Droga ekspresowa S10 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga ekspresowa S10 – budowana polska droga ekspresowa SzczecinNaruszewo. Połączy zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z aglomeracją warszawską. Będzie stanowić równoleżnikowy łącznik autostrady A6, dróg ekspresowych S11, S5 i autostrady A1 przebiegających południkowo i projektowanej tranzytowej obwodnicy Warszawy S50 w formie ringu.

Siedlin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Płońsk. Leży przy DK7. Torfowisko (ang. peatland, mire, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł, siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych. Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej, a także obszary górskie). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu. Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.

Lokalnie utworzy ważną oś transportu drogowego pomiędzy stolicami województwa kujawsko-pomorskiego Bydgoszczą i Toruniem (alternatywę dla DK80), stanowi obwodnicę Stargardu, Wałcza, Bydgoszczy i Torunia; w przyszłości powstaną lub zostaną podwyższone do klasy drogi ekspresowej obejścia Piły, Nakła i Płocka.

W 2019 w Bydgoszczy powstało stowarzyszenie samorządów, znajdujących się na trasie planowanej drogi ekspresowej. Członkami założycielskimi stowarzyszenia jest dziewięć samorządów: Bydgoszcz, Piła, Płońsk, Załuski, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Mrocza, Wysoka i województwo zachodniopomorskie.

Gmina Wysoka – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.Gmina Mrocza – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

Istniejące odcinki drogi ekspresowej[ | edytuj kod]

Szczecin Zdunowo - Stargard[ | edytuj kod]

długość: 25,8 km.. W skłąd tej trasy wchodzą następujące pododcinki:

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Stryszek – niestandaryzowana kolonia wsi Brzoza w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, gminie Nowa Wieś Wielka.
 • Szczecin Zdunowo - Motaniec (początek obw. Kobylanki) - Długość: 6 km. Odcinek zaczyna się w rejonie ROD Unikon, a kończy się w zachodniej części Kobylanki. Po wybudowaniu drugiej jezdni obw. Kobylanki w sierpniu 2020 r., odcinek został oznaczony jako droga ekspresowa.
 • Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa - długość: 6,4 km jezdni głównej pomiędzy istniejącymi węzłami Kobylanka (bez węzła) a Stargard Zachód (bez węzła) + droga wspomagająca NiedźwiedźZdunowo o dł. ok. 3,2 km. Przetarg na zaprojektowanie i budowę ogłoszony 12 października 2015; lata realizacji: 2016–2020. Umowę z firmą Strabag (Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o.) podpisano 4 października 2017. 27 grudnia 2018 roku Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację (ZRID) obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie drugiej nitki obwodnicy. Prace budowlane rozpoczęły się 18 marca 2019. Druga jezdnia została oddana do użytku 28 listopada 2020. Po zakończeniu budowy GDDKiA nadała oznaczenia drogi ekspresowej odcinkowi od rogatek Szczecina do węzła Stargard Wschód
 • Obwodnica Stargardu - Długość: 13,5 km. Droga omija Stargard od zachodu i południa. Jest drogą dwujezdniową z trzema węzłami Stargard Zachód, Stargard Centrum, oraz Stargard Wschód. Początkowo węzły te nosiły nazwy odpowiednio Lipnik, Stargard Szczeciński Os. Pyrzyckie oraz Święte. Pierwotnie planowano, aby obwodnica była drogą jednojezdniową (tzw. półprofil, 1x2), jednak lokalizacja fabryki opon do samochodów ciężarowych i autobusów Bridgestone w Stargardzie Kluczewie wpłynęła na decyzję o jej poszerzeniu do pełnego profilu 2x2. 18 maja 2007 GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację obejścia, który wygrało konsorcjum firm niemieckich Johann Bunte Bauunternehmung i Berger Bau. 13 maja 2008 został przekazany plac budowy, a prace ruszyły 26 maja tego samego roku. Zakończenie budowy obwodnicy początkowo planowane było na 31 października 2009, następnie termin ten przesunięto na 30 listopada, by ostatecznie otworzyć ją 21 grudnia 2009. Koszt budowy obwodnicy wyniósł 351,1 mln zł.
 • Obwodnica Stargardu omijająca miasto od zachodu i południa
  Węzeł Stargard Szczeciński Zachód

  Obwodnica Wałcza[ | edytuj kod]

  Długość odcinka: 17,8 km. 18 listopada 2015 podpisano umowę na jej realizację. Droga ominie Wałcz od północy. Inwestycja początkowo była realizowana przez firmę Energopol Szczecin S.A. Wartość podpisanego kontraktu opiewała na 430 488 192 złotych. Tego samego dnia również podpisano umowę na nadzór dla tej inwestycji z konsorcjum firm Eko Invest i Trakt o wartości 5 841 749,70 zł. Budowa miała potrwać 22 miesiące, z czasu realizacji zadania był wyłączone okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca, i zostać ukończona w lipcu 2018 roku. Z uwagi na niekorzystne warunki gruntowe, które nie zostały uwzględnione w dokumentacji projektowej (np. torfowiska o głębokości złoża torfu do 20 metrów), nastąpiło opóźnienie budowy i korekta terminu oddana drogi na 31 maja 2019 roku. Termin ten nie został dotrzymany, a na początku lipca 2019 Energopol złożył w szczecińskim sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Zdolność firmy do dokończenia mocno opóźnionych lub nawet jeszcze nie rozpoczętych kontraktów miała stać się przedmiotem pogłębionej analizy prawnej GDDKiA; sama zaś firma zadeklarowała chęć kontynuacji prac. 14 października 2019 umowa z Energopolem została rozwiązana. Do końca roku miał zostać ogłoszony przetarg na dokończenie obwodnicy, na której pozostało wówczas do wykonania jeszcze 15 proc. robót – głównie położenie mas bitumicznych o łącznej masie 100 tys. ton. Jeszcze w grudniu 2019 roku ruszyły przetargi na dokończenie inwestycji. Prace zostały podzielone na kilka zadań, dzięki czemu w realizacji wzięły też udział mniejsze firmy. Oddana do użytku 19 grudnia 2020 roku.

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Obwodnica Bydgoszczy[ | edytuj kod]

  Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Błonie[ | edytuj kod]

  Długość: 7,2 km. Odcinek został oddany do użytku 31 grudnia 2020.. Ponieważ ten etap został zrealizowany w ramach budowy drogi ekspresowej S5), odcinek między niniejszymi węzłami ma wspólny przebieg z tą trasą.

  Bydgoszcz Błonie – Bydgoszcz Południe[ | edytuj kod]

  Fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy o długości 12 km został otwarty 18 grudnia 2009 roku.

  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni. Drogi krajowe w Polsce – główna sieć dróg kołowych w Polsce, jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego. Obejmuje także autostrady i drogi ekspresowe.

  Obwodnica Torunia[ | edytuj kod]

  Są to jednojezdniowe odcinki stanowiące południową obwodnicę Torunia. W skład obwodnicy Torunia wchodzi odcinek Nieszawka – Toruń Płd. d. Czerniewice. Nazywana jest "trasą poligonową" i ma długość 11,3 km. Budowana była od kwietnia 2004, a oddana do użytku 15 listopada 2005 roku.

  Port morski Świnoujście – polski port morski położony nad Zatoką Pomorską, na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na wyspach Uznam i Wolin. Port usytuowany w cieśninie Świny, w Świnoujściu, w województwie zachodniopomorskim. W porcie znajduje się nabrzeże przeładunkowe, terminal pasażerski oraz przystań jachtowa.Gmina Płońsk (dawn. gmina Wójty Zamoście) - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.

  Inne[ | edytuj kod]

 • dwupasmowy, współdzielony z autostradą A1 odcinek Toruń Płd. (d. Czerniewice) – Lubicz o długości 9,9 km. Otwarty został w 2011 roku jako dwujezdniowy, wcześniej funkcjonował w tzw. półprofilu (jedna jezdnia o dwóch pasach ruchu)
 • północne obejście Wyrzyska o długości 7,8 km. Odcinek budowany był od 15 lipca 2008 do 16 grudnia 2009 roku.
 • Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – fundusz utworzony w 1975 na podstawie art. 160 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie z tym przepisem, celem funduszu jest „przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez niwelowanie różnic w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów’’.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga ekspresowa S50 – planowana droga ekspresowa w Polsce. Została dopisana do sieci autostrad i dróg ekspresowych na mocy rozporządzenia z dnia 24 września 2019 roku. Docelowo ma przejąć ruch tranzytowy z warszawskiego odcinka drogi ekspresowej S8: al. Obrońców Grodna (Trasy Powązki – Konotopa), Trasy Armii Krajowej i Trasy Toruńskiej. Arteria będzie północną częścią nowej obwodnicy Warszawy, której południowy fragment będzie znajdował się w ciągu planowanej autostrady A50.
  Kobylanka (niem. Kublank) – wieś w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej.
  Kluczewo (niem. Klützow) – dzielnica Stargardu Szczecińskiego, do 1959 roku samodzielna wieś, 1959-1961 osiedle. Położone ok. 4 km od centrum miasta, nad Małą Iną, przy drodze wojewódzkiej nr 106, drodze krajowej S10 oraz linii kolejowej nr 411 (Stargard - Kostrzyn nad Odrą).
  Nowy Dwór Mazowiecki – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Położony jest 34 km od centrum Warszawy.
  Masa bitumiczna - mieszanka kruszywa, lepiszcza i wypełniacza stosowana w budownictwie drogowym. Mieszanki asfaltowe są stosowane w konstrukcji nawierzchni drogowej od początku XX wieku.
  Wołomin – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu wołomińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Wołomin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.
  Gmina Nowa Wieś Wielka to gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Reklama