licencja oraz możliwości oprogramowania (ang.). Oficjalna strona oprogramowania.
 7. Moduł CCK w oprogramowaniu Drupal (ang.). Oficjalna strona oprogramowania.
 8. Moduł ImageCache w oprogramowaniu Drupal (ang.). Oficjalna strona oprogramowania.
 9. Moduł Views w oprogramowaniu Drupal (ang.). Oficjalna strona oprogramowania.
 10. O Open Atrium (ang.). Oficjalna strona oprogramowania.
 11. Our history, Drupal.org, 28 października 2015 [dostęp 2020-01-29] (ang.).
 12. Benjamin Melancon i inni, The Definitive Guide to Drupal 7, Apress, 18 lipca 2011, ISBN 978-1-4302-3135-6 [dostęp 2020-01-29] (ang.).
 13. Marketplace | Drupal.org, www.drupal.org [dostęp 2020-01-29].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Drupala
 • Oficjalna strona polskiego tłumaczenia
 • Fundacja Drupal Marketing Poland
 • Strona konferencji DrupalCamp Poland
 • Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS. Wszystkie w większym lub mniejszym zakresie bazują na XML-u. Aby skorzystać z kanału RSS, potrzebny jest odpowiedni program, tzw. czytnik kanałów. Często czytniki RSS-ów są zamieszczane w programach pocztowych. Wyróżnia się następujące rodziny RSS:
  Warto wiedzieć że... beta

  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Howard Brush Dean III, znany jako Howard Dean (urodzony 17 listopada 1948) - polityk amerykański, członek partii demokratycznej. Od 1991 do 2003 gubernator stanu Vermont (wybrany pięciokrotnie).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Alias (inaczej zwany, znany jako), vel (łac. albo, czyli) – alternatywna nazwa służąca do identyfikacji obiektów, ludzi itp. (pseudonim). Zwykle z aliasem związana jest funkcja polegająca na skróceniu i uproszczeniu nazewnictwa.
  Internet Information Services (IIS) – jest zbiorem usług internetowych dla systemów rodziny Microsoft Windows. Obecnie pełni funkcje serwera FTP, HTTP, HTTPS, NNTP oraz SMTP.
  Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

  Reklama