Drawno (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drawnogmina miejsko-wiejska położona jest w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części powiatu choszczeńskiego. Do 31 grudnia 1998 roku wchodziła w skład województwa gorzowskiego. Siedzibą gminy jest miasto Drawno. Pod względem powierzchni gmina jest największa w całym powiecie.

Dominikowo (niem. Mienken) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 243 mieszkańców.Pszczewko (niem. Wilhelmshöhe) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 25 mieszkańców. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Drawno.

Gmina stanowi 24,2% powierzchni powiatu.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina leży na Równinie Drawskiej i Pojezierzu Wałeckim. Przez gminę przepływa rzeka Drawa, na południe od Drawna wzdłuż niej wytyczony został fragment Drawieńskiego Parku Narodowego, w mieście znajduje się jego siedziba. Drawa i jej odnoga Korytnica dostępne są dla kajaków. Większą część gminy zajmuje Puszcza Drawska. Tereny leśne zajmują 68% powierzchni gminy, a użytki rolne 23%.

Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.Skrzaty (niem. Schradtheide) – leśniczówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Leśniczówka wchodzi w skład sołectwa Chomętowo.

Sąsiednie gminy:

 • Bierzwnik, Choszczno i Recz (powiat choszczeński)
 • Kalisz Pomorski (powiat drawski)
 • Dobiegniew (powiat strzelecko-drezdenecki) w województwie lubuskim
 • Człopa i Tuczno (powiat wałecki)
 • Historia[ | edytuj kod]

  Ślady osadnictwa na terenie Drawna i okolic sięgają epoki kamiennej, lecz większość pamiątek po działalności człowieka pozostało po czasach wczesnośredniowiecznych.

  Kolonia Kniewo (niem. Kienbruch) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 4 mieszkańców. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Drawno.Borowiec (niem. Grünberg) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 27 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Barnimie.
 • Początkowo tereny należały do Brandenburgii, z biegiem czasu objął je we władanie ród Wedlów.
 • Pomiędzy rokiem 1313 a 1333 datuje się nadanie praw miejskich dla Drawna, które początkowo nazwane było Neven Wede, Nien Wedel, stąd późniejsze Neuwedell czyli „Nowy Wedel”.
 • W latach 1433–1436 Drawno leżało w granicach Polski. Potem Drawno było kolejno pod jurysdykcją: Zakonu Krzyżackiego, Hohenzollernów, Pomorza Zachodniego.
 • Pożary pod koniec XVI i XVIII w. zniszczyły zabudowę miejską.
 • Około 1600 r. zamek znajdujący się na terenie miasta przebudowano na renesansową rezydencję, lecz w roku 1675 został zniszczony przez Szwedów następnie przez Rosjan w 1758 roku.
 • W 1912 r. przez Drawno przeciągnięto linię elektryczną z elektrowni wodnej w Głusku do Choszczna
 • Do 1938 r. miasto należało do Nowej Marchii
 • W latach 1938–1945 podlegało administracyjnie prowincji pomorskiej.
 • W 1945 r. Drawno zostało zajęte przez wojska radzieckie i zniszczone w 25%; miasto zostało następnie przekazane Polsce.
 • Administracja polska początkowo używała nazwy Nowe nad Drawą, później Kniazie, by ostatecznie przyjąć obecną nazwę.
 • Do 1975 r. należało do województwa szczecińskiego, w latach 1975–1998 do województwa gorzowskiego, a obecnie leży w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie choszczeńskim.
 • Karpinek (niem. Grünspring) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 9 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Brzeziny. Nowa Korytnica (niem. Neu Körtnitz) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 5 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Niemieńsko. Najbardziej na wschód położona miejscowość zarówno gminy, jak i powiatu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.
  Rogoźnica (niem. Räumde) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 6 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Zatom.
  Żółwinko – (niem. Forsthaus Salvin) – leśniczówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 leśniczówka liczyła 15 mieszkańców. Leśniczówka wchodzi w skład sołectwa Barnimie.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Brzeziny (niem. Berkenbrügge) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 432 mieszkańców.
  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  Reklama