Drugi gabinet Johna Howarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drugi gabinet John Howarda – sześćdziesiąty drugi gabinet federalny Australii, urzędujący od 21 października 1998 do 26 listopada 2001. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA).

National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.Gabinet federalny Australii (Cabinet lub ministry) stanowi najwyższą rangą część rządu federalnego Australii. Składa się z premiera federalnego oraz najważniejszych spośród wskazanych przez niego ministrów. Gabinet powoływany jest przez gubernatora generalnego Australii w imieniu monarchy, przy czym tradycyjnie gubernator mianuje premierem przywódcę partii lub koalicji dysponującej większością w Izbie Reprezentantów, zaś ministrami wskazanych przez niego kandydatów. Pozostali ministrowie, nie wchodzący w skład gabinetu, określani są jako junior ministry lub outer ministry.

Okoliczności powstania i dymisji[ | edytuj kod]

Gabinet urzędował przez pełną kadencję Izby Reprezentantów. Powstał po przedterminowych wyborach w 1998, w których rządząca od 1996 koalicja LPA-NPA uzyskała reelekcję. Następne głosowanie odbyło się w 2001 roku i ponownie przyniosło zwycięstwo prawicy, dzięki czemu premier John Howard mógł sformować swój trzeci gabinet.

Trzeci gabinet John Howarda - sześćdziesiąty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 26 listopada 2001 do 22 grudnia 2004. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA).


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama