Dragon Age: Inkwizycja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dragon Age: Inkwizycja (ang. Dragon Age: Inquisition) – komputerowa gra fabularna stworzona przez studio BioWare na platformę Microsoft Windows oraz konsole PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One i Xbox 360. Została wydana 18 listopada 2014 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 20 listopada 2014 w Europie przez Electronic Arts.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

Historia przedstawiona w Inkwizycji koncentruje się na postaci Inkwizytora, którego celem jest zażegnanie niepokojów toczących kontynent Thedas i zamknięcie tajemniczego rozdarcia na niebie znanego jako „Wyłom”. Przez Wyłom, jak również dziesiątki mniejszych rozdarć, z Pustki – krainy snów i duchów – do świata materialnego przedostają się niebezpieczne demony. Przez niektórych Thedasian Inkwizytor postrzegany jest jako wybraniec, ponieważ na ręce ma „znamię”, dające mu moc zamykania szczelin do Pustki. Inkwizytor zbiera tytułową Inkwizycję, wraz z którą ma powstrzymać Koryfeusza, starożytnego mrocznego pomiota odpowiedzialnego za powstanie Wyłomu, przed podbiciem Thedas.

Stowarzyszenie PAX – świecka organizacja katolicka utworzona oficjalnie w 1947 przez Bolesława Piaseckiego i innych działaczy przedwojennego Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga. Początkowo zrzeszała katolików gotowych do współpracy z siłami komunistycznymi, po 1956 przybrała bardziej kompromisowe stanowisko (m.in. współpraca z byłymi żołnierzami AK), od 1979 część działaczy wspierała „Solidarność”. Obecnie działa pod nazwą Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.Digital Illusions CE (DICE) – to szwedzka firma zajmująca się tworzeniem gier komputerowych, została utworzona z członków dawnej grupy "The Silents" (pisali dema na Amigę). Wszyscy członkowie pochodzili z miast Alvesta i Växjö. Przez dość długi czas kiedy pracownicy firmy byli studentami biuro firmy znajdowało się w niewielkim pokoju akademika. Z tego okresu pochodzi wiele hitów na Amige 500 takich jak Pinball Dreams, Pinball Fantasies, i Pinball Illusions.

Po premierze Dragon Age II niektóre media branżowe uznały, że seria przechodzi „kryzys tożsamości”, wskutek czego BioWare tworząc trzecią część starało się połączyć ze sobą elementy z dwóch wcześniejszych części. Produkcja gry rozpoczęła się w 2011 roku, a oficjalnie została zapowiedziana podczas targów Electronic Entertainment Expo 2013. Ścieżka dźwiękowa została w większości skomponowana przez Trevora Morrisa, który zastąpił Inona Zura, odpowiedzialnego za muzykę do dwóch poprzednich odsłon serii. Po premierze gra doczekała się kilku dodatków do pobrania.

Zadanie (ang. quest) – w grach komputerowych pojedynczy fragment fabuły, stawiający gracza i kontrolowanego przez niego bohatera/siłę przed próbą.Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004 r.

Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony recenzentów, chwalących historię, voice acting, ścieżkę dźwiękową, szczegółowe lokacje i wciągającą walkę, krytykowana była jednak ze względu na problemy techniczne. Zdobyła ponad 150 nagród branżowych, w tym kilka tytułów gry roku.

Rozgrywka[ | edytuj kod]

Pod względem rozgrywki Inkwizycja zbliżona jest do swoich poprzedniczek. Gracz rozpoczyna od stworzenia swojej postaci, wybierając jej płeć, rasę (człowiek, krasnolud, elf lub wprowadzony w tej odsłonie qunari) oraz klasę i dostosowując wygląd.

Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.

Gra ma strukturę półotwartego świata, podzielonego na kilka obszarów, które gracz może swobodnie eksplorować. Ze względu na duży rozmiar lokacji, w grze po raz pierwszy w serii udostępniono wierzchowce, umożliwiające szybsze przemieszczanie się po świecie. Każdy odwiedzany region różni się od pozostałych klimatem i środowiskiem – podczas eksploracji świata Inkwizytor przemierza pustynie, moczary, góry, lasy, zamki czy miasta. Regiony odwiedzane przez postać nie są skalowane do jej poziomu doświadczenia, przez co część z nich może stanowić dla niej wyzwanie, podczas gdy inne okażą się zbyt łatwe. W każdym obszarze dostępne są dodatkowe czynności, takie jak zamykanie szczelin do Pustki, zajmowanie fortów czy zakładanie obozów, będących punktami szybkiej podróży. Wykonywanie takich czynności zapewnia punkty wpływów, pozwalające na odblokowywanie nowych ulepszeń dla Inkwizycji, oraz punkty władzy, niezbędne do odblokowywania kolejnych obszarów i dokonania postępów w fabule. Dodatkowo gracz może wykonywać zadania poboczne, „fedeksówki”, zbierać magiczne odłamki, rozwiązywać łamigłówki astrariów oraz gromadzić wpisy do Kodeksu, rozwijające wiedzę o świecie przedstawionym. W Podniebnej Twierdzy, siedzibie Inkwizycji, dostępny jest stół narad, z poziomu którego można odblokowywać nowe miejsca, otrzymywać nagrody i wpływy oraz dokonywać postępów w fabule. Umożliwia on również wysyłanie agentów na misje prezentowane w formie minigry tekstowej, a ich trudność wpływa na czas niezbędny na ich wykonanie oraz nagrody za ich wykonanie.

