Semmering Schnellstraße

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga ekspresowa S6 (niem. Schnellstraße S6) także Semmering Schnellstraße - droga ekspresowa w Austrii.

Droga ekspresowa S35 (Brucker Schnellstraße) - droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, o długości 35,8 km.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

Droga stanowi najważniejsze połączenie Styrii z Dolną Austrią i Wiedniem. Wraz z drogą S35 stanowi alternatywne dla autostrady A2 połączenie stolicy Austrii z miastem Graz.

Budowa drogi została zakończona w 2004 roku, wraz z otwarciem tunelu pod przełęczą Semmering. Do końca 2008 roku ma zakończyć się rozbudowa tunelu Ganzstein, w którym ruch prowadzony jest tymczasowo jedną jezdnią w obu kierunkach.

Droga ekspresowa (niem. Schnellstraße, autostrasse, ang. expressway) - droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, na ogół posiadająca wyłącznie wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego.Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.
Warto wiedzieć że... beta

Styria (niem. Steiermark, słoweń. Štajerska) – kraina historyczna w środkowej Europie. Obecnie większość Styrii należy do Austrii (zob. Styria), a południowa część, zwana też Styrią Dolną – do Słowenii (zob. Styria).
Przełęcz Semmering (niem. Semmeringpass) – przełęcz w Alpach, na terenie Austrii, między Dolną Austrią i Styrią. Na przełęczy znajduje się miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa Semmering.

Reklama