Dragor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dragor (maced. Драгор) – rzeka w południowo-zachodniej Macedonii Północnej Wardarskiej. Długość - 32 km. Wypływa pod szczytem Pelister w górach Baba, płynie na wschód, przecina miasto Bitola i w kotlinie Pelagonija koło wsi Novaci uchodzi do Crnej Reki jako jej prawy dopływ.

Macedonia Północna (mac. Северна Македонија, Republika Macedonii Północnej, mac. Република Северна Македонија) – państwo w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii, obejmujące swoim terytorium około 38% regionu historyczno-geograficznego Macedonia. Do 12 lutego 2019 Macedonia (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Novaci – miasto w południowo-zachodniej Rumunii, w okręgu Gorj (Oltenia). Liczy 6151 mieszańców (dane na rok 2002). Merem miasta od 2002 jest Ion Chiriac z Partii Socjaldemokratycznej.
Pelister (maced. Пелистер) – najwyższy szczyt w paśmie górskim Baba w południowo-zachodniej Macedonii. Wysokość – 2601 m n.p.m.Baba (t. Pelister; maced. Баба, gr. Βαρνούντας – Varnundas, Περιστέρι – Peristeri, Βαρνούς – Varnus) – pasmo górskie w południowo-zachodniej Macedonii Wardarskiej i w północnej Grecji, w łańcuchu Hellenidów (Pindosu i Szar Płaniny).
Reklama