Dragon Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dragon Ball (jap. ドラゴンボール Doragon Bōru)manga stworzona przez Akirę Toriyamę. Jej pierwsze rozdziały są luźno oparte na motywach zaczerpniętych z szesnastowiecznej powieści chińskiej Wędrówka na Zachód.

TV Asahi Corporation (jap. 株式会社テレビ朝日, Kabushiki-gaisha Terebi Asahi) – japońska stacja telewizyjna, istniejąca od 1957 roku, z siedzibą w dzielnicy Minato. Siostrzanym medium telewizji jest gazeta Asahi Shimbun. W 2013 roku spółka zatrudniała około 1100 pracowników, a jej aktywa finansowe zostały oszacowane na 100 mln jenów.Animage (jap. アニメージュ, Animēju) – najstarszy japoński miesięcznik traktujący o mandze oraz anime, wydawany przez Tokuma Shoten.

Rozdziały mangi ukazywały się w latach 1984–1995 na łamach japońskiego tygodnika Shūkan Shōnen Jump wydawnictwa Shūeisha, a następnie zostały wydane w formie 42 tomów tankōbon. W Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica.

Na podstawie mangi studio Toei Animation wyprodukowało anime, które składa się z czterech serii – Dragon Ball (1986–1989) i Dragon Ball Z (1989–1996) opartych na mandze, a także Dragon Ball GT (1996–1997) i Dragon Ball Super (2015–2018), prezentujących nowe przygody bohaterów. W latach 2009–2011 i 2014–2015 emitowana była odświeżona wersja serii Z (z niewielkimi zmianami) pod tytułem Dragon Ball Kai.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Dragon Ball Super (jap. ドラゴンボール超, Doragon Bōru Sūpā) – trzeci co do chronologii wydarzeń japoński serial anime Dragon Ball, jego akcja rozgrywa się podczas dziesięciu lat pokoju pomiędzy pokonaniem Majin Bū a Tenka-ichi Budōkai 28.

Seria zdobyła na świecie wielką popularność. Autorzy obecnie popularnych mang (jak Naruto czy One Piece) przyznają, że czerpali z niej inspirację do własnej twórczości.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Son Gokū, chłopiec z ogonem, wraz z nowo poznaną przyjaciółką Bulmą wyrusza w podróż w poszukiwaniu tajemniczych Smoczych Kul. Legenda głosi, że gdy zbierze się siedem kul, pojawia się smok – Shen Long (pol. Boski Smok), który spełni jedno życzenie. Od wielu lat jednak nikt nie zdołał zebrać wszystkich kul. Son Gokū już jako dziecko dysponuje potężną siłą (potrafi udźwignąć samochód), a z biegiem czasu staje się coraz silniejszy i wraz z przyjaciółmi broni losów Ziemi.

AXN Spin – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony, adresowana do młodzieży.Son Gokū (jap. 孫 悟空, Son Gokū) (w polskiej wersji językowej anime Songo) – postać fikcyjna, bohater serii anime i mangi Dragon Ball. Został stworzony przez Akirę Toriyamę. Jego przygody ukazywały się oryginalnie na łamach magazynu Weekly Shōnen Jump w latach 1984-1995, później zaś zostały wydane w formie 42 tomów (tankōbon), wydawanych przez Shūeisha. Pierwszy raz pojawił się w historii pod tytułem Bulma i Son Gokū.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

RTL 7 – był jedną z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996-2002. Stacja została uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Shūeisha (jap. 株式会社集英社, Kabushiki-gaisha Shūeisha, ang. "Shueisha Publishing Co, Ltd.") - jedno z największych wydawnictw w Japonii.
Synthesis Media – polskie studio zajmujące się m.in. postprodukcją telewizyjną, filmową, nagrywaniem reklam, udźwiękowieniem itd. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie przy ul. Krupińskiego 75. Dyrektorem zarządzającym jest Ewa Jankowicz, a Prezesem zarządu i dyrektorem kreatywnym Piotr Żebrecki. Synthesis Media Group stacjonuje obecnie w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej i innych. Firma dzieli się na trzy filie: Synthesis Media Production, Synthesis Media Language Versioning i Synthesis Media IPTV & VOD Services.
Vegeta (jap. ベジータ, Bejīta) – jedna z głównych postaci serii Dragon Ball Z autorstwa Akiry Toriyamy. Saiya-jin, książę planety Vegeta.
Polsat Games – polska stacja telewizyjna Telewizji Polsat poświęcona głównie grom wideo, e-sportowi oraz anime, uruchomiona testowo 1 października 2018 w formie kanału internetowego (IPTV), zaś oficjalnie 15 października 2018 o godz. 9:30 w formie kanału telewizyjnego.
Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

Reklama