Drugi gabinet Harolda Holta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drugi gabinet Harolda Holta – czterdziesty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 14 grudnia 1966 do 19 grudnia 1967. Był dziewiątym z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP). Był również trzecim i ostatnim w dotychczasowej historii Australii gabinetem federalnym, którego dymisja nastąpiła na skutek śmierci premiera (pozostałe to czwarty gabinet Josepha Lyonsa i drugi gabinet Johna Curtina).

Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.Drugi gabinet Johna Curtina – trzydziesty pierwszy gabinet federalny Australii, urzędujący od 21 września 1943 do 6 lipca 1945. Był gabinetem jednopartyjnym, sformowanym przez Australijską Partię Pracy (ALP). Jest jednym z trzech gabinetów w historii Australii (obok czwartego gabinetu Lyonsa oraz drugiego gabinetu Holta), których dymisja nastąpiła na skutek śmierci premiera.

Okoliczności powstania i dymisji[ | edytuj kod]

Gabinet powstał po wyborach parlamentarnych z listopada 1966, w których rządząca nieprzerwanie od 1949 roku koalicja LPA-CP po raz kolejny zdobyła większość w Izbie Reprezentantów. 17 grudnia 1967 premier Harold Holt zaginął w czasie kąpieli morskiej - wszedł do oceanu popływać i nikt więcej już go nigdy nie widział (w Australii grudzień to późna wiosna). Dwa dni później został formalnie uznany za zmarłego, co oznaczało też dymisję jego gabinetu. W Partii Liberalnej rozpoczęła się wewnętrzna kampania przed wyborami nowego lidera, zaś swój tymczasowy gabinet utworzył John McEwen jako przywódca mniejszej partii koalicyjnej.

National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.Gabinet federalny Australii (Cabinet lub ministry) stanowi najwyższą rangą część rządu federalnego Australii. Składa się z premiera federalnego oraz najważniejszych spośród wskazanych przez niego ministrów. Gabinet powoływany jest przez gubernatora generalnego Australii w imieniu monarchy, przy czym tradycyjnie gubernator mianuje premierem przywódcę partii lub koalicji dysponującej większością w Izbie Reprezentantów, zaś ministrami wskazanych przez niego kandydatów. Pozostali ministrowie, nie wchodzący w skład gabinetu, określani są jako junior ministry lub outer ministry.

Skład[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • 43rd Parliamentary Handbook (ang.). Parliament of Australia. [dostęp 2014-02-15].
  • Harold Holt (ang.). National Archives of Australia. [dostęp 2014-02-15].
  • Reklama