Droga krajowa B9 (Austria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Droga krajowa B9 (Preßburger Straße) (pl. Droga Bratysławska) – droga krajowa we wschodniej Austrii łącząca przedmieścia słowackiej Bratysławy z Wiedniem. Arteria jest jedno-jezdniowa. Trasa biegnie równolegle do Dunaju. Od węzła z Autostradą Wschodnią prowadzi wzdłuż niej. Droga B9 kończy się w Wiedniu na skrzyżowaniu Brucker Straße. Do 20 listopada 2007, czyli do dnia otwarcia autostrady A6, B9 była fragmentem trasy europejskiej E58.

Sieć dróg krajowych w Austrii została utworzona na mocy ustawy z 8 lipca 1921, wówczas najważniejsze drogi (łącznie 3620 km) zostały uznane jako drogi krajowe. Rozporządzenie z 9 czerwca 1933 rozszerzyło sieć do 4437 km.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Droga krajowa B10 (Brucker Straße) - droga krajowa w północno-wschodniej Austrii. Jedno-jezdniowa arteria łączy przedmieścia Wiednia z miejscowością Nickelsdorf przy granicy z Węgrami. Trasa prowadzi równolegle do autostrady A4 i stanowi dla niej bezpłatną alternatywę. Droga B10 była dawniej główną trasą łączącą Wiedeń z Budapesztem.
Warto wiedzieć że... beta

Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
20 listopada jest 324. (w latach przestępnych 325.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 41 dni.
E58 – oznaczenie europejskiej trasy pośredniej wschód-zachód (kategorii A), biegnącej przez wschodnią Austrię i południową Słowację.

Reklama