Dorothy Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorothy Day (ur. 8 listopada 1897 w Brooklynie, zm. 29 listopada 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska dziennikarka, działaczka społeczna, zdeklarowana pacyfistka, katoliczka. Służebnica Boża Kościoła rzymskokatolickiego.

Materializm – pogląd, według którego istnieje tylko materia. Jednym z odmiennych poglądów od materializmu jest idealizm ontologiczny.Diecezja Davenport (łac. Dioecesis Davenportensis, ang. Diocese of Davenport) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Davenport, w stanie Iowa, region Midwest, Stany Zjednoczone.

Day opisała swoje nawrócenie i działalność społeczną w autobiografii The Long Loneliness oraz innych tekstach. W 1917, jako jedna z grupy sufrażystek Silent Sentinels, została zatrzymana za pikietowanie na rzecz praw wyborczych kobiet. W latach 30 współpracując z aktywistą Peterem Maurinem utworzyła Catholic Worker Movement, skupiający swoje działania na osobach dotkniętych biedą i bezdomnych, realizując je poprzez pomoc bezpośrednią oraz akcje społeczne. Praktykowała obywatelskie nieposłuszeństwo, które doprowadziło do kolejnych aresztów w 1955, 1957, oraz 1973 w wieku siedemdziesięciu pięciu lat. Day była również współzałożycielką gazety Catholic Worker w 1933 i edytorką od jej początków, do swojej śmierci w 1980. W gazecie opowiadała się za katolicką, ekonomiczną teorią dystrybutyzmu, którą uważała za trzecią drogę między kapitalizmem a socjalizmem.

Bawarska Republika Rad (niem. Bayerische Räterepublik lub też Münchner Räterepublik) – to powołana w drodze rewolucji 13 kwietnia 1919 republika socjalistyczna na terenie Bawarii. Komisarzem oświaty i nauczania publicznego został anarchista Gustav Landauer (zabity po upadku Republiki). Po krótkim okresie istnienia i funkcjonowania, 3 maja 1919 armia niemiecka wkroczyła do stolicy Bawarii, Monachium, i zakończyła istnienie republiki. Aż do 1943 roku w Moskwie działał rząd Bawarskiej Republiki Rad, rozwiązał go Józef Stalin mając w planach utworzenie przyszłej NRD.Mike Gold (właściwie Itzok Isaac Granich) (ur. 12 kwietnia 1893, zm. 14 maja 1967) - amerykański i żydowski pisarz. Jego najsłynniejszym utworem jest autobiografia Jews Without Money.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Dorothy May Day urodziła się 8 listopada 1897 w sąsiedztwie Brooklyn Heights w Brooklynie, stanu Nowy Jork. Jej rodzina została opisana przez jednego z biografów jako "porządna, patriotyczna, klasy średniej". Jej rodzice pobrali się w kościele episkopalnym w Greenwich Village. Miała trzech braci (w tym Donalda S. Day) i siostrę. W 1904 jej ojciec, pisarz sportowy oddany wyścigom konnym, przyjął pracę w gazecie z San Francisco. Rodzina żyła w Oakland, w stanie Kalifornia, aż do czasu trzęsienie ziemi w San Francisco, które zniszczyło siedzibę gazety. Spontaniczna reakcja i poświęcenie mieszkańców w obliczu tego kryzysu było dla Day cenną lekcją na temat chrześcijańskiej społeczności oraz jednostkowego działania. Rodzina po tych wydarzeniach przeniosła się do Chicago.

Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Walka klas – pojęcie utworzone przez François Guizota, francuskiego polityka XIX wieku, zaadaptowane przez Karola Marksa.

Rodzice Day byli wierzącymi niepraktykującymi, rzadko uczęszczającymi do kościoła. Jako małe dziecko okazywała stałe zainteresowanie religią, często czytając Biblię. W wieku 10 lat zaczęła uczęszczać do Kościoła Naszego Zbawcy, kościoła episkopalnego w Lincoln Park w Chicago, po tym jak proboszcz namówił matkę Day, by pozwoliła uczęszczać do chóru kościelnego jej synom. Została ochrzczona i bierzmowana w tym kościele w 1911.

César Estrada Chávez (ur. 31 marca 1927, zm. 23 kwietnia 1993) – Amerykanin meksykańskiego pochodzenia, jedna z czołowych postaci w walce o prawa obywatelskie i sprawiedliwość społeczną w Stanach Zjednoczonych.Jednym z końcowych akcentów wojny domowej w Rosji były wydarzenia w Kronsztadzie. Przez samych marynarzy z Kronsztadu powstanie było określane jako "trzecia rewolucja", zaś przez bolszewików jako kontrrewolucja.

Jako nastolatka Day była zapaloną czytelniczką, szczególnie ceniła powieść Grzęzawisko Uptona Sinclaira. Czytała jedną książkę za drugą, zwracając uwagę na wzmiankę Jacka Londona o Herbercie Spencerze w Martin Eden, a następnie od Spencera do Darwina i Huxleya. Poznawała zagadnienia anarchizmu oraz skrajnej biedy korzystając z nauk Piotra Kropotkina, który promował ideę kooperacji, przeciwną do darwinistycznej teorii rywalizacji celem przetrwania. Na studiach przypadła jej do gustu literatura rosyjska, w szczególności dzieła Dostojewskiego, Tołstoja oraz Gorkiego. Przeczytała wiele społecznie zaangażowanych prac, które stały się fundamentami jej działalności; wzmocniły jej wsparcie i zaangażowanie w aktywizm społeczny.

Karol de Foucauld, fr. Charles de Foucauld (ur. 15 września 1858 w Strasburgu, zm. 1 grudnia 1916 w Tamanrasset w Algierii) – francuski trapista (OCSO) i prezbiter, misjonarz, eremita przebywający przez wiele lat wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.

W 1914 ukończyła Robert Waller High School, i rozpoczęła naukę jako stypendystka Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign. Nie angażowała się szczególnie w naukę i życie studenckie; skupiała się na poznawaniu kolejnych prac o tematyce chrześcijańskiej i socjalnej. Utrzymywała się sama, unikając przyjmowania pieniędzy od ojca i kupując wszystkie swoje ubrania z sklepów dyskontowych. Opuściła uniwersytet po dwóch latach i przeniosła się do Nowego Jorku.

