• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drawno - gmina  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chomętowo (niem. Großgut) – osada sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 358 mieszkańców.Pałac (st.czes. palác, z wł. palazzo, z łac. palātium, Palātium, Palatyn) – reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych, rezydencja władcy, wielkopańska lub patrycjuszowska; od XIX w. także okazały gmach użyteczności publicznej, zwłaszcza siedziba władz lub instytucji państwowych.
  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2008 roku:

  Gminę zamieszkuje 10,7% ludności powiatu. Na 1 km przypada 17 osób - tym samym jest to gmina o najmniejszej gęstości zaludnienia w powiecie.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Drawno w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Drawno.png

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Transport drogowy[ | edytuj kod]

  Przez gminę Drawno prowadzi droga krajowa nr 10 w północnej części, łącząca Kalisz Pomorski z Reczem oraz droga wojewódzka nr 175 łącząca Drawno z Kaliszem Pomorskim (14 km) i Choszcznem (24 km).

  Transport kolejowy[ | edytuj kod]

  Drawno uzyskało połączenie kolejowe w 1895 r. po połączeniu Choszczna z Kaliszem Pomorskim. Do 1903 r. linia prowadziła już z Kostrzyna nad Odrą do Połczyna-Zdroju. Od 1991 r. zamykane były kolejne odcinki linii, w 1996 r. zlikwidowano ruch pociągów na odcinku przez Drawno, a do 2000 r. nieczynna była już cała linia. Również w 1895 r. otwarto linię prowadzącą przez północną część gminy ze Stargardu przez Kalisz Pomorski do Piły Gł. Linia została zamknięta po 2000 r. i reaktywowana w 2006 r. Obecnie w gminie czynna jest 1 stacja: Żółwino.

  Dominikowo (niem. Mienken) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 243 mieszkańców.Pszczewko (niem. Wilhelmshöhe) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 25 mieszkańców. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Drawno.

  Poczta[ | edytuj kod]

  W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Drawno (nr 73-220).

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Do zabytków chronionych prawem w gminie należą m.in:

 • kościół pw. Nawiedzenia NMP z 1756 r. oraz XVIII-wieczny pałac w Brzezinach (obecnie jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej)
 • zespół pałacowy w Konotopie
 • zespół pałacowy w Niemieńsku
 • kościół pw. Serca Jezusowego w Barnimiu


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.
  Skrzaty (niem. Schradtheide) – leśniczówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Leśniczówka wchodzi w skład sołectwa Chomętowo.
  Kolonia Kniewo (niem. Kienbruch) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 4 mieszkańców. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Drawno.
  Borowiec (niem. Grünberg) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 27 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Barnimie.
  Karpinek (niem. Grünspring) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 9 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Brzeziny.
  Nowa Korytnica (niem. Neu Körtnitz) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 5 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Niemieńsko. Najbardziej na wschód położona miejscowość zarówno gminy, jak i powiatu.
  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.