Dramat obyczajowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dramat obyczajowy − odmiana fabularnego dramatu filmowego, w którym akcja skupia się wokół jakiegoś problemu czy konfliktu obyczajowego.

Gabriele Muccino (ur. 20 maja 1967 roku w Rzymie) - włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jego młodszym bratem jest aktor Silvio Muccino, który często pojawia się w filmach Gabriele.W pogoni za szczęściem (ang. The Pursuit of Happyness) – amerykański film fabularny z 2006 roku w reżyserii Gabriele Muccino.

Obyczajowość (norma społeczna) dotyczy zawsze jakiejś grupy społecznej, trudno jest więc wyróżnić filmowe dramaty obyczajowe, które jednocześnie nie mogłyby być uznane za dramaty społeczne i odwrotnie. W polskiej literaturze filmowej i mediach funkcjonuje jednak kategoria dramat obyczajowy jako określenie konkretnego gatunku czy odmiany gatunku filmowego. W odniesieniu do definicji gatunku filmu obyczajowego, dramat obyczajowy byłby więc filmem, którego tematyka związana jest z przedstawieniem konfliktu związanego z charakterystycznym sposobem postępowania, zachowaniem społecznym, zwyczajem, nawykiem czy przyzwyczajeniem dotyczącym jakiejś sfery życia, a co za tym idzie obyczajowości (np. religijność, wykonywanie zawodu, uprzedzenia, inwalidztwo).

Antyspołeczne uprzedzenie – rodzaj postawy polegającej na odrzucaniu czegoś lub kogoś bez racjonalnych przesłanek.Dramat społeczny − odmiana fabularnego filmu dramatycznego, w którym akcja skupia się wokół jakiegoś problemu czy konfliktu społecznego.

Do filmów z gatunku dramatu obyczajowego internetowe portale filmowe zaliczają np.: Buntownika z wyboru Gusa Van Santa z 1997, W pogoni za szczęściem Gabriele Muccino z 2007 czy W imię ojca Jima Sheridana z 1993.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Gatunek: dramat obyczajowy. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
 2. Rankingi: Dramat obyczajowy. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
 3. Obyczajowy film. portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2014-01-01].
 4. Buntownik z wyboru. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
 5. W pogoni za szczęściem. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
 6. W imię ojca. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-15].

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • film obyczajowy
 • Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.Niepełnosprawność – długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa społeczna – w psychologii społecznej i socjologii zaliczany do zbiorowości społecznej zbiór co najmniej trzech osób, którego członkowie współdziałają ze sobą na zasadzie odrębności od innych, w celu zaspokajania własnych potrzeb, charakteryzujący się trwałą strukturą i względnie jednolitym systemem norm i wartości.
  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.
  Środki masowego przekazu (mass media, publikatory) – środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino. Środki masowego przekazu to element kultury masowej.
  Gus Van Sant, właściwie Gus Green Van Sant Jr. (ur. 24 lipca 1952 w Louisville) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca kina niezależnego. Dwukrotnie nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię za filmy Buntownik z wyboru (1997) i Obywatel Milk (2008). Laureat Złotej Palmy na 56. MFF w Cannes za film Słoń (2003).

  Reklama