Public Broadcasting Service (PBS) (ang. Publiczna Usługa Nadawcza) – amerykańska sieć 354 stacji publicznej telewizji. Jest organizacją non-profit nadającą na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak niektóre programy telewizyjne można odbierać w Kanadzie. Jej działania są w dużej mierze finansowane przez Corporation for Public Broadcasting i telewizyjne zbiórki pieniędzy (tzw. pledge drives). Siedziba znajduje się w Arlington w stanie Wirginia. PBS nie jest właścicielem żadnej ze swoich stacji, jedynie udostępnia swój wizerunek. Na antenach pojawia się pasmo dziecięce PBS Kids. Wraz z koncertami, dyskusjami i spektaklami nadawany jest serwis informacyjny PBS Newshour.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

Aktywizm społeczny[ | edytuj kod]

Osiedliła się w Lower East Side i pracowała w kilku wydawnictwach socjalistycznych, między innymi „The Liberator”, „The Masses”, oraz „The Call”. „Tłumaczyła uśmiechając się do niecierpliwych socjalistów, że jest pacyfistką nawet w walce klas”. Lata później Day opisywała jak przeciągano ją na różne strony:

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Miałam tylko osiemnaście lat, więc wahałam się między lojalnością wobec socjalizmu, syndykalizmu i anarchizmu. Gdy czytałam Tołstoja, byłam anarchistką. Moje oddanie „The Call” sprawiało, że pozostawałam socjalistką, a mój amerykanizm skłaniał mnie do ruchu Robotników Przemysłowych Świata.

Rewolucja listopadowa w 1918 (niem. Novemberrevolution) – całokształt wystąpień o charakterze rewolucyjnym w Niemczech, w roku 1918.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Dorothy Day, From Union Square to Rome

W 1917 świętowała Rewolucję Lutową w Rosji, obalenie monarchii i utworzenie rządu reformatorskiego. W listopadzie 1917 została aresztowana za pikietę przy Białym Domu w związku z wyborami kobiecymi w ramach kampanii Silent Sentinels („Milczące Strażniczki”) zorganizowanej przez Alice Paul i National Women's Party. Skazana na 30 dni aresztu, spędziła w nim 15 dni, 10 z nich na strajku głodowym.

Rolnicza spółdzielnia produkcyjna (RSP) – spółdzielnia rolników gospodarujących wspólnie na wniesionej przez nich do spółdzielni ziemi, oraz ziemi dzierżawionej i nabytej przez spółdzielnię, polski odpowiednik kołchozu.Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.

Spędziła kilka miesięcy w Greenwich Village, gdzie stała się bliska Eugene O'Neillowi, któremu przypisywała wytworzenie „intensyfikacji religijności, która była we mnie”. Miała kilkuletni romans z Mikiem Goldem, pisarzem radykałem, który stał się potem wpływowym komunistą. Utrzymywała przyjaźnie z wpływowymi amerykańskimi komunistami, takimi jak Anna Louise Strong i Elizabeth Gurley Flynn, która stała się głową Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych.

Charles Emil Ruthenberg (ur. 9 lipca 1882 w Cleveland, zm. 2 marca 1927 w Chicago) - działacz amerykańskiego ruchu komunistycznego, jeden z założycieli i pierwszy przywódca Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych.Rasa człowieka (również odmiana człowieka) - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Jest to system klasyfikacji ludzi na duże i odrębne populacje lub grupy ze względu na dziedziczne cechy zewnętrzne (fenotyp), geograficzne pochodzenie, kulturę, historię, język, wygląd zewnętrzny, etniczność i status społeczny. Na początku XX wieku termin ten był często stosowany w znaczeniu taksonomicznym, w celu podkreślenia genetycznego zróżnicowania ludzkich populacji określonych przez fenotyp.

Początkowo Day wiodła cyganeryjne życie. W lutym 1921 po zakończeniu nieszczęśliwego romansu z Lionelem Moisem i zabiegu aborcji, który był „wielką tragedią jej życia”, wzięła ślub cywilny z Barkeleyem Tobeym. W 1924 – w oparciu o związek z Moisem – napisała częściowo autobiograficzną książkę The Eleventh Virgin. W jej epilogu usiłowała wyciągnąć wnioski dotyczące pozycji kobiet czerpiąc ze swojego doświadczenia: „Myślałam że jestem wolną i wyemancypowaną młodą kobietą lecz okazało się, że nie byłam nią wcale... Wolność to tylko suknia nowoczesności, nowa pułapka którą wykorzystujemy by usidlić mężczyzn których pragniemy”. Swoją książkę określiła potem jako „bardzo słabą”. Za pieniądze które otrzymała z tytułu sprzedaży praw filmowych do książki kupiła domek w Staten Island, którego używała jako miejsca do pisania. Wkrótce znalazła nowego partnera, Forstera Batterhama, aktywistę i biologa, który odwiedzał ją w domku w weekendy. Żyła tam od 1925 do 1929, zabawiając przyjaciół i ciesząc się z nowej relacji, która rozpadła się, gdy gdy namiętnie zajęła się macierzyństwem i religią.

Wojna sprawiedliwa (łac. bellum iustum) – koncepcja filozoficzna, według której istnieją wojny słuszne, będące przeciwieństwem wojen agresywnych (niesprawiedliwych).Józef Edward Abramowski (ur. 17 sierpnia 1868 w Stefaninie w pow. wasylkowskim w gub. kijowskiej, zm. 21 czerwca 1918 roku w Warszawie) – polski myśliciel polityczny, filozof, psycholog i socjolog. Bliski przyjaciel Stefana Żeromskiego, pierwowzór Szymona Gajowca w powieści „Przedwiośnie”, wolnomularz.

Day, która po aborcji uważała się za bezpłodną, z radością odkryła, że jest w ciąży w połowie 1925, podczas gdy Batterham obawiał się ojcostwa. W trakcie pobytu u swojej matki na Florydzie, odseparowana od Batterhama na kilka miesięcy, zintensyfikowała swoje poszukiwania katolicyzmu. Po jej powrocie do Staten Island Batterham nie mógł zrozumieć jej narastającej pobożności. Wkrótce po narodzinach ich córki Tamar Teresy 4 marca 1926, Day napotkała miejscową siostrę zakonną – Aloysię, i z jej pomocą, nabierając edukacji dotyczącej wiary, ochrzciła dziecko w lipcu 1927. Batterham odmówił udziału w uroczystości, a jego związek z Day stawał się coraz bardziej nie do zniesienia, ponieważ jej pragnienie małżeństwa w Kościele konfrontowało się z jego niechęcią do instytucjonalnej religii, a przede wszystkim do katolicyzmu. 28 grudnia Day przeszła katolicki chrzest warunkowy z Siostrą Aloysią jako jej chrzestną.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

Latem 1929 Day podjęła pracę jako scenarzystka dialogów dla Pathé Motion Pictures i przeniosła się ze swoją córką do Los Angeles. Parę miesięcy później, w wyniku upadku giełdowego, jej kontrakt nie został odnowiony. Wróciła do Nowego Jorku, odwiedzając w międzyczasie Meksyk i rodzinę w Florydzie. Utrzymywała się jako dziennikarka, autorka kolumny o tematyce ogrodniczej oraz artykułów do „Staten Island Advance” i recenzji dla kilku katolickich publikacji, m.in. do „Commonweal”.

