Double Eagle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Double Eagle, Saint-Gaudens Double Eagle (Podwójny Orzeł) – oficjalna złota moneta bulionowa Stanów Zjednoczonych o nominale 20 USD, zaprojektowana w 1907 roku przez amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. Nazwa „Double Eagle” jest nawiązaniem do języka potocznego, w którym dziesięciodolarówki nazywano orłem. Dwudziestodolarowy nazywany był więc „podwójnym orłem”. Double Eagle jest obecnie jedną z najdroższych monet bulionowych.

Nominały monet amerykańskich: 1/2 centa; 1 cent; 2 centy; 3 centy; 5 centów (nickel); 10 centów (dime); 25 centów (quarter); 50 centów (half dollar); 1 dolar; 2 1/2 dolara; 3 dolary; 4 dolary (stella); 5 dolarów; 10 dolarów (eagle); 20 dolarów (double eagle); 50 dolarów.Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze złote monety o nominale 20 dolarów zostały wyemitowane w 1850 roku. Emisja była związana z ówczesną dużą podażą złota w Stanach Zjednoczonych, która towarzyszyła kalifornijskiej gorączce złota w połowie XIX wieku. W 1904 roku prezydent Theodore Roosevelt podjął decyzję o konieczności zadbania o artystyczny wygląd amerykańskich złotych monet. Projekt nowego podwójnego orła powierzył rzeźbiarzowi Augustusowi Saint-Gaudens. Projekt autorstwa Saint Gaudensa nawiązywał do charakteru starożytnych monet greckich, ale od strony technicznej napotykał na wiele przeszkód. Wśród nich – opór głównego rytownika amerykańskiej mennicy Charlesa E. Barbera, który bronił się przed koniecznością emisji monety według trudnego z produkcyjnego punktu widzenia projektu. Saint Gaudens dbał o wynik artystyczny i wykonał projekt o głębokim reliefie, co powodowało że moneta nie mogła być bita za jednym uderzeniem maszyny. Jedna z wersji projektu monety została oprotestowana przez Kongres, bowiem Saint Gaudens nie umieścił na nim tradycyjnego napisu „In God We Trust”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.

Na awersie ostatecznej wersji projektu Saint-Gaudens umieścił Libertas, która symbolizuje zwycięstwo. Inspiracją była sylwetka Nike z Samotraki. Libertas trzyma w jednej ręce pochodnię, która symbolizuje oświecenie, a w drugiej gałązkę oliwną – symbol pokoju. Kroczy po skalistym terenie, w tle widoczne są zarysy Kapitolu oraz mocne promienie słońca. Postać otoczona jest przez 46 gwiazd, które symbolizowały poszczególne stany według podziału administracyjnego z 1907 roku. Na rewersie monety umieszczony został orzeł w locie na tle promieni słońca. Napis „E Pluribus Unum” został umieszczony na krawędzi monety, bowiem Saint-Gaudens nie chciał zaburzać wyglądu obu stron monety.

Franklin Delano Roosevelt ([ˈfræŋklɪn ˈdɛlənoʊ ˈroʊzəˌvɛlt], ur. 30 stycznia 1882 w Hyde Parku, zm. 12 kwietnia 1945 w Warm Springs) – amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, wybierany na ten urząd w latach 1933–1945 czterokrotnie z ramienia Partii Demokratycznej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch (wcześniej był to tylko konwenans konstytucyjny oparty na decyzji pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, który zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, twierdząc, że byłaby ona niedemokratyczna). Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.

Saint-Gaudens nie doczekał emisji zaprojektowanej monety. Zmarł w 1907 roku, niedługo po zakończeniu prac projektowych.

W latach 1916–1920 zawieszono emisję złotych monet. Ze względu na zawirowania wojenne ceny złota były bardzo wysokie i wartość złotych monet była wyższa od nominału. W latach wielkiego kryzysu emisja była kontynuowana.

Wiosną 1933 roku wyemitowano 450 000 sztuk Double Eagle. Jednak w kwietniu 1933 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt wydał dekret o zakazie gromadzenia złota. W jego konsekwencji w 1937 przetopiono niemal wszystkie wyemitowane monety Double Eagle.

Augustus Saint-Gaudens (ur. 1 marca 1848 w Dublinie, Irlandia, zm. 3 sierpnia 1907 w Cornish, stan New Hampshire, Stany Zjednoczone) – amerykański rzeźbiarz pochodzenia irlandzkiego, przedstawiciel neoklasycyzmu w sztuce amerykańskiej, a zwłaszcza nurtu reprezentującego tradycję École des Beaux-Arts w Paryżu. Najbardziej znany z monumentalnych pomników przedstawiających wybitne postacie z historii Stanów Zjednoczonych, jak prezydent Abraham Lincoln, czy generał William Sherman i admirał United States Navy David Farragut. Zaprojektował jedną z najsłynniejszych amerykańskich złotych monet, Double Eagle. Był też uznanym pedagogiem, wychowawcą całego pokolenia artystów amerykańskich kontynuujących tradycję École des Beaux-Arts.Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.
Xawery Dunikowski (ur. 24 listopada 1875 w Krakowie, zm. 26 stycznia 1964 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, malarz i pedagog.
Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
Libertas - rzymskie uosobienie (personifikacja) wolności. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z pileusem i berłem.
Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.
Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.
Gorączka złota w San Francisco – krótkotrwały okres gorączki złota na zachodnim wybrzeżu USA w połowie XIX wieku.

Reklama