Drabina Jakubowa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drabina Jakubowa (Jacob's Ladder) – amerykański film psychologiczny z 1990 roku w reżyserii Adriana Lyne’a.

Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Fabuła[ | edytuj kod]

Film opowiada o pracowniku nowojorskiej poczty Jacobie Singerze. Każdego dnia walczy z dręczącymi go wspomnieniami z wojny z Wietnamu. Mimo że jego żona stara się pomóc Jacobowi granica między rzeczywistością a złudzeniami zaciera się. Jacob podejrzewa, że wraz z towarzyszami broni stali się podczas wojny ofiarami eksperymentów medycznych.

Timothy Francis Robbins (ur. 16 października 1958 w West Covina w Kalifornii) – amerykański aktor, reżyser i autor scenariuszy. Laureat Oscara.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Film psychologiczny (dramat psychologiczny) – gatunek filmowy przedstawiający zaburzenia bądź problemy psychiczne jako główny wątek fabularny, jak również ukazujący teorie psychologiczne lub ich elementy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Danny Aiello (ur. 20 czerwca 1933 w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy, nominowany w 1990 do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Rób, co należy (1989; reż. Spike Lee).
Matt Craven (właśc. Matthew John Crnkovich, ur. 10 listopada 1956 roku w Port Colborne) – kanadyjski aktor. Zagrał m. in. w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem (2005).
Macaulay Carson Culkin (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i muzyk. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Kevina McCallistera w filmach Kevin sam w domu oraz Kevin sam w Nowym Jorku.
Irving Rameses „Ving” Rhames (ur. 12 maja 1959 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, najlepiej znany z roli Luthera Stickella w serii filmów Mission: Impossible i jako Marsellus Wallace w Pulp Fiction (1994). Wystąpił także w takich filmach jak Drabina Jakubowa (1990), Dave (1993), Striptease (1996), Con Air – lot skazańców (1997), Ciemna strona miasta (1999), Świt żywych trupów (2004), Dzień żywych trupów (2008), Pirania 3D (2010) i Bękarty (2017).
Scott Cohen (ur. 19 grudnia 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor. W młodości grał na pianinie, uczęszczał też na Uniwersytet Stanowy w Nowym Jorku. Tam też rozpoczął przygodę z aktorstwem. Po ukończeniu szkoły Cohen pracował między innymi jako kelner, goniec czy demonstrator zabawek. W roku 1990 otrzymał pierwszą rolę - w filmie Drabina Jakubowa.

Reklama