Dream Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dream Expressbelgijski zespół muzyczny grający muzykę pop, reprezentanci Belgii podczas 21. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „A Million In One, Two, Three”, laureaci Grand Prix du Disque oraz Nagrody Publiczności podczas Konkursu Piosenki Interwizji w 1978 roku.

Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół powstał w 1974 r. Stworzyli go Luc Smets oraz trzy siostry Bianca, Stella i Patricia Maessen. Siostry wcześniej tworzyły trio Hearts of Soul, które wystąpiło w Polsce w 1974 roku. W 1979 Patricia opuściła zespół, a członkowie zespołu występowali wspólnie jako LBS aż do roku 1981.

Stella Maessen znana również jako Stella i Stella Mason (ur. 6 sierpnia 1953 w Zandvoort) – holenderska wokalistka pop. Reprezentantka Holandii podczas 15. edycji oraz Belgii podczas 22. i 27. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konkurs Sopot Festival 1978 – osiemnasty konkurs Sopot Festival, a zarazem drugi Międzynarodowy Festiwal Interwizji, który odbył się 24 sierpnia 1978 roku, w Operze Leśnej. Konkurs prowadzili Irena Dziedzic i Jacek Bromski. Wygrała Ałła Pugaczowa z piosenką "Всё могут короли".
Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.
Zenon Laskowik (ur. 26 marca 1945 w Rekściu koło Grodna, obecnie Białoruś) – polski satyryk, aktor, artysta kabaretowy, listonosz, twórca słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" w Poznaniu. Od 2005 roku jest dyrektorem artystycznym Platformy Artystycznej O.B.O.R.A..
22. Konkurs Piosenki Eurowizji 1977 odbył się 7 maja 1977 roku w Londynie (Wielka Brytania). Zwycięstwo odniosła Francja, którą reprezentowała Marie Myriam. Wykonała piosenkę „L’oiseau et l’enfant” i zdobyła 136 punktów. Utwór ten zapewnił Francji piąte zwycięstwo w historii konkursu, bijąc rekord w liczbie zwycięstw, który osiągnął również Luksemburg w 1983, Wielka Brytania w 1997 oraz Szwecja w 2012 roku. Wynik też został pobity jedynie przez Irlandia w 1993 i 1994 (siedem zwycięstw).

Reklama