Spółdzielnia pracy – rodzaj spółdzielni, który ma na celu zapewnienie jej członkom pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu, poprzez organizację wspólnej produkcji towarów lub świadczenia usług na rzecz osób trzecich.Nestor Iwanowicz Machno, ukr. Не́стор Іва́нович Махно́ (Bat’ko Machno), ur. 26 października 1888 w Hulajpolu na Ukrainie, zm. 6 lipca 1934 w Paryżu) – ukraiński anarchista i rewolucjonista.

Podczas tworzenia materiału w Waszyngtonie dla Commonweal zdecydowała się bardziej zaangażować w aktywizm społeczny oraz katolicyzm. W trakcie strajków głodowych w D.C. w grudniu 1932, pisała o byciu przepełnioną dumą na widok maszerujących ludzi, na których duchowość nie była jednak w stanie wpłynąć. Mówiła w swojej autobiografii:

Jersey City – miasto w USA, w stanie New Jersey (siedziba hrabstwa Hudson), na półwyspie między ujściami rzek Hudson i Hackensack do Oceanu Atlantyckiego. Według spisu ludności z roku 2010, w Jersey City mieszka 247 597 mieszkańców.Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.

Mogłam pisać, mogłam protestować by pobudzać sumienie, gdzie jednak podziewali się przywódcy Kościoła gdy zgromadzenia mężczyzn i kobiet czyniły prawdziwe akty łaski, którą towarzysze zawsze czynili częścią budowania więzi z robotnikami?

Dorothy Day, The Long Loneliness: the autobiography of Dorothy Day

Ruch Catholic Worker[ | edytuj kod]

W 1932 Day poznała Petera Maurina, człowieka, którego zawsze uznawała za założyciela ruchu, z którym się identyfikowała. Maurin, francuski imigrant prowadzący życie wędrowca, wstąpił do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w swojej rodzinnej Francji, zanim wyemigrował – najpierw do Kanady, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Piotr Aleksiejewicz Kropotkin, ros. Пётр Алексеевич Кропоткин (ur. 9 grudnia 1842 w Moskwie, zm. 8 lutego 1921 roku w Dmitrowie) – rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków zwany anarchistycznym księciem.Jack London, właśc. John Griffith Chaney (ur. 12 stycznia 1876 w San Francisco, zm. 22 listopada 1916 w Glen Ellen) – amerykański pisarz.

Pomimo braku formalnego wykształcenia, Maurin był człowiekiem o głębokim intelekcie i zdecydowanie silnych poglądach. Miał wizję sprawiedliwości społecznej i jej relacji wobec ubogich, częściowo inspirowaną przez św. Franciszka z Asyżu. Opierała się na dzieleniu się pomysłami i późniejszym działaniu samych ubogich. Maurin był głęboko zaznajomiony z pismami Ojców Kościoła i dokumentami papieskimi dotyczącymi spraw społecznych, które zostały wydane przez papieża Leona XIII i jego następców. Maurin zapewnił Day podstawy w naukach teologii katolickiej o potrzebie działania społecznego, które oboje odczuwali.

Komuna była wspólnotą mieszczan toczących w XI-XIII wieku walkę o uniezależnienie się od władzy feudałów. Po zdobyciu praw miejskich komuny obejmowały władzę samorządową w mieście.JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.

Wiele lat później Day opisała, jak Maurin poszerzył jej wiedzę, przynosząc „pewnego dnia streszczenie pism Kropotkina, zwracając moją uwagę szczególnie na Pola, Fabryki i Warsztaty". Day znała już wcześniej dzieła rosyjskiego filozofa dzięki jego Pamiętnikom Rewolucjonisty, które pierwotnie były wydawane seryjnie w „Atlantic Monthly". Napisała: „Och, jak długi jest ten moment amerykańskiej wolności, w którym Karol Marks mógł pisać w „Tribune” w Nowym Jorku, a Kropotkin mógł nie tylko zostać opublikowany w „Atlantic”, ale zostać przyjęty jako gość w domach unitarian z Nowej Anglii, oraz w Hull House Jane Addams w Chicago!” Maurin zwrócił także uwagę Day na francuskie koncepty i literaturę.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Maj 1968 – ogólna nazwa wydarzeń we Francji, zapoczątkowanych przez protesty studenckie, których bezpośrednią przyczyną było usunięcie przez policję demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony. Protesty te doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego, który sparaliżował cały kraj. Wydarzenia maja 1968 i spowodowane przez nie reformy miały dalekosiężne skutki dla życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego Francji.
Farma Rose Hill Catholic Worker działająca w okresie 1964-1978.

Ruch Catholic Worker powstał, gdy 1 maja 1933 ukazał się pierwszy numer gazety „The Catholic Worker”, w cenie jednego centa. Od tego czasu wydawana jest nieprzerwanie. Skierowany był do najbardziej cierpiących w czasie Wielkiego Kryzysu, „tych, którzy uważają, że nie ma nadziei na przyszłość” i ogłaszał im, że „Kościół katolicki ma program społeczny. [...] są ludzie Boży, którzy pracują nie tylko dla ich duchowego, ale także materialnego dobra”. Nie akceptował reklam, a redakcja nie czerpała przychodów. Publikacja pierwszego numeru została częściowo wsparta darowizną w wysokości 1 dolara od siostry Peter Claver, na cześć której nazwano jeden z domów Catholic Worker.

Obywatelskie nieposłuszeństwo (civil disobedience) – celowe działanie łamiące konkretne przepisy prawne w imię przekonania, że owe przepisy rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie – połączone ze świadomością możliwości poniesienia negatywnych konsekwencji prawnych.Strajk głodowy, głodówka protestacyjna - forma strajku w którym protestujący, chcąc wymusić ustępstwa, decydują się nie przyjmować pokarmów, ale godzą się na opiekę lekarską. Ta forma strajku spotykana jest zarówno w przypadku protestów pracowniczych wobec kierownictwa firmy, jak również (rzadziej) w przypadkach, kiedy pewna grupa osób usiłuje wymóc na władzach państwowych korzystne dla siebie decyzje. Strajki głodowe zdarzają się również niekiedy w instytucjach takich jak więzienia, kiedy osadzeni domagają się poprawienia warunków odbywania kary, a także - bardzo rzadko - w koszarach, gdy odbywający zasadniczą służbę wojskową żołnierze decydują się na zbiorowy sprzeciw wobec swoich dowódców.

Jak wiele ówczesnych gazet, także tych, do których pisała Day, był to nieskrępowany przykład dziennikarstwa rzeczniczego. Zajmowała się relacjami ze strajków, badała warunki pracy, zwłaszcza kobiet i pracowników afroamerykańskich oraz wyjaśniała papieskie nauczanie katolickich nauk społecznych. Jej punkt widzenia był partyzancki, a opowiadania miały na celu skłonienie czytelników do podjęcia działań na szczeblu lokalnym, np. poprzez patronowanie pralniom rekomendowanym przez Związek Pracowników Przemysłu Pralniczego. Opowiadanie się za federalnym prawem pracy dzieci już od pierwszego wydania było sprzeczne z amerykańską hierarchią kościelną, ale Day cenzurowała niektóre z ataków Maurina na hierarchię kościelną i próbowała przedstawić papieżowi Piusowi XI w 1935 zbiór numerów tego pisma.

