• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Double Eagle  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Gabinet Stanów Zjednoczonych (ang. Cabinet of the United States) – amerykański odpowiednik „rady ministrów”, który jest organem gromadzącym, pod przewodnictwem prezydenta, szefów poszczególnych departamentów (czyli odpowiedników ministerstw) oraz osoby w randze członka gabinetu, ale bez „resortu” (odpowiednik ministra bez teki). Nie jest wymieniany co prawda w konstytucji i ukształtował się niejako naturalnie, ale i tak stanowi bardzo istotny organ, odpowiadający „rządom” w innych krajach.Charles Edward Barber (ur. 16 listopada 1840 – zm. 18 lutego 1917) – główny grawer (Chief Engraver) amerykańskiej mennicy w latach 1879–1917. Nazwisko Barbera zostało uwiecznione w postaci eponimów zawartych w nazwach wielu amerykańskich monet: Barber Half Dollar, Barber Dime, Barber Quarter Dollar.
  Double Eagle z emisji 1933 we współczesnych zbiorach[ | edytuj kod]

  Współcześnie w światowych zbiorach znajdują się jedynie trzy egzemplarze Double Eagle z 1933 roku o potwierdzonej autentyczności. Dwa są własnością rządu USA, a trzeci znajduje się w rękach prywatnego inwestora. Egzemplarz ten został w 2002 roku wystawiony na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's i po 6 minutach licytacji uzyskał rekordową cenę 7 590 020 dolarów. Nabywca pozostał anonimowy.

  Nominały monet amerykańskich: 1/2 centa; 1 cent; 2 centy; 3 centy; 5 centów (nickel); 10 centów (dime); 25 centów (quarter); 50 centów (half dollar); 1 dolar; 2 1/2 dolara; 3 dolary; 4 dolary (stella); 5 dolarów; 10 dolarów (eagle); 20 dolarów (double eagle); 50 dolarów.Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.

  W 2003 roku Joan Langbord, córka Israela Switta podejrzewanego w latach 40. XX w. przez rząd USA o sprzedaż egzemplarzy Double Eagle, zgłosiła się do Mennicy Filadelfijskiej z 10 egzemplarzami monety Double Eagle z 1933 r. Rodzina Langbordów chciała potwierdzić autentyczność monet, które według późniejszych zeznań Joan Langbord odnalazła w rodzinnej skrytce bankowej. Wszystkie egzemplarze zostały skonfiskowane przez przedstawicieli rządu USA. Rodzina wytoczyła proces, który miał na celu przyznanie im własności do odnalezionych monet. W lipcu 2011 r. sąd w Filadelfii przyznał rację stronie rządowej. Langbordowie złożyli apelacje. W sierpniu 2012 r. sąd w Pensylwanii potwierdził wcześniejszy wyrok, argumentując że monety zostały bezprawnie wyniesione z Mennicy Filadelfijskiej w latach 30. XX w.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.

  Double Eagle w Polsce[ | edytuj kod]

  16 i 17 marca 2012 r. moneta Double Eagle z 1933 roku była prezentowana na wystawie w oddziale Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Egzemplarz pochodzi z kolekcji Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian Institution.

  Franklin Delano Roosevelt ([ˈfræŋklɪn ˈdɛlənoʊ ˈroʊzəˌvɛlt], ur. 30 stycznia 1882 w Hyde Parku, zm. 12 kwietnia 1945 w Warm Springs) – amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, wybierany na ten urząd w latach 1933–1945 czterokrotnie z ramienia Partii Demokratycznej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch (wcześniej był to tylko konwenans konstytucyjny oparty na decyzji pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, który zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, twierdząc, że byłaby ona niedemokratyczna). Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Augustus Saint-Gaudens (ur. 1 marca 1848 w Dublinie, Irlandia, zm. 3 sierpnia 1907 w Cornish, stan New Hampshire, Stany Zjednoczone) – amerykański rzeźbiarz pochodzenia irlandzkiego, przedstawiciel neoklasycyzmu w sztuce amerykańskiej, a zwłaszcza nurtu reprezentującego tradycję École des Beaux-Arts w Paryżu. Najbardziej znany z monumentalnych pomników przedstawiających wybitne postacie z historii Stanów Zjednoczonych, jak prezydent Abraham Lincoln, czy generał William Sherman i admirał United States Navy David Farragut. Zaprojektował jedną z najsłynniejszych amerykańskich złotych monet, Double Eagle. Był też uznanym pedagogiem, wychowawcą całego pokolenia artystów amerykańskich kontynuujących tradycję École des Beaux-Arts.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.
  Xawery Dunikowski (ur. 24 listopada 1875 w Krakowie, zm. 26 stycznia 1964 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, malarz i pedagog.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Libertas - rzymskie uosobienie (personifikacja) wolności. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z pileusem i berłem.
  Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.649 sek.