Dorothy Tree

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorothy Tree (ur. 21 maja 1906, zm. 13 lutego 1992) – amerykańska aktorka sceniczna i filmowa, a także pisarka oraz nauczycielka dykcji. W latach 1927-1951 pojawiła się w 49 filmach.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Manhattan School of Music (MSM) - konserwatorium zlokalizowane w USA w Nowym Jorku na Upper East Side. Szkoła posiada uprawnienia do nadawania tytułów naukowych w zakresie od muzyki poważnej do jazzu w zakresie wykonania i kompozycji. Szkoła założona w 1917 roku przez Janet D. Schenck jako Neighborhood Music School, po przeniesieniu w obecne miejsce otrzymała nazwę Manhattan School of Music.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w 1906 roku Brooklynie w Nowym Jorku, jako najstarsza z trzech córek Hermana Triebitza i Berthy Hert. Jej rodzice byli austriackimi żydami, którzy osiedlili się w USA. Jej ojczystym językiem był jidysz.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dorothy ukończyła Cornell University w Nowym Jorku. W 1926 roku zaczęła karierę aktorską na scenach broadwayowskich teatrów. Na scenie grywała do 1936 roku.

Jako aktorka filmowa zadebiutowała w 1927 roku w filmie It. W latach 1927-1951 pojawiła się w 49 filmach.

W 1952 roku Dorothy Tree i jej mąż, scenarzysta Michael Uris, stali się ofiarami makkartyzmu. Oskarżeni o sympatie komunistyczne, musieli opuścić Hollywood. Dorothy rozpoczęła wówczas pracę pedagogiczną jako nauczycielka dykcji w Mannes College oraz Manhattan School of Music. Opublikowała na ten temat cztery książki: Everybody's Book of Better Speaking (1960), To Sing in English: A Guide to Improved Diction (1971), A Woman's Voice (1978) oraz Say It Again: Dorothy Uris' Personal Collection of Quotes, Comments & Anecdotes (1978)

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Książę Dracula albo Dracula (org. Dracula) – amerykański horror z 1931 roku w reżyserii Toda Browninga. Film jest adaptacją w sztuki scenicznej Hamiltona Deanego Dracula, napisanej według powieści Brama Stokera o tym samym tytule.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Dracula (hiszp. Drácula) – amerykański, hiszpańskojęzyczny horror z 1931 roku w reżyserii George’a Melforda i Enrique Tovara Ávalosa.
Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
Makkartyzm (spotykana także pisownia maccartyzm, ang. McCarthyism) – ogólna nazwa działań politycznych, pozbawionych skrupułów metod śledczych oraz tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, w walce z „wewnętrznym zagrożeniem komunistycznym” w latach 1950-1954 w Stanach Zjednoczonych.
Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama