Dorota Krakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorota Krakowska (ur. 1955 w Krakowie) – polska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorką wystaw indywidualnych w Dansmuseet (Sztokholm) i w Galerii Zderzak w Krakowie. Brała też udział w wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Poznaniu. Tworzy grafikę warsztatowa, instalacje wideo i performance. Od roku 2000 na stałe pracuje w Dziale Programowym Goethe-Institut w Krakowie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jest córką Ewy Krakowskiej i Tadeusza Kantora.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tadeusz Kantor (ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie) – polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. POLISH SHORTS: Dorota Krakowska -, Polish Shorts [dostęp 2021-07-06] (pol.).
  2. Galeria Zderzak, www.sztukpuk.pl [dostęp 2021-07-06].
  3. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2021-07-06].
  4. Dorota Krakowska, www.tygodnikpowszechny.pl, 30 marca 2015 [dostęp 2021-07-06] (pol.).
  5. Redakcja, Kto ma prawo do dzieł Kantora, Dziennik Polski, 3 października 2014 [dostęp 2021-07-06] (pol.).
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Galeria Zderzak – prywatna galeria sztuki, należąca do Marty Tarabuły, działająca w budynku przy ul. Floriańskiej 3 w Krakowie.
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama