DreamWorks Animation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z DreamWorks)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

Podróż przedślubna (tytuł oryginalny Forces of Nature) - amerykański film fabularny (komedia romantyczna) w reżyserii Bronwen Hughes.Hotel dla psów (ang. Hotel for Dogs, 2009) – amerykański film komediowy. Jest to adaptacja powieści Lois Duncan pod tym samym tytułem.

Historia[ | edytuj kod]

Firma DreamWorks SKG została założona w 1994 roku przez Davida Geffena, Stevena Spielberga oraz Jeffreya Katzenberga. Inicjały SKG pochodzą od nazwisk współzałożycieli.

Appearances – brytyjski niemy dramat filmowy z 1921 w reżyserii Donalda Crispa. Został zrealizowany na podstawie sztuki autorstwa dramaturga Edwarda Knoblocka. Autorką scenariusza jest Margaret Turnbull. W rolach głównych wystąpili David Powell, Mary Glynne i Langhorn Burton. Przygody Kota w Butach (an. The Adventures of Puss in Boots, od 2015) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation Television, opowiadający o przygodach rudego wojownika, Kota w butach, bohatera filmów z serii Shrek.

W 1996 roku jako pododdział studia powstała wytwórnia muzyczna DreamWorks Records, jednak nigdy nie spełniła pokładanych w niej nadziei i została sprzedana w październiku 2003 koncernowi Universal Music Group.

Największe sukcesy finansowe firma DreamWorks odnosiła w produkcji filmowej, szczególnie w filmach animowanych. Część firmy DreamWorks zajmująca się animacją, po połączeniu z firmą Pacific Data Images utworzyła DreamWorks Animation, która początkowo wchodziła w skład DreamWorks SKG. Po sukcesie kasowym jakim okazał się film Shrek 2 w 2004 roku, który stał się najbardziej kasowym filmem animowanym wszech czasów, DreamWorks stała się głównym rywalem firmy Pixar w erze komputerowo generowanych filmów animowanych. W tym samym roku DreamWorks Animation stała się osobną spółką notowaną na giełdzie.

Przybysz z gwiazd (ang. Invasion America) – japońsko-amerykański serial animowany wyprodukowany przez The WB Television Network i DreamWorks SKG..Koniec z Hollywood (tytuł oryginalny: Hollywood Ending) – amerykańska komedia z 2002 r. napisana i wyreżyserowana przez Woody’ego Allena.

Wytwórnia została przejęta przez Paramount Pictures w 2006 roku, a w 2019 właścicielem wytwórni został Comcast właściciel m.in. Universal Pictures.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.
Krudowie – u zarania dziejów (ang. Dawn of the Croods, od 2015) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation, bazowany na filmie Krudowie z 2013 roku, w której akcja toczy się na długo przed wydarzeniami z filmu.
Stary, kocham cię (tytuł oryg. I Love You, Man) − amerykański film komediowy z 2009 roku w reżyserii Johna Hamburga.
Eurotrip (tłum. eurowycieczka, europejska podróż) – amerykańsko-czeska komedia filmowa z 2004 roku w reżyserii Jeffa Schaffera. Komizm filmu opiera się na zderzeniu różnic kulturowych, a twórcy wyśmiewają amerykańskie stereotypy dotyczące Europejczyków.
Transformers – amerykański film, wyreżyserowany przez Michaela Baya w roku 2007, z Shią LaBeoufem, Jonem Voightem i Megan Fox w rolach głównych, nakręcony na podstawie zabawek produkowanych przez firmę Hasbro, serialu animowanego i komiksu o tym samym tytule. 24 czerwca 2009 miał premierę w Polsce film Transformers 2.W roku 2012 odbyła się premiera 3 części serii.
Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
U progu sławy (tytuł oryg. Almost Famous) − amerykański film fabularny (komediodramat obyczajowy) z 2000 roku. Akcja dzieje się we wczesnych latach 70. XX wieku i opowiada o młodym dziennikarzu muzycznym, Williamie Millerze,  który wyrusza w trasę z zespołem Stillwater, by napisać o nich artykuł do magazynu Rolling Stone. Jest to film częściowo autobiograficzny, nawiązujący do doświadczeń Camerona Crowe’a jako młodego dziennikarza dla Rolling Stone, współpracującego z zespołami takimi jak m.in. Led Zeppelin, Eagles, Poco, The Allman Brothers Band czy Lynyrd Skynyrd.

Reklama