Down

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Downamerykańska supergrupa pochodząca z Nowego Orleanu (Luizjana) wykonująca odmianę heavy metalu zwaną southern metalem, posiadająca w swej muzyce również elementy sludge metalu. Został założony w 1991 roku. Jego członkami są Phil Anselmo (wokalista Pantery i Superjoint Ritual), Pepper Keenan (wokalista i gitarzysta Corrosion of Conformity), Kirk Windstein (wokalista i gitarzysta Crowbar), Rex Brown (basista Pantery) i Jimmy Bower (perkusista Crowbar oraz gitarzysta Superjoint Ritual i Eyehategod). Todd Strange (basista Crowbar) brał udział w nagrywaniu debiutanckiego albumu NOLA. Zespół trzy razy wystąpił w Polsce - 29 marca 2008 roku w warszawskiej Stodole, 22 czerwca 2009 w krakowskim Klubie Studio oraz 20 czerwca 2013 roku na festiwalu Metalfest w Jaworznie. Od 2008 roku grupa pracuje nad materiałem na czwarty album, który ma składać się z co najmniej dwóch EP. W roku 2009 z zespołu odszedł Rex Brown i zastąpił były basista zespołu Crowbar, Pat Bruders.

Crowbar – założony przez Kirka Windsteina w 1989 roku w Nowym Orleanie amerykański zespół rockowy grający mieszankę doom metalu i hardcore punk określaną mianem sludge metalu. Zespół rozpoczynał działalność pod nazwą The Slugs, grając covery Judas Priest i Iron Maiden.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W roku 2013 zespół opuścił Kirk Windstein, a jego miejsce zastąpił Bobby Landgraf gitarzysta zespołu Honky.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy Minialbumy Albumy koncertowe

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Artist chart history. Billboard charts. [dostęp 2008-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-12)].
 2. Down French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2012-04-05].
 3. Down Finish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2012-04-05].
 4. Down Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2012-04-05].
 5. Down UK Chart Log (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2012-04-05].
 6. Down > Longplay-Chartverfolgung (niem.). Musicline.de. [dostęp 2013-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-18)].
 7. DOWN: 'Diary Of A Mad Band' DVD To Arrive In October? - Aug. 25, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-08-26].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Corrosion of Conformity (C.O.C.) – amerykański zespół założony w Releigh (Północna Karolina) w 1982 roku. Jest uznawany za jedną z pierwszych grup, które grały fuzję punk rocka i heavy metalu. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku grupa zwróciła się w kierunku stoner metalu i klasycznego hard rocka. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Woodiego Weathermana, do którego dołączyli Reed Mullin i Eric Eycke.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Pantera – zespół metalowy założony w 1981 roku w Dallas w Teksasie, USA był jednym z najważniejszych zespołów metalowych lat 90. wywierając wpływ na takie zespoły jak Machine Head, KoRn, Mudvayne i inne. Grał muzykę z gatunków thrash i heavy metal.
  Superjoint Ritual – zespół metalowy powstały w 1993 roku w Nowym Orleanie, założony przez Philipa Anselmo, Joego Fazzio, Michaela Haaga i Kevina Bonda. W 2004 roku grupa została rozwiązana.

  Reklama