Dotter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dotter, właśc. Johanna Maria Jansson (ur. 10 czerwca 1987 w Arvice) – szwedzka piosenkarka i autorka tekstów.

Bulletproof (pol. Kuloodporny) – singel szwedzkiej piosenkarki Dotter wydany w 22 lutego 2020 roku przez wytwórnię Warner Music Sweden. Utwór został napisany przez Dino Menanhodzicia, Erika Dahlqvista i samą artystkę. Måns Petter Albert Salhén Zelmerlöw (ur. 13 czerwca 1986 w Lund) – szwedzki piosenkarz, tancerz i kompozytor, uczestnik szwedzkiej edycji formatu Idol w 2005 roku, odtwórca głównych ról w lokalnej inscenizacji musicali Grease i Footloose, reprezentant Szwecji podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Dotter podczas Melodifestivalen 2020

W młodości przeprowadziła się do Sztokholmu, gdzie uczyła się w szkole muzycznej. Wybrała dla siebie przydomek Dotter, który oznacza Córka ponieważ uważa się za „córkę Matki Ziemi” z powodu swojego wegańskiego stylu życia. Wśród swoich inspiracji muzycznych wymienia między innymi: Jefferson Airplane, Joni Mitchell, Led Zeppelin, Björk i Kate Bush.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Weganizm – styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia.

Dotter jest współautorką piosenki „A Million Years” w wykonaniu Mariette, z którą ta wystąpiła w Melodifestivalen 2017 i zajęła 4. miejsce. Rok później Dotter spróbowała swoich sił w Melodifestivalen 2018 z piosenką „Cry”, jednak zajęła w swoim półfinale 6. miejsce i nie zdołała awansować do finału.

Melodifestivalen 2018 – 57. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 3, 10, 17 i 24 lutego, koncert drugiej szansy – 3 marca, a finał – 10 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską. Melodifestivalen 2020 – 60. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbędą się, kolejno: 1, 8, 15 i 22 lutego, koncert drugiej szansy – 29 lutego, a finał – 7 marca.

Johanna jest również współautorką utworu, który brał udział w Melodifestivalen 2019 „Victorious” w wykonaniu Liny Hedlund, który zajął 11. miejsce. Podczas koncertu Drugiej szansy wspólnie z Månsem Zelmerlöwem gościnnie zaprezentowali utwór „Walk with Me”.

Powróciła również do Melodifestivalen 2020 z kompozycją „Bulletproof”, z którą wystąpiła w drugim półfinale i z drugiego miejsca awansowała do finału. Będąc jedną z głównych faworytek do wygrania, w finale zajęła ostatecznie 2. miejsce z ilością 136 punktów (65 pkt od jurorów i 71 pkt od widzów), przegrywając jedynie jednym punktem z zespołem The Mamas.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Na początku grudnia 2020 została ogłoszona uczestniczką Melodifestivalen 2021 z piosenką „Little Tot”. 13 lutego 2021 roku wystąpiła w drugim półfinale preselekcji, z którego awansowała do finału, gdzie zajęła 4. miejsce z wynikiem 105 punktów (57 pkt od jurorów i 48 pkt od widzów).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Melodifestivalen 2019 – 58. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 2, 9, 16 i 23 lutego, koncert drugiej szansy – 2 marca, a finał – 9 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Single[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. sverigesradio.se: Artisten Dotter skriver om miljön och har ett tydligt budskap (szw.). [dostęp 2020-03-31].
  2. vf.se: Dotter är dubbelt aktuell (szw.). [dostęp 2020-03-31].
  3. popmuzik.se: En intervju med Dotter om Evolution och Melodifestivalen (szw.). [dostęp 2020-03-31].
  4. eurovoix.com: Sweden: Martin Almgren and Jessica Andersson Advance To The Melodifestivalen 2018 Final. [dostęp 2020-03-31].
  5. amp.svt.se: Dotter tävlar i kvällens Mello (szw.). [dostęp 2020-03-31].
  6. mittmedia.se: Andra chansen: Måns Zelmerlöw och Dotter framför ny singel i mellanakten (szw.). [dostęp 2020-03-31].
  7. Sweden: SVT releases full voting numbers of Melodifestivalen 2020…. W: wiwibloggs.com [on-line]. [dostęp 2020-03-31].
  8. Krzysztof Stefaniak: Melodifestivalen 2021: poznaj uczestników! (pol.). W: Eurowizja.org [on-line]. [dostęp 2020-12-05].
  9. swedishcharts.com: Dotter discography. [dostęp 2020-03-31].
Mariette Petra Carola Hansson, znana jako MaryJet oraz Mariette (ur. 23 stycznia 1983 w Harplinge) – szwedzka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.Kate Bush, właśc. Catherine Bush (ur. 30 lipca 1958 w Bexleyheath w London Borough of Bexley) - brytyjska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań.
Warto wiedzieć że... beta

61. edycja szwedzkiego festiwalu o nazwie Melodifestivalen wyłoni reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Półfinały odbędą się kolejno: 6, 13, 20 oraz 27 lutego 2021 roku, druga szansa – 6 marca, natomiast finał 13 marca.
Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Melodifestivalen 2017 – 56. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 4, 11, 18 i 25 lutego, koncert drugiej szansy – 4 marca, a finał – 11 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

Reklama