Dungeon crawl (inne nazwy to dungeon crawler i dungeon bash) – typ przygody występujący w grach fabularnych, w którym bohaterowie penetrują lochy (lub inne, przypominające labirynt miejsce, takie jak zamek lub jaskinia), walczą z potworami (często są nimi smoki lub orkowie), pokonują różnego rodzaju czyhające na nich pułapki oraz zbierają znajdujące się w owym lochu skarby. Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

Jako Inkwizytor gracz podejmuje wybory, które w pewnym stopniu wpływają na przebieg rozgrywki oraz przyszłość Thedas. Inkwizytor może także przeprowadzać sądy nad określonymi postaciami niezależnymi, decydując o ich losie. Część postaci niezależnych zwerbować można jako agentów Inkwizycji. Odpowiednie opcje prowadzenia rozmowy wybierane są z koła dialogowego, a w zależności od rasy bądź klasy Inkwizytora mogą pojawiać się dodatkowe warianty wypowiedzi. W Podniebnej Twierdzy postać może rozmawiać z kompanami, którzy mogą pochwalać bądź nie pochwalać jego decyzji, oraz dowiadywać się więcej na ich temat. Poza dziewięcioma kompanami, którzy wspierają Inkwizytora bezpośrednio w walce, ważną rolę odgrywa troje doradców – spośród dwunastu tych postaci, z ośmioma można nawiązać romans. Część romansów jest ograniczona do konkretnej rasy lub płci.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Inkwizycja umożliwia wczytanie zapisów z dwóch poprzednich części, z których wybory znajdują odzwierciedlenie w świecie gry – zależnie od nich pewne postacie mogą się pojawić lub nie, mają one również minimalny wpływ na przebieg fabuły. Ponieważ gra opracowana została na innym silniku niż poprzedniczka, ze względu na co nie jest kompatybilna z ich zapisami, takowe stworzyć można za pośrednictwem opartej na technologii chmury aplikacji Dragon Age Keep, a następnie zaimportować do Inkwizycji. Aplikacja umożliwia stworzenie własnych zapisów poprzez wybranie kilkudziesięciu odpowiedzi na pytania dotyczące najważniejszych wydarzeń z dwóch poprzednich gier lub wczytanie zapisów z nich, które automatycznie zostaną przerobione na listę odpowiedzi.

Mass Effect 3 – fabularna gra akcji, trzecia część serii Mass Effect, stworzona przez studio BioWare, wydana przez Electronic Arts równocześnie na platformach Microsoft Windows, Xbox 360 (z obsługą Kinecta) i PlayStation 3. Ogłoszona została 11 grudnia 2010 roku, a wersja demonstracyjna została udostępniona 14 lutego 2012 roku. Premiera gry nastąpiła 6 marca 2012 roku w Ameryce Północnej i 9 marca 2012 roku w Europie. W Polsce i Australii ukazała się 8 marca 2012 roku, a w Japonii 15 marca 2012 roku. Mass Effect 3 w przeciwieństwie do poprzednich części nie został wydany w pełnej polskiej wersji językowej z dubbingiem, a jedynie z polskimi napisami.The Last of Us – przygodowa gra akcji z elementami survival horroru, wyprodukowana przez studio Naughty Dog i wydana na konsolę PlayStation 3 i PlayStation 4 przez Sony Computer Entertainment. Premiera tytułu odbyła się 14 czerwca 2013 roku w Ameryce Północnej i Europie oraz 20 czerwca 2013 roku w Japonii. W 2014 roku wydano konwersję gry na konsolę PlayStation 4 pod tytułem The Last of Us Remastered. Naughty Dog rozpoczęło prace nad grą po ukończeniu Uncharted 2: Pośród złodziei, kiedy to studio podzieliło się na dwa zespoły. Pierwszy zajął się produkcją Uncharted 3: Oszustwo Drake’a, a drugi rozpoczął tworzenie nowej marki – The Last of Us.

