Droga krajowa B61 (Austria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa B61 (Günser Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria łączy pośrednio Wiedeń (dzięki Burgenland Straße oraz S31) z węgierskim miastem Szombathely. Droga jest jedno-jezdniowa i prowadzi z miasta Oberpullendorf do dawnego przejścia granicznego z Węgrami. Na terenie Węgier kontynuacją B61 jest tamtejsza droga nr 87.

Układ z Schengen – porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej.Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Austria – mapa samochodowa. Warszawa: wyd. Demart, 2007. ISBN 978-83-7552-028-6.
Sieć dróg krajowych w Austrii została utworzona na mocy ustawy z 8 lipca 1921, wówczas najważniejsze drogi (łącznie 3620 km) zostały uznane jako drogi krajowe. Rozporządzenie z 9 czerwca 1933 rozszerzyło sieć do 4437 km.Droga ekspresowa S31 (Burgenland Schnellstraße) – droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, o długości 66 km.
Warto wiedzieć że... beta

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

Reklama