Drachma grecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drachma grecka (gr. δραχμή) – oficjalna historyczna waluta Grecji, aż do czasu zastąpienia przez euro w 2002 roku.

Obol (łac. obolus, grec. Οβολός) - drobna moneta, w starożytnej Grecji równa 1/6 drachmy, w średniowieczu równa ½ denara (półdenar).Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotna drachma była srebrną jednostką monetarną używaną w starożytnej Grecji, dzielącą się zasadniczo na 6 oboli.

Wprowadzona ponownie po wyzwoleniu spod okupacji tureckiej, w 1832 roku, dzieliła się na 100 lept (kod walutowy ISO 4217 to GRD). Zastąpiła przejściową jednostkę monetarną, jaką w latach 1828-1832 był feniks.

W styczniu 2002 zastąpiona została przez euro według kursu 340,750 drachm za 1 euro (dzielące się na 100 eurocentów, zwanych nadal w Grecji leptami).

Lepto (l. mnoga: lepta) – drobna jednostka monetarna Grecji od 1833. Do roku 2001 była częścią drachmy: 1 lepto = 1/100 drachmy, natomiast od 2002 lepta to grecka nazwa eurocentów.Drachma (grec. Δραχμή) – moneta od starożytności do czasów nam współczesnych bita w Grecji, a poza nią, w okresie starożytnym w Kartaginie i Azji Zachodniej, przeważnie srebrna. Bito również wielokrotności drachmy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Phoenix, Encyclopedia Britannica [dostęp 2021-04-17] (ang.).
  2. EBC: Grecja




Warto wiedzieć że... beta

Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.

Reklama