Dow Jones Industrial Average

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Dow Jones
Indeks Dow Jones Industrial Average w latach 1928–1930

Dow Jones Industrial Average (DJIA) – jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Czarny poniedziałek (1987) – dzień 19 października 1987 roku, kiedy wskaźnik giełdy nowojorskiej Dow Jones Industrial Average gwałtownie spadł o 22 procent, a wraz z nim inne indeksy giełdowe na całym świecie. Do końca października giełda w Hongkongu spadła o 45,8%, w Australii o 41,8%, w Hiszpanii o 31%, Wielkiej Brytanii o 26,4% i w Kanadzie 22,5%.

Indeks ten został stworzony przez Charlesa Dowa i statystyka Edwarda Jonesa. Indeks Dow Jones jest drugim najstarszym działającym indeksem akcji w Stanach Zjednoczonych po Dow Jones Transportation Average. Obecnie składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Historia[ | edytuj kod]

Dow Jones został opublikowany po raz pierwszy 26 maja 1896 roku. Składał się wtedy z akcji 12 spółek. Z tamtych 12 przedsiębiorstw jedynie General Electric wchodzi jeszcze w skład wskaźnika (z przerwą w latach 1898–1907).

United Technologies Corporation (UTC; NYSE: UTX) – amerykański producent szerokiej gamy wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego.American Express, Amex – przedsiębiorstwo finansowe założone w 1850 roku w Buffalo przez Henry’ego Wellsa, Williama Fargo i Johna Butterfielda. Firma jest znana dzięki swoim kartom płatniczym. Na całym świecie karty zaliczane są do prestiżowych i są szeroko akceptowane. Czarna karta American Express Centurion to jedna z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie. Jednym z głównych udziałowców American Express jest Warren Buffett. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku. Firma ta jest notowana na NYSE.

Pozostałe 11 spółek to:

 • American Cotton Oil Company, poprzednik Bestfoods, obecnie część Unilever
 • American Sugar Company, obecnie Amstar Holdings
 • American Tobacco Company, istniała do 1911
 • Chicago Gas Company, obecnie Peoples Energy Corporation
 • Distilling & Cattle Feeding Company, obecnie Millennium Chemicals
 • Laclede Gas Light Company, obecnie The Laclede Group
 • National Lead Company, obecnie NL Industries
 • North American Company, istniała do lat 40. XX wieku
 • Tennessee Coal, Iron and Railroad Company, kupiona w 1907 roku przez U.S. Steel
 • U.S. Leather Company, zlikwidowana w 1952 roku
 • U.S. Rubber Company, w 1990 roku kupiona przez Michelin
 • Podczas pierwszej publikacji kurs indeksu wyniósł 40,94 punktów. W 1916 roku zwiększono portfel akcji do 20, a w 1928 roku do 30 spółek.

  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Chevron Corporation – amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Ma swoje oddziały w przeszło 180 państwach na świecie, zaangażowana jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing oraz transport, wytwarzanie oraz sprzedaż chemikaliów, wytwarzanie energii. Firma należy do szóstki największych korporacji paliwowych świata. Przez ostatnie pięć lat była corocznie umieszczana na liście 5 największych amerykańskich korporacji rankingu Fortune 500.

  24 października 1929 roku przeszedł do historii jako czarny czwartek i był pierwszym dniem gwałtownej wyprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie. Mimo próby uspokojenia sytuacji następnego dnia, 28 i 29 października DJIA stracił kolejno 12,82% i 11,73%. Wyższy poziom niż ten przed krachem, indeks osiągnął dopiero w latach 50 XX wieku, czyli niemalże 30 lat po załamaniu.

  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.

  14 listopada 1972 roku indeks Dow Jones osiągnął po raz pierwszy poziom 1000 punktów. W latach 80. i 90. XX wieku można było zaobserwować jego znaczny wzrost. 5000 punktów przekroczył 21 listopada 1995 roku, a 10 000 punktów 29 marca 1999 roku. Najwyższą wartość w tym okresie osiągnął 14 stycznia 2000 roku – 11 722,98 punktów. Dopiero po następnych 6 latach i 9 miesiącach indeks przekroczył 12 000 pkt. Na tak wolnym wzroście zaważyły zamachy na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001 roku i następujące po nich turbulencje. Najwyższą wartością, jaką miał było 14 887 punktów w 2013 roku. Największy w historii indeksu dzienny procentowy spadek wartości zanotowano 19 października 1987 roku. Był to tzw. czarny poniedziałek. Tego dnia Dow Jones Industrial Average stracił 22,6% swojej wartości.

  Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej. Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Największy dzienny punktowy spadek indeksu odnotowano 9 marca 2020 roku. Strata wyniosła 1969,15 pkt.

  Na sesji giełdowej w dniu 25 stycznia 2017 roku indeks Dow Jones po raz pierwszy w historii przekroczył wartość 20 tys. punktów, natomiast w dniu 24 listopada 2020 roku przekroczył wartość 30 tys. punktów.

  Unilever – międzynarodowa firma, w skład której wchodzi holenderski Unilever NV z siedzibą w Rotterdamie i brytyjski Unilever PLC z siedzibą w Londynie. NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Charles Henry Dow (ur. 6 listopada 1851 w Sterling w Connecticut, zm. 4 grudnia 1902 w Nowym Jorku) – amerykański dziennikarz i publicysta, współzałożyciel firmy Dow Jones & Company oraz czasopisma „The Wall Street Journal”. Był współtwórcą indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average oraz autorem koncepcji będącej podstawą analizy technicznej nazwanej teorią Dowa.
  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.
  E. I. du Pont de Nemours and Company (NYSE: DDPRA, NYSE: DDPRB, NYSE: DD), szerzej znany jako DuPont – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się prowadzeniem młyna produkującego proch czarny.
  U.S. Steel – amerykańska korporacja specjalizująca się w produkcji stali, założona w 1901 przez J.P. Morgana i E.H. Gary’ego. Dziesiąty największy producent stali na świecie (a pierwszy w USA). W latach 1991–2002 znana jako USX Corporation. Główna siedziba korporacji znajduje się w Pittsburghu.
  The Travelers Companies – amerykańskie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe. Od 2009 r. spółka wliczana jest do Dow Jones Industrial Average 30.
  New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
  UnitedHealth Group – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Minnetonka w stanie Minnesota, operujące w sektorze zarządzanej opieki zdrowotnej (managed health care).

  Reklama