Elizabeth Gurley Flynn (ur. 7 sierpnia 1890 w Concord w New Hampshire, zm. 5 września 1964 w Moskwie) – amerykańska działaczka związków zawodowych i feministka, działaczka Robotników Przemysłowych Świata, jedna z założycielek American Civil Liberties Union. Aktywistka na rzecz praw kobiet, w tym praw reprodukcyjnych. Pod koniec życia związała się z Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych i została jej przewodniczącą. Zmarła podczas wizyty w Związku Radzieckim.Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.

Głównym konkurentem gazety zarówno w dystrybucji, jak i ideologii, był komunistyczny „Daily Worker”. Day sprzeciwiała się jego ateizmowi, poparciu dla „nienawiści klasowej” i gwałtownej rewolucji, a także niechęci wobec własności prywatnej. W pierwszym numerze „The Catholic Worker” pytano: "Czy można być radykalnym i nie być ateistą?" i celebrowano jego dystrybucję na Union Square w dniu Pierwszego Maja jako bezpośrednią kontrę dla komunistów. Day broniła rządowych programów pomocowych, takich jak Cywilny Korpus Ochrony, który wyśmiewali komuniści. „Daily Worker” zareagował kpiąc z „The Catholic Worker” za jego działalność charytatywną i za okazywanie współczucia właścicieli mieszkań, mimo nazywania eksmisji moralnie niewłaściwymi. W tej walce hierarchia kościelna poparła ruch Day, a katolicki dziennik Commonweal, który wyrażał szeroki wachlarz poglądów, powiedział, że przeszłość Day dobrze przygotowała ją do wypełniania jej misji: „Jest niewielu świeckich w tym kraju, którzy są tak dobrze zaznajomieni z komunistyczną propagandą i jej przedstawicielami". W tym czasie zaprzyjaźniła się z wieloma autorami katolickimi, w tym z Johnem C. Cortem i Harrym Sylvestrem. Ten drugi zadedykował między innymi dla niej swoją czwartą powieść – Moon Gaffney.

Przedsiębiorstwo społeczne - instytucja prowadząca działalność gospodarczą, która wyznacza sobie cele ściśle społeczne i która inwestuje wypracowane nadwyżki zależnie od wyznaczonych sobie celów w działalność lub we wspólnotę, zamiast kierować się potrzebą osiągania maksymalnego zysku na rzecz akcjonariuszy lub właścicieli .Rewolucja hiszpańska 1936 roku – przemiany ekonomiczne i społeczne, w republikańskiej części Hiszpanii w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Przez kilkadziesiąt lat „The Catholic Worker” przyciągał takich pisarzy i redaktorów jak Michael Harrington, Ammon Hennacy, Thomas Merton i Daniel Berrigan. Dzięki wydawnictwu otworzono "dom gościnności", schronisko, które dostarczało żywność i odzież ubogim z Lower East Side, a następnie szereg gospodarstw rolnych na wspólne utrzymanie. Ruch szybko rozprzestrzenił się na inne miasta w Stanach Zjednoczonych oraz na Kanadę i Wielką Brytanię. Do 1941 powstało ponad 30 niezależnych, ale powiązanych ze sobą katolickich wspólnot robotniczych.

Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.Eugene Gladstone O’Neill (ur. 16 października 1888 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1953 w Bostonie) – dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.

Od 1935 „The Catholic Worker” zaczął publikować artykuły, które wyrażały rygorystyczne i bezkompromisowe stanowisko pacyfistyczne, zrywając z tradycyjną katolicką doktryną teorii wojny sprawiedliwej. W następnym roku obie strony, które walczyły w hiszpańskiej wojnie domowej, z grubsza zrównały się z dwiema wartościami wyznawanymi przez Day: Kościół sprzymierzony z generałem Franco walczył z radykałami różnego kalibru, inicjując walkę katolików z robotnikami. Day odmówiła pójścia za katolicką hierarchią poparcia Franco przeciwko siłom republikańskim, które były w duchu ateistyczne i antyklerykalne, kierowane przez anarchistów i komunistów (czyli siły republikańskie). Uznała męczeństwo księży i zakonnic w Hiszpanii i powiedziała, że spodziewa się, że wiek rewolucji, w którym żyje, będzie wymagał większej liczby męczenników:

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce – Kościół chrześcijański tradycji starokatolickiej działający w Polsce od 2007 roku, wpisany do Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych 28 stycznia 2020 roku. Biskupem Kościoła jest Franciszek Krebs – Biskup Przewodniczący Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej. Przed organami państwa reprezentuje go archidiakon ks. Tomasz Puchalski. Herbert Clark Hoover (ur. 10 sierpnia 1874, zm. 20 października 1964) – amerykański polityk, prezydent USA, działacz Partii Republikańskiej.

Musimy przygotować się teraz do męczeństwa - inaczej nie będziemy gotowi. Kto z nas, gdyby został zaatakowany teraz, nie zareagowałby szybko i po ludzku na taki atak? Czy będziemy kochać naszego brata, który nas uderza? Ilu z The Catholic Worker nie broniłoby się instynktownie żadnymi siłowymi środkami w swojej mocy? Musimy się przygotować. Musimy przygotować się teraz. Musi nastąpić rozbrojenie serca.

Teologia wyzwolenia – ruch teologiczny w Kościele katolickim powstały po Soborze watykańskim II. Szczególnie rozpowszechniona jest w Ameryce Łacińskiej oraz wśród jezuitów.Prawo wyborcze dla kobiet oznacza, że pełnoletnie obywatelki danego kraju mają co najmniej możliwość oddawania głosu w wyborach, w szerszym znaczeniu, że mają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.
Dorothy Day, Explains CW Stand on Use of Force
Dorothy Day w 1934.

Nakład gazety zmalał, ponieważ wiele katolickich kościołów, szkół i szpitali, które wcześniej służyły jako punkty dystrybucji, wycofały wsparcie. Nakład spadł z 150 000 do 30 000.

W 1938 Dorothy Day opublikowała relację z przemiany jej aktywizmu politycznego w aktywizm motywowany religijnie w książce From Union Square to Rome. Opowiadała historię swojego życia wybiórczo, nie podając szczegółów wczesnych lat „ciężkiego grzechu śmiertelnego”, kiedy jej życie było „żałosne, małe i podłe”. Przedstawiła to jako odpowiedź dla komunistycznych krewnych i przyjaciół, którzy pytali: „Jak mogłaś zostać katoliczką?”:

Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.Intersekcjonalność (ang. intersectionality, od ang. intersection – skrzyżowanie) – zjawisko krzyżowania się ze sobą, nakładania i zazębiania różnych kategorii społecznych, wzmacniające dyskryminację grup i jednostek, np. płci konstruowanej społecznie, etniczności, rasy, klasy, orientacji seksualnej, narodowości, wieku, religii, czy niepełnosprawności. Analiza intersekcjonalna (teoria przecięć) została rozwinięta przede wszystkim w ramach feminizmu.

To, co chcę wydobyć w tej książce, to ciąg wydarzeń, które doprowadziły mnie do Jego stóp, spojrzenia na Niego, które otrzymałam przez wiele lat i które sprawiły, że poczułam istotną potrzebę Jego i religii. Postaram się prześledzić dla was kroki, którymi przeszłam, by przyjąć wiarę, która, jak sądzę, zawsze była w moim sercu.

Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.Unitarianizm – obok luteranizmu, kalwinizmu i anglikanizmu, jeden z głównych nurtów reformacji. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów „unus”, czyli jeden i „unitas”, czyli jedność.
Dorothy Day, From Union Square to Rome

Komitet Literatury Kardynała Archidiecezji Nowojorskiej polecił tekst katolickim czytelnikom.

Aktywizm[ | edytuj kod]

Na początku lat czterdziestych związała się z benedyktynami, w 1955 podjęła profesję jako oblat opactwa św. Prokopa w Lisle. TTo dało jej duchową praktykę i związek, który podtrzymywał ją przez resztę jej życia. Przez krótki czas była postulantką w Bractwie Jezusowym Caritas, zainspirowanym przykładem Charlesa de Foucaulda. Day czuła się tam niemile widziana i nie zgadzała się ze sposobem prowadzenia spotkań. Kiedy wycofała się jako kandydatka do Bractwa, napisała do przyjaciela: „Chciałam tylko dać wam znać, że czuję się jeszcze bliżej tego wszystkiego, chociaż nie mogę być uznaną „młodszą siostrą”, albo formalnie jej częścią”.

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Sługa Boży (łac. Servus Dei) – określenie stosowane w Kościele katolickim oznaczające osobę zmarłą, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny.

Day potwierdziła swój pacyfizm po ogłoszeniu wojny przez USA w 1941 roku i wezwała do braku współpracy w przemówieniu wygłoszonym tego dnia: „Musimy zacząć od nas. Musimy wyrzec się wojny jako instrumentu polityki. [...] Nawet gdy do was mówię, mogę być winna tego, co niektórzy ludzie nazywają zdradą. Ale musimy odrzucić wojnę. [...] Wy, młodzi ludzie, powinniście odmówić wzięcia broni. Młode kobiety burzą patriotyczne plakaty. A wy wszyscy – młodzi i starzy – odłóżcie swoje flagi”. Jej kolumna ze stycznia 1942 nosiła tytuł Kontynuujemy naszą chrześcijańską pacyfistyczną postawę. Napisała:

Front Ludowy , określenie polityki koalicji tworzonych w latach 1935-1938 (po VII Kongresie Kominternu) przez partie komunistyczne z partiami socjalistycznymi i socjaldemokratycznymi w Europie. Łącząc się, przejmowały władzę w państwie wykorzystując demokratyczne procedury wyborcze, tworząc następnie wspólny rząd koalicyjny.Prawa obywatelskie – konstytucyjnie zagwarantowane prawa obywatela danego państwa, których celem jest ochrona jego interesów.

Nadal jesteśmy pacyfistami. Naszym manifestem jest Kazanie na górze, co oznacza, że będziemy starać się wprowadzać pokój. Mówiąc w imieniu wielu naszych świadomych przeciwników, nie będziemy uczestniczyć w wojnie zbrojnej ani w produkcji amunicji, ani kupowaniu obligacji rządowych w celu prowadzenia wojny, ani w zachęcaniu innych do podjęcia tych wysiłków. Ale też nie będziemy się przejmować naszą krytyką. Kochamy nasz kraj i naszego Prezydenta. Byliśmy jedynym krajem na świecie, w którym ludzie wszystkich narodów schronili się przed uciskiem. Uznajemy, że chociaż w porządku intencji staraliśmy się bronić pokoju, miłości naszego brata, w porządku egzekucyjnym jako Amerykanie zawiedliśmy w przestrzeganiu naszych zasad.

Wierni świeccy (laikat) – wszyscy wierni, którzy nie są kapłanami bądź zakonnikami, niemający święceń kapłańskich.Karl Liebknecht (ur. 13 sierpnia 1871 w Lipsku, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie) – niemiecki polityk marksistowski i adwokat. Brat Theodora Liebknechta, syn Wilhelma Liebknechta.
Dorothy Day, Our Country Passes from Undeclared War to Declared War; We Continue Our Christian Pacifist Stand

Po stratach podczas hiszpańskiej wojny domowej nakład „The Catholic Worker” wzrósł do 75 000, ale w czasie II wojny światowej znów spadł. Zamknięto wiele domów ruchu w całym kraju, ponieważ personel wyjechał, by przyłączyć się do działań wojennych. Pokazało to, jak pacyfizm tamtych dni miał ograniczoną siłę przebicia nawet w katolickim środowisku robotników.

Francisco Franco Bahamonde, właśc. Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo (wym. [fɾanˈθisko ˈfɾaŋko]; ur. 4 grudnia 1892 w Ferrol, zm. 20 listopada 1975 w Madrycie) – hiszpański dyktator wojskowy. Przywódca nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), szef Państwa Hiszpańskiego (hiszp. Jefe del Estado Español, 1936–1975), premier rządu, naczelny dowódca sił zbrojnych i przewodniczący Falangi (FET y JONS, od 1958 Ruch Narodowy), tytułowany Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy, Liderem Wojny Wyzwoleńczej przeciw Komunizmowi i jego Współsprawcom (El Caudillo de la Última Cruzada y de la Hispanidad, El Caudillo de la Guerra de Liberación contra el Comunismo y sus Cómplices). Louise Michel, pseud. Enjolras, znana też jako Czerwona Dziewica Montmartru lub Dobra Louise (ur. 29 maja 1830 roku w Vroncourt-la-Côte, zm. 9 stycznia 1905 roku w Marsylii) – francuska działaczka anarchistyczna, bojowniczka Komuny Paryskiej, pionierka feminizmu we Francji, nauczycielka, poetka i pisarka, członkini loży masońskiej.

13 stycznia 1949 rozpoczęły się strajki związków zawodowych reprezentujących pracowników na cmentarzach zarządzanych przez Archidiecezję Nowego Jorku. Po kilku tygodniach kardynał Francis Spellman wykorzystał braci świeckich z miejscowego seminarium duchownego w Maryknollu, a następnie pod własnym nadzorem diecezjalnych seminarzystów, do przerwania strajku przez kopanie grobów. Akcję związkową nazwał „Zainspirowaną przez komunistów”. Pracownicy „The Catholic Worker” dołączyli do linii strajkujących, a Day napisała do Spellmana, mówiąc, że jest „źle poinformowany” o robotnikach i ich żądaniach, broniąc ich prawa do zrzeszania się i ich „godności ludzkiej”, co uważała za znacznie ważniejsze od wszelkich sporów o płace. Błagała go, aby podjął pierwsze kroki w celu rozwiązania sporu: „Idź do nich, pojednaj ich. Wielkim łatwiej jest się poddać niż biednym”.