Walka[ | edytuj kod]

Gracz może wybrać jedną z trzech klas postaci – wojownika, maga bądź łotrzyka – z których każda charakteryzuje się innymi statystykami i atrybutami. Przykładowo, łotrzykowie polegają głównie na zręczności do wyprowadzania ciosów krytycznych, a wojownik na sile, żeby zadawać jak największe obrażenia. Część zdolności polega na wyczerpującym się zasobie wytrzymałości i many. W miarę atakowania przeciwników, cała drużyna gracza zyskuje tzw. skupienie, które pozwala na korzystanie ze specjalnych zdolności. Walka koncentruje się na umiejętności odpowiedniego przygotowania i ustawienia drużyny. Gracz może przełączać się pomiędzy Inkwizytorem a jego kompanami. Kontrolę nad niesterowanymi postaciami przejmuje sztuczna inteligencja, działająca w oparciu o schematy zachowań ustawione w menu taktyk. Gracz może skorzystać również z trybu taktycznego, obecnego wcześniej w komputerowej wersji Początku. Pozwala on na zatrzymanie gry, wydanie rozkazów drużynie i zaplanowanie ruchów, a następnie wznowienie rozgrywki. W trybie taktycznym kamera umieszczona jest nad postaciami, co pozwala lepiej rozeznać się w najbliższym otoczeniu i rozstawieniu jednostek wroga.

Drzewko dialogowe – element gier komputerowych stosowany w wielu grach przygodowych, w tym przede wszystkim przygodowych grach akcji i grach fabularnych, polegający na wyświetleniu na ekranie odpowiedzi, jakich udzielić może sterowana przez gracza postać podczas rozmów z bohaterami niezależnymi. Niektóre gatunki gier komputerowych, takie jak chociażby powieści wizualne czy symulatory randek, polegają prawie całkowicie na interakcjach z postaciami niezależnymi poprzez rozmowy z nimi i nieliniowej rozgrywce.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Zabijanie przeciwników i wykonywanie zadań zapewnia punkty doświadczenia – po zdobyciu odpowiedniej ich liczby postać awansuje na kolejny poziom, co zwiększa jej zdrowie i statystyki, pozwalając również wydać punkty umiejętności na odblokowanie nowych talentów. Na statystyki postaci wpływają również noszone przez nie elementy ubioru. W Podniebnej Twierdzy możliwe jest modyfikowanie zbroi i broni oraz tworzenie nowych w oparciu o znalezione schematy. Wykorzystanie rzadszych materiałów pozwala na stworzenie lepszego wyposażenia. Broń i zbroje można ulepszać za pomocą akcesoriów oraz run, nadających im nowe właściwości, a na statystyki postaci wpływają noszone akcesoria, takie jak pierścienie czy amulety. Gracz w pewnym stopniu może również modyfikować Podniebną Twierdzę, a zmiany te mają drobny wpływ na umiejętności szpiegowskie, kupieckie lub bojowe Inkwizycji.

Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

W Inkwizycji dodany został komponent wieloosobowy, opisywany przez BioWare jako „doświadczenie w stylu dungeon crawlera”. W trybie tym czterech graczy wciela się w agentów Inkwizycji, współpracujących ze sobą w celu pokonania kolejnych fal coraz trudniejszych przeciwników. Tryb kooperacji jest całkowicie niezależny od samej gry, odblokowane tam postępy nie przenoszą się do Inkwizycji, a postacie gracza rozwijane są niezależnie od siebie.

BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.
Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2014 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
Jade Empire (ang. Jadeitowe Cesarstwo lub Jadeitowe Imperium) – komputerowa gra fabularna z elementami akcji stworzona przez BioWare na konsolę Microsoftu Xbox oraz później dostosowana do konsoli Xbox 360 i dostępna do kupienia na Xbox Live Marketplace (Xbox Original). Dwa lata po premierze edycji na platformę Xbox gra została wydana na komputery osobiste jako Edycja Specjalna. Akcja gry rozgrywa się w świecie przypominającym Chiny. Walki toczone są w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych stylów walki. Dzięki życiowej energii postaci, Chi, postać gracza może leczyć rany.
Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.
PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.
Ray Muzyka – kanadyjski przedsiębiorca, współzałożyciel i były dyrektor generalny firmy BioWare oraz wiceprezes i dyrektor generalny marki BioWare w Electronic Arts.
Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.

Reklama