Droga 2 (Estonia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 2, nazywana także drogą Tallinn–Tartu–Võru–Luhamaa (est. Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maantee, põhimaantee nr 2) – najdłuższa z dróg krajowych w Estonii, łącząca Tallinn z Luhamaa. Ma 288,5 km długości i w całości pokrywa się z trasą europejską E263.

Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Droga krajowa nr 7 – droga krajowa o długości 22 km, leżąca na obszarze prowincji Võrumaa. Droga biegnąc na skraju obszaru Estonii łączy granicę estońsko-łotewską z Misso i dalej z Rosją. Na całej długości drogi nr 7 poprowadzono trasę europejską E77.

Droga krajowa nr 2 była pierwszą drogą w Estonii, na której stanęły stacjonarne fotoradary.

Przebieg[ | edytuj kod]

Droga zaczyna się w Tallinnie na Viru valjäk, gdzie krzyżuje się z drogą nr 8, potem biegnie na południowy wschód by spotkać się z drogą nr 1. Po minięciu lotniska krzyżuje się z obwodnicą Tallinna (droga nr 11). W Mäo krzyżuje się z drogą krajową nr 5. W Tartu funkcjonuje jako zachodnia obwodnica miasta. Po minięciu miasta, prowadzi na południe do Võru, a potem na południowy wschód do Luhamaa, gdzie krzyżuje się z drogą krajową nr 7.

Droga krajowa nr 1 – droga krajowa o długości 212,3 km, leżąca na obszarze prowincji Harjumaa, Lääne-Virumaa i Ida-Virumaa. Łączy stolicę kraju, Tallinn z Narvą i granicą estońsko-rosyjską. Droga nr 1 jest fragmentem trasy europejskiej E20.Tartu (Dorpat; niem. i szw. Dorpat, d. ros. Дерпт) – drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Transport lotniczy obsługuje Port lotniczy Tartu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Tallinn (est. Tallinn, od 1219 do 1918 Rewel est. Reval, także Lindanäs, Lyndanise, Kalevanlinna oraz Koływań) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).
Reklama