Wolna miłość – ruch społeczny, który odrzuca małżeństwo, które jest postrzegane jako społeczna i finansowa niewola. Jego pierwotnym celem było odsunięcie rządu od spraw związanych z seksem, takich jak małżeństwo, kontrola urodzin czy cudzołóstwo. Według zwolenników wolnej miłości te sprawy dotyczą wyłącznie osób zamieszanych.Catholic Worker – międzynarodowy katolicki ruch anarchistyczny. Uformował się wokół gazety „The Catholic Worker” założonej w maju 1933 r. przez Dorothy Day (1897-1980) i Petera Maurina (1877-1949). Z inicjatywy gazety powstała sieć instytucji takich jak samowystarczalne wspólnoty rolnicze (np. Maryfarm w Easton w Pensylwanii czy Tivoli Catholic Worker Farm) i domy gościnne (Houses of Hospitality), w których bezdomni mogli znaleźć nocleg, a głodni codziennie otrzymać zupę.
Dorothy Day odwiedzająca benedyktyński klasztor Subiaco Abbey w 1952.

Spellman stał bezczynnie aż do zakończenia strajku 11 marca, kiedy to członkowie związku przyjęli pierwotną propozycję Archidiecezji 48-godzinnego 6-dniowego tygodnia pracy. Day napisała w kwietniu w The Catholic Worker: „Kardynał, nierozsądny, zainicjował przytłaczający pokaz siły przeciwko związkowi ubogich robotników. Istnieje pokusa diabła do tej najstraszniejszej ze wszystkich wojen, wojny między duchownymi i świeckimi”. Po latach wyjaśniła swoje stanowisko wobec Spellmana: „[Jest] naszym głównym kapłanem i spowiednikiem; jest naszym duchowym przywódcą – wszystkich nas, którzy mieszkają tutaj w Nowym Jorku. Ale on nie jest naszym władcą”.

Lysander Spooner (ur. 17 kwietnia 1854 w Dartmouth, zm. 22 czerwca 1939 w Monako) - amerykański anarchoindywidualista oraz redaktor i wydawca anarchistycznego periodyku Liberty.William (Bill) Haywood (ur. 4 lutego 1869 w Salt Lake City, zm. 18 maja 1928 w Moskwie) – amerykański radykalny aktywista związkowy i polityczny.

3 marca 1951 Archidiecezja nakazała Day zaprzestać publikacji lub usunąć słowo „katolicki” z nazwy jej czasopisma. Odpowiedziała z pełnym szacunkiem listem, który zapewniał o takim samym prawie do publikacji „The Catholic Worker” jak Katoliccy Weterani Wojenni posługujący się tym określeniem i mający swoje własne opinie niezależne od opinii Archidiecezji. Archidiecezja nie podjęła żadnych działań, a później Day spekulowała, że być może urzędnicy kościelni nie chcieli, aby członkowie Catholic Worker Movement podtrzymujący czuwania modlitewne za niego: „Byliśmy gotowi pójść do Świętego Patryka, zapełnić Kościół, stanąć poza nim w modlitewnej medytacji. Byliśmy gotowi skorzystać z wolności Ameryki, aby móc powiedzieć, co myślimy i robić to, co uważamy za słuszne”.

Samuel Johnson (ur. 7 września/18 września 1709, zm. 13 grudnia 1784) – pisarz i leksykograf angielski.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

W 1952 została opublikowana autobiografia Day – The Long Loneliness, do której ilustracje stworzył kwakr Fritza Eichenberga. „The New York Times” podsumował ją kilka lat później:

Dobrze i wnikliwie opowiedziana autobiografia dziewczyny o konwencjonalnym nowojorskim pochodzeniu, której troska o sąsiadów, zwłaszcza tych nieszczęśliwych, zaprowadziła ją do kobiecego ruchu sufrażystek, socjalizmu, I.W.W., komunizmu i wreszcie do Kościoła Rzymskiego, gdzie stała się współzałożycielką Katolickiego Ruchu Robotniczego.

Państwowy kapitalizm – pojęcie ekonomiczno-polityczne wykorzystywane w różnych znaczeniach przez liberałów oraz marksistów (przede wszystkim trockistów).Giuseppe Garibaldi (wym. [dʒuˈzɛppe ɡariˈbaldi]; ur. 4 lipca 1807 w Nicei, zm. 2 czerwca 1882 na wyspie Caprera) – włoski rewolucjonista, żołnierz i polityk, działacz i bojownik o zjednoczenie Włoch, do czego w znacznym stopniu się przyczynił.

15 czerwca 1955 Day dołączyła do grupy pacyfistów, odmawiając udziału w ćwiczeniach obrony cywilnej zaplanowanych na ten dzień. Niektórzy z nich kwestionowali konstytucyjność prawa, na podstawie którego zostali oskarżeni, ale Day i sześciu innych stanęli na stanowisku, że ich odmowa nie była sporem prawnym, ale kwestią filozoficzną. Day powiedziała, że robi „publiczną pokutę” za pierwsze użycie bomby atomowej przez Stany Zjednoczone. Przyznali się do winy 28 września 1955, ale sędzia odmówił wysłania ich do więzienia, mówiąc: „Nie stworzę żadnych męczenników”. Robiła to samo przez następne pięć lat. W 1958, zamiast schronić się, dołączyła do grupy pikietującej pod biurami Amerykańskiej Komisji Energii Atomowej. Po kilku latach wyroki zostały zawieszone; przy innej okazji spędziła jednak 30 dni w więzieniu.

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Jan XXIII (łac. Ioannes XXIII, właśc. Angelo Giuseppe Roncalli; ur. 25 listopada 1881 w Sotto il Monte, zm. 3 czerwca 1963 w Watykanie) – patriarcha Wenecji (1953-1958), papież i 3. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, błogosławiony Kościoła katolickiego.

W 1956, wraz z Davidem Dellingerem i A. J. Muste, dwoma weteranami ruchu pacyfistycznego, pomogła założyć magazyn „Liberation”.

W 1960 pochwaliła „obietnicę sprawiedliwości społecznej” Fidela Castro. Powiedziała: „O wiele lepiej jest zbuntować się gwałtownie, niż nie robić nic w sprawie biednych”. Kilka miesięcy później Day pojechała na Kubę i opisała swoje doświadczenia w czteroczęściowej serii w „The Catholic Worker”. W pierwszym z nich napisała: „Interesuje mnie przede wszystkim życie religijne ludzi, a więc nie mogę być po stronie reżimu, który sprzyja wykorzenieniu religii. Z drugiej strony, kiedy ten reżim nagina wszystkie swoje wysiłki, aby uczynić życie dobrym dla ludzi, naturalnie dobrym życiem (na którym można oprzeć wiarę), nie wypada pomagać, ale docenić podjęte środki”.

Sprawiedliwość – "uczciwe, prawe postępowanie". Jedno z podstawowych pojęć etycznych i prawnych, oznaczające cechę przypisywaną jednostkom (osoba sprawiedliwa), działaniom (sprawiedliwe postępowanie) czy instytucjom społecznym (sprawiedliwe prawa, sprawiedliwy ustrój, sprawiedliwy wyrok), wiązaną najczęściej z odpowiednim rozdziałem dóbr lub bezstronnością.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Day miała nadzieję, że Drugi Sobór Watykański poprze niestosowanie przemocy jako podstawową zasadę życia katolickiego i potępi broń nuklearną, zarówno jej użycie w działaniach wojennych, jak i „ideę użycia broni jako środka odstraszającego w celu ustanowienia równowagi terroru”. Lobbowała biskupów w Rzymie i dołączyła do innych kobiet w dziesięciodniowym poście. Była zadowolona, gdy Sobór w Gaudium et spes (1965), w swoim oświadczeniu na temat „Kościoła we współczesnym świecie”, stwierdził, że działania wojenne z użyciem broni nuklearnej są niezgodne z tradycyjną katolicką teorią wojny sprawiedliwej: „Każdy akt wojny skierowany na masowe zniszczenie całych miast lub rozległych obszarów wraz z ich mieszkańcami jest zbrodnią przeciwko Bogu i człowiekowi, która zasługuje na zdecydowane i jednoznaczne potępienie”.

Thomas Henry Huxley (ur. 4 maja 1825 w Ealing w Middlesex, zm. 29 czerwca 1895 w Eastbourne w Sussex) – angielski zoolog, paleontolog, filozof i fizjolog, z wykształcenia lekarz, członek Royal Society, w latach 1883-1885 jego prezes, profesor Royal School of Mines i Royal College of Surgeons.Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.

Zapiski Day dotyczące Catholic Worker Movement zatytułowane Loaves and Fishes zostały opublikowane w 1963 roku.

Pomimo jej antysystemowych sympatii, osąd Day nt. kontrkultury lat 60. był zniuansowany. Podobało jej się, gdy Abbie Hoffman powiedziała jej, że jest oryginalną hippiską, przyjmując to jako formę hołdu dla jej oderwania się od materializmu. Jednocześnie nie pochwalała wielu, którzy nazywali siebie hipisami. Niektórych z nich opisała w 1969 roku w Minnesocie: „Wychodzą za mąż w wieku 17 i 18 lat i zabierają się do lasu przy granicy z Kanadą i budują dla siebie domy - stając się ponownie pionierami”. Rozpoznała w nich samouwielbienie zamożności klasy średniej, ludzi, którzy „nie znali cierpienia” i żyli bez zasad. Wyobrażała sobie, że żołnierze wracający z Wietnamu będą chcieli ich zabić, ale myślała, że to, na co zasługują „ludzie-kwiaty”, to „modlitwa i pokuta”. Day jako przywódczyni odznaczała się wpływami, ale unikała bezpośredniej władzy nad domami Catholic Workerk, nawet nad katolicką farmą robotników w Tivoli, którą regularnie odwiedzała. Swoją frustrację zapisała w dzienniku: „Nie mam władzy, aby kontrolować palenie trawki ani rozwiązłość seksualną, ani grzech masturbacji”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1966 Spellman odwiedził wojska amerykańskie w Wietnamie na Boże Narodzenie, gdzie miał powiedzieć: „Ta wojna w Wietnamie to [...] wojna o cywilizację”. Day była autorką odpowiedzi w numerze „The Catholic Worker” ze stycznia 1967, w którym unikała bezpośredniej krytyki, ale wymieniła wszystkie strefy działań wojennych, które Spellman odwiedził przez lata: „To nie tylko Wietnam, to RPA, Nigeria, Kongo, Indonezja, cała Ameryka Łacińska”. Napisała, że wizyta była „odważną rzeczą”, oraz zapytała: „Ale o Boże, co ci wszyscy Amerykanie robią na całym świecie tak daleko od naszych brzegów?”. W 1970, u szczytu amerykańskiego udziału w wojnie w Wietnamie, opisała Hồ Chí Minha jako „człowieka wizji, patriotę, buntownika przeciwko obcym najeźdźcom”, opowiadając jednocześnie historię wakacyjnego spotkania z krewnymi, gdzie trzeba „znaleźć punkty porozumienia i zgody, jeśli to możliwe, a nie bolesnych różnic, religijnych i politycznych”.

Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.Demokracja bezpośrednia (z greckiego Demos = lud oraz creatos = panować czyli bezpośrednie panowanie ludu) – system polityczny, w którym decyzje podejmuje się przez głosowanie ludowe (plebiscyt, referendum), w którym wziąć udział mogą wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania. W demokracji bezpośredniej, w porównaniu do obecnej w większości państw zachodnich demokracji pośredniej, obywatele mają większy i bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje.

Późniejsze lata[ | edytuj kod]

W 1971 Day otrzymała nagrodę Pacem in Terris przyznawaną przez Radę Międzyrasową diecezji katolickiej Davenport w stanie Iowa. W 1972 Uniwersytet Notre Dame przyznał jej medal Laetare. A w 1976 Uniwersytet Franciszkański w Steubenville przyznał jej, obok Matki Teresy, medal Poverello.

Mimo złego stanu zdrowia Day odwiedziła Indie, gdzie spotkała Matkę Teresę i zobaczyła jej pracę. W 1971 Day odwiedziła Polskę, Związek Radziecki, Węgry i Rumunię będąc częścią grupy działaczy pokojowych, przy wsparciu finansowym Corlissa Lamonta, którego określiła jako „lewicowego milionera, który żył skromnie i pomagał Komunistycznej Partii USA”. Spotkała się z trzema członkami Związku Pisarzy i broniła Aleksandra Sołżenicyna przed zarzutami, że zdradził swój kraj. Day poinformowała swoich czytelników, że:

Emma Goldman (ur. 27 czerwca 1869 w Kownie - zm. 14 maja 1940 w Toronto) była anarchistką znaną ze swych radykalnych wolnościowo-socjalistycznych oraz feministycznych pism i wypowiedzi.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Sołżenicyn żyje w ubóstwie, został wydalony ze Związku Pisarzy i nie może być publikowany w swoim kraju. Jest nieustannie nękany, ostatnio jego mały domek w kraju został zdewastowany, papiery zniszczone, a jego przyjaciel, który poszedł zanieść mu niektóre z jego dokumentów, został schwytany i pobity. List Sołżenicyna na znak protestu został wydrukowany na zachodzie i cieszę się, że w rezultacie władze w Moskwie wystosowały przeprosiny, w którym napisano, że to miejscowa policja zachowała się tak brutalnie.

Chrześcijański anarchizm – pogląd, według którego jedyną "instytucją" (a dokładniej osobą), przed którą odpowiada chrześcijanin, jest Bóg, opisany w nauce głoszonej przez Jezusa Chrystusa.Archidiecezja Nowy Jork (łac. Archidioecesis Neo-Eboracensis, ang. Archdiocese of New York) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych.
Dorothy Day, On Pilgrimage: First Visit to Soviet Russia

Day odwiedziła Kreml, skąd donosiła: „Wzruszyłam się, gdy zobaczyłam imiona Amerykanów, Ruthenberga i Billa Haywooda, na Ścianie Kremlowskiej napisane rzymskimi literami, oraz nazwisko Jacka Reeda (z którym pracowałam przy starych Mszach) w postaci cyrylicy w kwiecistym grobie”. C. E. Ruthenberg był założycielem Komunistycznej Partii USA, Bill Haywood kluczową postacią w IWW, natomiast Jack Reed był dziennikarzem bardziej znanym jako John Reed, a także autorem książki Ten Days That Shook the World.

Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.Komunizm chrześcijański – ideologia głosząca idee wspólnoty dóbr (komunizm) oraz wiarę chrześcijańską. Komunizm chrześcijański był i jest praktykowany wśród anabaptystów (historycznie - Komuna w Münster, współcześnie - huteryci) i w innych protestanckich grupach religijnych w USA w XIX i XX w. np. w osadach szejkersów.

W 1972 czasopismo jezuickie „America” obchodziło swoje 75. urodziny, poświęcając cały numer Day i ruchowi Catholic Worker. Redakcja napisała: „Do tej pory, gdyby trzeba było wybrać jedną osobę, która najlepiej symbolizowałaby aspiracje i działania amerykańskiej wspólnoty katolickiej w ciągu ostatnich czterdziestu lat, tą jedną osobą z pewnością byłaby Dorothy Day”.

Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Day wspierała pracę Cesara Chaveza w organizowaniu robotników rolnych w Kalifornii od początku jego kampanii w połowie lat sześćdziesiątych. Podziwiała go za motywację religijną i oddanie wobec zasady non violence. Latem 1973 dołączyła do Cesara Chaveza w jego kampanii na rzecz robotników rolnych na polach Kalifornii. Została aresztowana wraz z innymi demonstrantami za złamanie zakazu pikietowania i spędziła dziesięć dni w więzieniu.

Rewolucja meksykańska – ogólna nazwa wydarzeń zachodzących w Meksyku w latach 1910-1917. Choć w rewolucji brali udział przedstawiciele wszystkich klas społecznych (burżuazja, warstwy średnie, robotnicy oraz chłopi) jej symbolami stali się chłopscy przywódcy Pancho Villa i Emiliano Zapata. W 1917 przyjęto nową, rozszerzającą prawa rolne i pracownicze, konstytucję. Uznaje się, że jej uchwalenie zakończyło wojnę domową, choć walki wojsk rządowych z Zapatą trwały do 1919, a z Villą nawet o rok dłużej.Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonano w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, a 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.

W 1974 Bostońska Wspólnota Centrum Paulistycznego ogłosiła ją pierwszą laureatką nagrody Isaaca Heckera, przyznawanej osobie lub grupie „zaangażowanej w budowanie bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata”.

Day po raz ostatni wystąpiła publicznie na Kongresie Eucharystycznym, który odbył się 6 sierpnia 1976 w Filadelfii, podczas nabożeństwa uhonorowania Sił Zbrojnych USA w Dwustulecie Stanów Zjednoczonych. Mówiła o pojednaniu i pokucie, a także krytykowała organizatorów za nieuznawanie, że dla działaczy pokojowych 6 sierpnia jest dniem zrzucenia pierwszej bomby atomowej na Hiroszimę, tym samym niestosownym dniem dla uczczenia pamięci wojska.

Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.

Śmierć[ | edytuj kod]

Day doznała zawału serca i zmarła 29 listopada 1980 w Maryhouse, 55 East 3rd Street na Manhattanie. Kardynał Terence Cooke powitał jej procesję pogrzebową w kościele Narodzenia Pańskiego, miejscowym kościele parafialnym. Day została pochowana na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego na Staten Island, zaledwie kilka przecznic od domku przy plaży, gdzie po raz pierwszy poważnie zainteresowała się katolicyzmem. Na jej nagrobku widnieje napis Deo Gratias. Jej córka Tamara, matka dziewięciorga dzieci, była ze swoją matką, gdy ta zmarła. Ona i jej ojciec przyłączyli się do procesji żałobnej oraz wzięli udział w późniejszej mszy upamiętniającej, którą kardynał odprawił w katedrze św. Patryka. Day i Batterham pozostali przyjaciółmi na całe życie.

Kongres eucharystyczny – zgromadzenie katolików (o charakterze wybitnie masowym) ma na celu umocnienie i zdynamizowanie więzi osobowej z Chrystusem, dzięki pogłębianiu tajemnicy Eucharystii, głównie w jej aspekcie egzystencjalnym. W ramach kongresów odbywają się wykłady, seminaria i dyskusje oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Kongres eucharystyczny są organizowane w skali międzynarodowej, krajowej i regionalnej.Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Upton Sinclair (20 września 1878 - 25 listopada 1968) – pisarz amerykański, znany ze swoich socjalistycznych sympatii. Był wegetarianinem.
Róża Luksemburg, właśc. Rozalia Luxenburg (ur. 5 marca 1871 w Zamościu, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie) – działaczka i ideolog polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego.
Egalitaryzm (od francuskiego égalité – równość) – pogląd społeczno-polityczny uznający za podstawę sprawiedliwego ustroju społecznego zasadę przyrodzonej równości wszystkich ludzi (w odróżnieniu od elitaryzmu).
Prawo pracy – gałąź prawa obejmująca ogół regulacji w zakresie stosunku pracy konkretnego pracownika i pracodawcy jako stron stosunku pracy oraz regulacji dotyczących organizacji pracodawców i pracowników, układów i sporów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i dialogu w zbiorowych stosunkach pracy.
Thomas MertonOjciec Ludwik (ur. 31 stycznia 1915 r. w Prades (Pireneje Wschodnie) – zm. 10 grudnia 1968 r. w Bangkoku) – amerykański pisarz, poeta, trapista, duchowny.
Mutualizm, doktryna złagodzonego socjalizmu, oparta na zasadzie wzajemności w przeciwstawianiu do walki konkurencyjnej. Nazwa powstała od związku rzemieślniczego w Lyonie, pod nazwą Le Mutualisme, opartego na zasadach wzajemności (1831). P.J. Proudhon podniósł mutualizm do godności zasady społecznej i ujął w systemat naukowy, żądając, aby robotnicy wyzwalali się drogą samopomocy i wzajemnego popierania się.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama