• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dr.Web

  Przeczytaj także...
  Keylogger (ang. "key" - klawisz, "log" - dziennik) - rodzaj oprogramowania lub urządzenia zbierającego i przechowującego informacje o klawiszach naciskanych przez użytkownika komputera.Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
  Wirus komputerowy – program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.

  Dr.Web – rosyjskie oprogramowanie zabezpieczające.

  Dialer to wyspecjalizowany rodzaj programu komputerowego do łączenia się z Internetem za pomocą modemu. Niekiedy program tego rodzaju, instalowany w komputerze bez wiedzy i zgody użytkownika, jest wykorzystywany do nawiązywania połączenia z siecią.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Programy tej rodziny zapewniają ochronę przed robakami, rootkitami, wirusami, trojanami, oprogramowaniem szpiegującym, rejestratorami klawiszy, dialerami, aplikacjami reklamowymi i innymi szkodliwymi obiektami, w tym przed oszustwami, pharmingiem, phishingiem i spamem technicznym.

  Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Charakterystyczne cechy[ | edytuj kod]

 • Ważną cechą antywirusa Dr. Web jest możliwość zainstalowania na zainfekowanym komputerze. Podczas instalacji odbywa się skanowanie pamięci i plików startowych, przed skanowaniem odbywa się aktualizacja bazy wirusów. Przy tym wersje aktualizacje baz wirusów pojawiają się co kilka godzin lub częściej.
 • Origins Tracing – algorytm bezsygnaturowego wykrywania szkodliwych obiektów, który uzupełnia tradycyjne wyszukiwanie sygnatur i analizator heurystyczny, umożliwia znacznie zwiększyć poziom wykrywania nieznanego wcześniej złośliwego oprogramowania.
 • Dr. Web Shield – mechanizm zwalczania rootkitów, realizowany jako sterownik komponentu składnika skanera antywirusowego, dostarcza dostęp do obiektów wirusowych, które ukrywają się w głębi systemu operacyjnego.
 • obsługa większości istniejących formatów spakowanych plików i archiwów, w tym, wielotomowych samorozpakowujących się archiwów. W tym czasie są wsparcie dla około 4000 różnych typów archiwów i pakerów.
 • aktualizacje baz danych są publikowane natychmiast po wykryciu nowych wirusów, do kilku razy na godzinę. Twórcy programu antywirusowego zrezygnowali z aktualizacji baz wirusów zgodnie z harmonogramem, ponieważ wirusowe epidemii mu nie podlegają.
 • kompaktowa baza wirusów i mały rozmiar aktualizacji. Jeden wpis w bazie wirusów pozwala określić dziesiątki, a czasem i tysiące podobnych wirusów.
 • mały rozmiar dystrybucji.
 • crosplatformowa – używany jest jedyna baza wirusów i jedyne jądro skanera antywirusowego.
 • możliwość pełnej pracy skanera bez instalacji, co pozwala korzystanie z oprogramowania antywirusowego do leczenia zainfekowanych systemów przy użyciu mediów w trybie tylko do odczytu.
 • wykrywanie i eliminowanie trudnych polimorficznych, zaszyfrowanych wirusów i rootkitów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona producenta (pol.)
 • Phishing (spoofing) – w branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.Rootkit - narzędzie pomocne we włamaniach do systemów informatycznych. Ukrywa ono niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pharming – bardziej niebezpieczna dla użytkownika oraz trudniejsza do wykrycia forma phishingu. Charakterystyczne dla pharmingu jest to, że nawet po wpisaniu prawidłowego adresu strony www, ofiara zostanie przekierowana na fałszywą (choć mogącą wyglądać tak samo) stronę www. Ma to na celu przejęcie wpisywanych przez użytkownika do zaufanych witryn haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych danych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu). Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.731 sek.